Mitä kätkeytyy pankkimaailman ykkösen taustan taakse?
TV1:Goldman Sachs salaisuudet
Hämärää
12124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Milloin tulee, en (onneksi) omista sontaluukkua kun ei ole varaa.
PEkkarinen sanoi juuri eduskunnan kokouksessa että EKP tekee niin että kun valtiot myyvät joukkovelkakirjojaan liikepankkiireille, niin EKP ostaa nämä paperit sitten liikepankeille...
Mitä arvelette, myyvätkö nämä EKP:n ikuiset ja alkuperäiset hyvä-veljet, eri liikepankkiirit, näitä papereita EK:lle tappiolla`?
Tuskin, EKP pystyy ulostamaan rajattomasti rahaa, kyse on vain siitä että laitetaan ko. papereille joku synteettinen "arvo" joka sitten annetaan liikepankkiirisuvuille niin että tekevät TÄYSIN RISKITTÄ kivat voitot tästä bisneksestä veronmaksajien kustannuksella. Kysehän on valtionveloista ja niillä tapahtuvasta EKP-liikepankkiiripiirin uhkapelistä, jotka loppupelissä ovat veronmaksajien ja jälkipolvien niskoilla?
Ei enää lisää sitoumuksia kriisimaiden rahoittamiseksi, kansan ON KERÄTTÄVÄ 50 000 NIMEÄ!:
http://www.goodmoodtv.com/internettv/application/eduskunta/system/Eduskunta.html
Korjaus, EKP ostaa velkapaprut liikepankeilta, ja tuskin pankit tappiolla...
Goldman Sachs = Rotschildien dynastia = Skulls&Bones = Free Masons = NWO.
Valtio valtioissa tuo Goldman&Sachs ja Euroopan keskuspankin pääjohtajana nyt samaisen yhtiön entinen johtaja tämä italialainen "Mario mafioso".
Amerikkaa ostamiensa poliitikkojen ja politiikkaan sujuttamiensa omien bulvaanien avulla hallitseva pankki on voinut soluttautua kokoomuksen myötä Suomenkin politiikkaan mukaan? Kreikan se veikin jo konkurssiin.
Melkoinen käärmeiden pesä, oikea korruption kukkanen tuon ohjelman perusteella.
Liittymisneuvottelujen yhteydessä (1990-luvun alussa) presidentti Mauno Koivisto ilmoitti, että Suomen liittyminen EU:hun ei voi kaatua maatalouteen. Eikä kaatunut. Kaikkien näiden EU vuosien ajan on tultu kohti tätä tilannetta, jossa suomalainen maatalous on suurissa vaikeuksissa.
Maatalousyrittäjät ovat jaksamisensa ääripäässä. Koko ajan tukia on vähennetty. Suomi on jaettu kahteen eri tukiluokkaan, joka on epätasa-arvoistanut viljelijät ja hajottanut maatalousväen ja MTK:n. Eteläinen 141-tukialueella sijaitsevat maanviljelijä saa jopa 11000 euroa vuodessa vähemmän tukea kuin pohjoisella puoliskolla, 142-tukialueella sijaitseva viljelijä .Ihan vain siksi, että raja menee jostakin mielivaltaisesti merkitystä kohdasta. Jos tarkoitus on ollut hajaannuttaa maanviljelijöiden rivit niin siinä on onnistuttu.
On mielestäni merkillistä, että suomalainen päättäjä on kaiken tämän takana .Suomalainen päättäjä on tehnyt näin maanmiehilleen.
Antti Kuosmanen kirjoitti 90-luvun lopulla kirjan "Suomen tie EU:n jäseneksi". Joku taho osti koko painoksen kirjastoja myöten tyhjäksi. Siinä oli ilmeiseti tulenarkaa tietoa siitä, kuinka Suomi "myytiin". Kirjaa ei tiettävästi saa mistään. "
Onneksi Kuosmasen kokonaan suomen kansalta sensuroidun kirjan sisältö on tärkeimmiltä osin nyt netissä Jorma Jaakkolan ansiosta:
http://koti.mbnet.fi/jorjaa/nettikirja.php
Italian ja Kreikan toimitusjohtanina (!) ovat nyt Goldman Sachs -pankin pomot. Suomi teki Kreikat jo kauan sitten, kun keskuspankkiiri Koivisto "valittiin" presidentiksi. Hänen konklaavinsa sitten valmisti suomen kansainvälisten suurpankkiirien ryöstöoperaatioille otolliseksi saaliiksi, laittoi kansallisvaltiomme vatsa nurin nyljettäväksi talous-sodan alttarille.
ekp pomo on ko. goldman-pankin oppipoika,joka on värvätty hoitamaan eurooppaa goldmanin omistajuuteen kaikin keinoin.
siksi ko. ukko puhuu puuta heinää sanomatta mitään,vain kimalaisista höpisee.
on uskomatonta,miten roistopankit on pappeja kyydissä ja meidät + muut euroopan kansat tiputellaan tien varteen tylysti,mutta varmasti.
systeemi on äärimmäisen salaista ja kieroa,jota on vaikea osoittaa täysin,mutta silti 100% läpimätää. ko. roistopankin suojelusenkeleinä toimii poliitikot eu:ssa ja usassa,osittain läpi maailman.
nyt se suurtakin suurempi velanosto uhataan aloittaa.
tulevaisuutemme on todella ikävää ja synkkää.
luotto luokitus yhtiöitä on 3 ja kuinka ollakaan kaikki amerikalaisia pankki rutsaus yhtiöitä.
Nämä kolme luokitusfirmaa saavat elantonsa pankeilta juuri luottoluokituksista. Jos yksi näistä antaa huonompaa luokitusta kuin muut, joutuu tämä mahd. konkurssiin kun muut eivät enää halua sen palveluksia.
Näin on hoidettu automaattinen ylitseampuva luottoluokitus niille jotka ovat "liian suuria kaatumaan, ja liian suuria voittaakseen".
Tuosta liian suuria voittaakseen, tosi nasevaan ja huumoripitoista analyysia:
http://www.youtube.com/watch?v=jd7oDRzPyMk
"Hirtä panksterit, ovat liian isoja kaatumaan, liian isoja joutuakseen vankilaan, ja liian isoja voittakseen".
too big to fail, too big to jail, too big to win