Tuore tutkimus yhdistää alhaisen älykkyysosamäärän ennakkoluuloihin, rasismiin ja konservatiivisuuteen. Kyse on suurten ihmisryhmien keskiarvoista.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012020215155533_ul.shtml
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012020215155533_ul.shtml
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sanomattakin selvä juttu. Mitä älykkäämpi olet, sitä paremmin erotat elämän eri sävyjä. Yksinkertainen ihminen näkee vain mustan ja valkoisen.
- Konservatiivisissa ideologioissa houkuttaa niiden tarjoama rakenne ja järjestys, jotka tekevät monimutkaisesta maailmasta helpommin ymmärrettävän. -
Mutta sellaisia poliitikkoja Lapualla ei oo.
Tuolla ei ole muuta tarkoitusta, kuin sekoittaa ihmisten ajattelua tuhoavaan suuntaan.
Arvoista luopuminen tuo täydellisen tuhon aikanaan. Ihminen ei ole jumala.
Siksi odotankin Jeesuksen paluuta ja tosiarvojen paluuta. Silloin on todellinen rauha.
Tämäntyyppinen "arvoista luopuminen" ei merkitse mitään muuta kuin ajattelemisesta luopumista. Kannattaa varautua monenlaisiin "Jeesuksiin" vielä ennen sen "oikean" tuloa.
Sitä saat odottaa. Uskonnot kasvattavat auktoriteetteihin uskovia, kun omaa ajattelua ei sallita. Yksinkertaisempia on kautta maailman sivun ollut helpompi viedä kuin itsenäisesti ajattelevia. Massojen arvotko olisivat jotenkin "tosiarvoja"?
Mitä odotat, että tämä tyhmä konservatiivi nyt sitten tekisi. Onko toiveena että menisi ja äänestäisi "välkkynä" Haavistoa.
Niin tyhmä konservatiivi ei sentään ole, vaan päätyy, Soinin kautta Niinistöön.
Täällä kirjoitellaan niin nyt viisaita, että tuskin kirjoittajatkaan ovat täysin selvillä mitä kirjoittvat.
Kun edellisessä pressaehdokkaisiin viitataan, totean Haaviston edustavan viheruskontoa jonka nimissä on lupa tehdä lähes mitä vain. Muistakaa natura-vedätys valtapoliittisena keppihevosena.
Jotain voit päätellä siitä, että muutamia poikkeuksia lukuunottamatta urheilijat (nuo nykyajan mainospellet) ovat ryhmittyneet niinistön taakse ja kulttuuriväki Haaviston taakse; perämetsien isännät ja emännät Niinistön taakse ja asutuskeskuksien koulutettu väki Haaviston taakse.
PÄIVÄN KYSYMYS: HAAVISTON VAI NIINISTÖN TALOUSOPPI?
"Globaalin finanssitalouden helvetinkone tuhoaa meidät kaikki, niin pienet kuin suuret, rikkaat ja köyhät. Lyhytjännitteinen, kilpailua ja kuluttamista palvova kulttuuri tyhjentää elämän merkityksestään. Se ei vie vain leipää köyhän suusta vaan tappaa ihmisyyden, arvokkuuden, sielun, ruokkien ihmisen pimeää puolta, ahneutta, itsekkyyttä, välinpitämättömyyttä."
http://www.talouselama.fi/tebatti2012/pudotuspelikulttuuri tappaa ihmisyyden/a769096
" Elämän mielekkyys ei synny itselle kahmimisesta, vaan jakamisen tuomasta yhteydestä"
Haavisto on materialistisesti ( raha, omaisuus) mitattuna n. puolet (vähintään) rikkampi kuin Niinistö.
Onko tämä nyt sitten sitä, mistä Niinistö sanoo että ahneuden on loputtava. Luulen niin. Haaviston puolue pääosassa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011123115022752_uu.shtml?ref=leiki
Haavisto ei näe Suomalaisia mitenkään erityisryhmänä verrattuna muihin kansoihin. Haavisto näkee Suomalaisen työntekijän etuoikeutena tehdä työtä muiden kansojen hyväksi. Tämän kun tietää ja tietää myös sen, että Haavisto haluaisi mitata hyvinvointia muilla mittareilla kuin bkt, niin tulee mieleen että mitkä näitä elintason tuojia on hänen mittareillaan. " Ilmainen" terveydenhoito, koulutus, neljä vuodenaikaa, YLE, kekikesän aurinko, väljyys, ruska, takkatulen lämpö, jne.
Tarvitseeko sitä enää tämän elintason jälkeen työntekijälle jäädäkkään omaa rahaa.
"Haavisto on materialistisesti ( raha, omaisuus) mitattuna n. puolet (vähintään) rikkampi kuin Niinistö."
Lyöpä luvut pöytään. Mielenkiinnolla odotan. Ei riitä, että peistaat tänne jollekin keskustelupalstalle heitetyn tiedon. Löysin näet googlaamalla niitä. Annapa todellisia lukuja väitteesi tueksi.
Kirjoitustesi punainen lanka kulkee samaa rataa kuin sen kuuluisan pirun Raamatunluku. Kaiken saa näyttämään mielensä mukaiselta, kun nettiä selaa.
Tuo nyt oli niin paksua ja väkisin väännettyä tekstiä, ettei siihen viitsi edes tämän enempää ottaa kantaa. Sillä lisäyksellä, että Niinistön edustama puoluehan on erityisesti kunnostautunut "jakamisen luomalla yhteydellä".
" Haavisto puolustautui sanomalla, että hänen tarkoitus ei ollut puhua henkilökohtaisista varoista vaan arvoista".
Sopii hyvin varmaan Pekalle ettei puhuta omista varoista.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194718862164/artikkeli/niinisto haavistolle sinahan olet rikkaampi kuin mina.html
Eikö nyt enempää asiaa ole? Lapuallahan "uskotaan" omistusasumiseen, minkä Haavisto on toteuttanut ja sitten myynyt talonsa. On isorikkaiden juoksupojalta tyylitöntä puutuua tuohon.
Näyttää olevan netissä kiinnostava aihe. Taitaa olla yks hailee, kun toisen varallisuus on kuulemma 1,0 ja toisen 1,1 miljoonaa.
http://kaikki-elamasta.blogspot.com/2012/01/niinisto-taistelee-ahneutta-vastaan.html
Nyt uusin, eilen julkaistu tutkimus yhdistää alhaisen ÄOn herkkäuskoisuuteen, huijatuksi tulemiseen ja impulsiiviseen anarkismiin. Myös hyväätarkoittava hölmöys oli korrelaatiossa korkealla!
Sinähän olet hyvä esimerkki tukimuksen tuloksesta.
"This finding is consistent with recent research demonstrating that intergroup contact is mentally challenging and cognitively draining..."
"Nonetheless, there is reason to believe that strict right-wing ideology might appeal to those who have trouble grasping the complexity of the world."
http://www.livescience.com/18132-intelligence-social-conservatism-racism.html
Eli: Toiseuden, kaiken toisenlaisen kohtaaminen ja siitä seuraavien ristiriitaistenkin tunteitten käsitteleminen on päälle haasteellista ja hyvinkin rasittavaa. Joten pitäytykäämme konservatiivisesti vanhassa, jonka käsittäminen ja ymmärtäminen ei pyydä meiltä mitään ylimääräisiä ponnisteluja.