Tuore tutkimus yhdistää alhaisen älykkyysosamäärän ennakkoluuloihin, rasismiin ja konservatiivisuuteen:
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012020215155533_ul.shtml
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012020215155533_ul.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Helppo uskoa ja todeta vaikkapa seuraamalla pressatenttejä, harvinaisen jankkaavaa ja junnaavaa puhetta, varsinkin eräs kiharapää vanhempi herra.
Kyllä, ja kaikkihan tietävät, kuka voittaa presidentinvaalit ja miksi, ja että oikeasti älykkäät ovat pieni vähemmistö :-)
Tämä olikin ehditty ja linkata, ja joku konservatiivi leimannut nollatutkimukseksi. Surprise, surprise....
Sun kannattas alkaa liberaaliksi. Aloituksesi oli kovin konservatiivinen.
Hienoa, että tuo arjen kokemukseni on saanut tieteellisen tuen.
Minä olen liberaali ja hyvin älykäs. Ennakkoluulottomasti tuen heteroita, vaikka heistä saa nykyään vähemmän tietoa kuin homoista!
"Hodsonin ja kumppaneiden tutkimus on luonnollisesti herättänyt runsaasti keskustelua. Liberaalit pitävät sitä osoituksena siitä, että heidän epäilyksensä konservatiiveista pitävät paikkansa. Vastaavasti konservatiivit väittävät, että tutkimustuloksia on tulkittu väärin."
Tämäkään ei yllätä.
Saulihan totesi tuolla Pekan olevan arvoliberaali, "mitä se sitten ikinä tarkoittaakaan". Toisin sanoen vastaus oli yhtä tyhjän kanssa, niin kuin Saulin vastaukset nyt yleensäkin ovat.
tämä palsta todistaa väitteen oikeaksi.