Vanhempien suhtautuminen..

somebody

Ajattelin kysyä, että mites teidän vanhemmat ovat anoreksiaan suhtautuneet? Tiedän vanhempia, jotka ovat vetäneet hirveät pultit asiasta ja kiinnostaisi tietää teidän vanhempienne reaktiot.

4

2667

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katkera?

      Kieltäneet näkemästä asiaa. Sen takia en hoitoon päässytkään teininä. Että kiitos vaan näin 10 vuotta myöhemmin.

    • fed up

      Minun äitini kielsi sairastumiseni kokonaan. En kuulemma laihimmillanikaan ollut (165cm/38 kg) tarpeeksi laiha että olisin muka sairas ollut. Sillä oli kiire metsästää itselleen äijää.

      Sairaana ollessani ei reagoinut mitenkään laihtumiseeni, pikemminkin kannusti sitä " tuossa on vielä liikaa, ja tuossa, älä syö niin paljon.. ym. ja minä sairaassa päässäni uskoinkin häntä. Ja vitut.

      Koko lapsuuteni ajan hän koko ajan arvosteli painoaan, ihmekös tuo jos en kehittänyt tervettä ruumiinkuvaa.

      Edelleen kieltää sairauteni vaikka nyt jälkiseuraamuksena minulla osteoporoosi, masennus, rytmihäiriö (sydänlihas pieneni), lihasheikkoutta, kroonista väsymystä ja näytän 13-vuotiaalta.

      Äitini on kasvattaja isolla K:lla ja ei, en ole katkera.

    • anxmum

      Mä olen itse vanhempi. 13-vuotias kuopukseni on juuri diagnosoitu anorektikoksi. Syytä en tiedä, hän on ollut aina läheinen ja rakastettu, hänellä on kaikkea mitä on ikinä halunnut ja välimme ovat lämpimät ja hyvät. Psykiatrille lähdimme itsensä vahingoittamisen takia, jo ennen vastaanottoa selvisi myös anoreksia kun lapsen paras ystävä yritti tehdä itsemurhan. Hänkin on anorektikko. Shokissa tyttö sitten kertoi meille itse.

      Meille vanhemmille se oli järkytys, kuten tuo viiltelykin. Terapian tehtävä on hoitaa lapsen itsetuntoa, meidän pitää huolta siitä että lapsi syö. Eikä urheile.

      Vanhempina olemme puhuneet nätisti ja menettäneet malttimme ja karjuneet naama punaisena. Tilanne on niin uusi että emme osaa aina olla kuten pitäisi. Lapsi on syyttänyt meitä ihmisoikeusrikkomuksista, tyhmyydestä (mitäs siitä jos ei muutamaan päivään syö?) rakastamattomuudesta, halusta nolata hänet koulukavereiden silmissä (kun jätti kouluruokailun taas kerran väliin vaikka oli sovittu että pitää huolen ja ehdotimme että pyydämme opettajaa valvomaan ruokailuja mikä oli jo terapian alussa sovittu), jne. Lisäksi kertoo että kuolee mielummin kuin elää meidän kanssamme. Tämä kaikki siis siksi kun "pakotamme" hänet syömään. Mitään fyysistä voimaa emme ole käyttäneet. Lapsi pelkää ruokaa kuin vesikauhuinen eläin vettä.

      Anoreksia on vakava sairaus, anorektikon käytös on joskus tavattoman agressiivista ja aina kun anorektikko kertoo vanhempien reaktiosta, hän unohtaa kertoa mitä itse sanoi tai teki. Vaikka kaikesta on erikseen sovittu, esimerkiksi ruokailuista, kun niitä sitten vaatii, lapsi syyttää uhkailijaksi. Jos ja kun anorektikko pettää lupaukset ja siitä tulee seuraus (vaikka että opettaja alkaa valvoa ruokailua) anorektikko kieltää vastuunsa ja näkee itsensä mielivallan uhrina. "Te haluatte tehdä minut naurunalaiseksi muiden oppilaiden silmissä" vaikka vain yritämme pitää hänet hengissä. Ja jokainen väliinjätetty ateria palauttaa meidät taas lähtötilanteeseen, säännölliset ateriat tekevät syömisestä lapselle helpompaa.

      Miten minä suhtauduin? Hätäännyin, itkin, aloin lukea kirjoja ja oppia lisää asiasta, yritin auttaa parhaani mukaan, menetin malttini, pyysin anteeksi. Loppujen lopuksi, ihan samanlaisia ihmisiä me vanhemmatkin olemme. Lapsen anoreksia koskee meitä enemmän kuin moni uskoisi. Koko perhe sairastuu.

    • Murkunmutsi

      män anxmumin kuusi vuotta vanhan kommentin löytäminen nyt v.2018 auttoi minua, anoreksia-diagnoosin saaneen 15v. tyttäreni äitiä tosi paljon kiitos sinulle <3 Me olemme vasta hoitopolun alussa, nyt on selvitetty veri- & sydänkokein, että akuuttiin apuun (osastolla) ei ole tarvetta jos paino ei enää tipu viikottaisissa syömishäiriöpoli-tapaamisissa. Tyttö haluaa apua, lähti hoitoon mutta joka päivä itkee ja urheilee, kaikki ruoka pitää kuulemma "ansaita". Kyllä meilläkin välillä huudetaan ja itketään välillä että "syö!" vaikka tiedän, että se ei auta. Ja jos tyttö syö ja jopa vahingossa nauttii siitä niin tiedän, että 10min ja sitten alkaa hirveät itkut, raivokohtaukset ja itsesyytökset. Ollaan menossa läheisten tukiryhmään...mutta kiitos anxmum; kommenttisi avulla ymmärrän, että samoja tunteita käydään läpi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1203
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      80
      1074
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1055
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      920
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      888
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      815
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      72
      701
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      672
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      642
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      622
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      537
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      520
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      485
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      480
    16. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      109
      460
    17. 43
      457
    18. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      38
      425
    19. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      18
      403
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe