Täällä näyttää mittarit nyt -23,2 °C ja 22,2 °C
Taitaa olla parempi pysytellä sisätiloissa ettei pakkanen pääse puremaan.
Kuis siellä?
Onks kui paljo mittarissa?
20
246
Vastaukset
Nyt on patjat ja peitot pakkasessa -26,6°C, jo pölypunkeilla hymy hyytyy ;)
Pitäis vielä vedellä mattoja tuolla puhtaassa hangessa, semmonen puolikuiva pikapesu, mönkijä olis kyllä nyt hyvä apuri.Aika viileetä joo....-31,5 :( Nyt ei viitti lenkille lähteä näillä keleillä.
No ei ois terveellistäkään lähteä. Ei kannata ehdoin tahdoin mitään ongelmia hankkia. Eilen illalla kun hain petivaatteita sisälle oli niin kylmä, että tuntui kuin otsa kohta halkeaisi :/
Päivällä oli parhaimmillaan sellaset satakaksviis.
Aamulla meil oli -27. Nyt äsken oli jo taas mittari -24. Mä alan olla kurkkuani myöten täynnä tätä kylmää. :/
BonnieBonBon kirjoitti:
Sama vika, onneks viikonlopun jälkeen on luvassa kohtuullisempaa keliä :)
Kyllä tieto ilman lauhtumisesta oli parempi, ku että olis saanu tiedon lottovoitosta ! Pakkasen takia koko maailma tuntuu niin pysähtyneeltä.
Medän kattiki on ihan psykiatrin tarpeessa, kun ei ole tarjennu mennä ulos. :)mii-su kirjoitti:
Kyllä tieto ilman lauhtumisesta oli parempi, ku että olis saanu tiedon lottovoitosta ! Pakkasen takia koko maailma tuntuu niin pysähtyneeltä.
Medän kattiki on ihan psykiatrin tarpeessa, kun ei ole tarjennu mennä ulos. :)Jos se on koko pakkasten ajan pidätelly, niin luulen että se tarvii katetria eikä psykiatria.
Zone kirjoitti:
Jos se on koko pakkasten ajan pidätelly, niin luulen että se tarvii katetria eikä psykiatria.
:)))))) Siitäkös se johtuuki, ku se näyttää ihan lihonneelta. Taitaa olla sitä ihteään täynnä. :D
Siinä -24 paikkeilla oli eilen ja auto jähmeenä. Kaiken kruunasi toki kesken ajon räjähtänyt kytkin. Sain ajettua työpaikan parkkihalliin. Myöhemmin vedin sitten ykkösvaihteella lähimmälle korjaamolle. Liikennevaloissa punaisten palaessa auto sammuksiin ja vihreeksi vaihduttuaan auto käyntiin ja matelua jono perässä sinne korjaamolle, heh. Onneksi sain täksi päiväksi toisen auton lainaksi, että pääsin töihin.
Kolmekymppii meni rikki, vielä puuttuu 6 pykälää viime talvisesta ennätyksestä.
- mittarimato
Mittarissa itellä 59 v.
Autossa inan vajaa 179.000 km.
Kuumemittarissa 36,7 C.
Sisäilman lämpö mittarissa metrin korkeudella 20C, lattialla 18C
Pituusmittarissa 175 cm.
Painomittarissa eli vaa´assa sopivasti eli ei ole julkista tietoa.
Ulkolämpömittarissa -17C Eilen -11, tänään -28 ! On se ilimoja pidelly :D
Mittari on tällä hetkellä plussan puolella ja katolta tippuu lumikasat isoine jääpuikkoineen. Useampi rännipeltikin on irronnut ja vääntynyt mutkalle lumen tippuessa. Just viime talven tuhoja tuossa kesällä uusittiin, eli sama urakka on tulossa tulevana kesänäkin.
Timeouttikin näyttää olevan nurin, ilmeisesti joku palvelinvika. Pelästyin jo, kun sivulle mennessä luki vaan, että not found. :P
Töissä ollaan tehty muuttoa uuteen paikkaan. Samalla pitäis vanhaakin pitää pystyssä.Kivat on ollut kelit viimeaikoina, huomiselle lupaa pyryä, mut sen jälkeen taas aurinkoa, kyllä se kevät nyt tekee tuloaan :)
- Adria ejk
BonnieBonBon kirjoitti:
Kivat on ollut kelit viimeaikoina, huomiselle lupaa pyryä, mut sen jälkeen taas aurinkoa, kyllä se kevät nyt tekee tuloaan :)
Kliffasti pyryksii. Hyvä syy menninkäisenä poltella talven vimosia kynttilöitä sisällä ja niitä sitten molemmista päistä oikein huolella. Jossain vaiheessa iskee morkkis tekemättömästä lumiduunista.
Kevätfiiliksiä kaikille !
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705