Jumala ei tiedä kaikkea

SamiA

Jumala ei tiedä kaikkea.
Hän ei tiedä, miten paljon yhden ihmisen elämällä ja elämän kokemuksilla on merkitystä kokonaisuuden kannalta.
Jumala on silti kaikkivaltias, mutta tällä on varaa olla heikko.

28

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ois uskonu

      Mitäs sinä nyt höpiset? Todellakin Jumala tietää kaiken!!!

      • Ei yllätä

        Katsos, luotu on taas kerran ylentänyt itsensä Luojansa asemaan, mutta sehän ei ole mitään uutta - niinhän se teki pirukin.


    • nukkumaan nyt

      Joo ,ei tänne unissaan pidä kirjoittaa! Hyvää yötä Jeesus myötä.

    • teuvo looseri

      jumala kyllä tietää..mutta jumala ei välitä "yhden ihmisen elämästä ja kokemuksista" kokonaisuutta ajatellen..jumala toimii niiku kaikki muutkin ..ensin minä sitte muut... jos yks palanen pystyy tekee 50 muuta palasta..jumalan kannalta ei ole paljo merkitystä yhden palasen takia kunha se tekee ne 50 muuta palasta..ja mitä enemmä se yks palane tekee toisia palasia sitä vähemmä sillä yhellä palasella itsessään on merkitystä muuta ku tehää lisää palasia...ja jos se pelkkä palanen on suunniteltu tekee vaikka 5000 toista palasta...se ei enää ole muuta ku pelkkä palanen,hyödyllinen työkalu parhaillaan, pieni tuli niin paljon isomma kokon vieres mitä se vois sytyttää..ja koska sen työkalun tekijä vaan välittää siitä mitä sillä työkalulla voi tehä...ei se enää siitä työkalusta välitä.. ei jumalakaa oo mikään "kaiken suvereeni" ja kaikkia ajatteleva, jumalaki ajatte omaa etuansa, sanaki sen sanoo mustasukkaisen kiihkeästi hän halajaa henkeä minkä on meihin asettanu, mustasukkaisuus tarkottaa kiihkoa, palavaa halua mikä haluaa jonki ei mitää väliä miten, ja jos se 5000 tehty työ kalu ei tekee yhden virheen, se itsekäs mustasukkasuus käy palavasti vastaan sitä työkalua...vähä mä oon lukenu tän kirja mitä ny luetaan jo aikaa sitte, ja mä oon viisaampi ku kristus, mä en oo noin "intohimonen" mä en vaa välitä vittuakaa mistää, paskaa tulee, otan vastaan,teen mitä käsketään, kunnes kerra potkase tyhjää,

      • teuvo reiskanen

        ja nyt jumalan "silmät" on lähteny mun luota, jumalaa sallii mun tehdä noh mitä "teen" kunnes jumalaa tarvii mua..mä voin jauhaa paskaa vaikka mite lystää, mut se ei muuta mitää...joten kaiketi leikin mukana, kuten jumala sanoo lepää, syö hyvin(taj vaihtoehtosesti yrittää tappaa mut, senki se on tehny aika monesti ;))

        kohta jumalan pyhä henki käskee mut lepäämään ja "paranemaan"..ehkä vähän aikaa viel näyttää vihaansa mutta silti tekee niin...kunnes tää paljon puhuttu "pommi" posahtaa..joka pistää jopa munki leuat auki, "kunnes hänen aikansa tulee"


    • -jarmo-

      Kaikella kunnoituksella SamiA... Nyt et ihan täysin ollut ajatellut varmaan loppuun.

      Jumala on tehnyt ihmisen kanssa monia liittoja ja kaikki ne ovat yksipuoleisia, jossa vain Jumala pitää lupauksensa. Jumala siis tietää todellakin kaiken.

      Vanhin näistä ihmiselle tehdyistä lupauksista on tehty jo ennen ihmisen luomista, jolloin Jumala alkoi vasta tehdä Aatamia. Hän antoi ihmislapselle vapaan tahdon ja hän itse kunnioittaa sitä vapaata tahtoa. Jumala siis tietää kyllä, muttei puutu siihen kaikissa syvimmissä ihmisen tekemissä päätöksissä, vaikka katkeraan loppuun asti.

      Sen sijaan Jumala on kyllä hyvinkin aktiivinen ohjaamaan ja opettamaan ihmistä.

      Mutta sellaista yhtälöä ei olekaan, joka ei olisi Jumalan tiedossa. Vain yksi asia oli Jumalallekin vaikeaa, ainkin omien sanojensa mukaan. Se oli sellainen missä Elia pyysi Jumalaa päästämään hänet toisen ihmisen sisään/henkeen. Tällöin Jumala vastasi, "pyydät vaikeita".

      Lue Jesaja 48:4-8

      • SamiA

        Ihan hyviä perusteluja sinulla oli.
        Pysyn silti siinä, että Jumalalla on varaa olla tietämättä kaikkea.
        Se mitä meistä tulee, ei ole yhteisverrannollista.

        Jeesuksen palkka on määritelty, mutta kaikkea iloa tuskin Jeesus tietää ennalta. Mitä morsiameen tulee, niin Jeesus ei tiedä ulkonäköä.


      • Surju S:n puolesta
        SamiA kirjoitti:

        Ihan hyviä perusteluja sinulla oli.
        Pysyn silti siinä, että Jumalalla on varaa olla tietämättä kaikkea.
        Se mitä meistä tulee, ei ole yhteisverrannollista.

        Jeesuksen palkka on määritelty, mutta kaikkea iloa tuskin Jeesus tietää ennalta. Mitä morsiameen tulee, niin Jeesus ei tiedä ulkonäköä.

        SamiA on sekaisessa tilassa.... sääli. Ihmisen pieni pää ei kyllä kaikkea tiedä, joten se samin höpötyksestä


      • yxc.
        SamiA kirjoitti:

        Ihan hyviä perusteluja sinulla oli.
        Pysyn silti siinä, että Jumalalla on varaa olla tietämättä kaikkea.
        Se mitä meistä tulee, ei ole yhteisverrannollista.

        Jeesuksen palkka on määritelty, mutta kaikkea iloa tuskin Jeesus tietää ennalta. Mitä morsiameen tulee, niin Jeesus ei tiedä ulkonäköä.

        SamiA,
        kyllä Jeesus tietää morsiamen ulkonäön.

        Miehet tekee rakkautensa eteen mitä vaan.


    • KTS (Ei kirj.)

      Ketjun aloittaja on aikaisemminkin poikennut Raamatun sanasta.

      Luukas
      12:6 Eikö viittä varpusta myydä kahteen ropoon? Eikä Jumala ole yhtäkään niistä unhottanut.
      12:7 Ovatpa teidän päänne hiuksetkin kaikki luetut. Älkää peljätkö; te olette suurempiarvoiset kuin monta varpusta.

    • Jumala kyllä

      tietää, mutta on tietämättöminään. Jo Raamatun alkulehditä asti saamme lukea Jumalan kyselemän: ' missä olet? ' ' Mistä tulet?'

      " Mutta Herra Jumala huusi miestä ja sanoi hänelle: "Missä olet?"

      Toki Jumala tiesi missä mies oli, vaikka häntä kysyen huusikin.

    • Tauon paikka

      Sami A:n olisi hyvä pitää taukoa palstalta ja keskittyä omaan hyvinvointiin! Ei vaikuta enää tasapainoisen ihmisen jutuilta!

      • rukoillaan....

        Samaa mieltä. sami a.n jutut sekavia...


      • Kyllä Jumala toimii?
        rukoillaan.... kirjoitti:

        Samaa mieltä. sami a.n jutut sekavia...

        Muuten, ootteko sattunu jo kuulemaan? Uudesta kirjasta, jossa kymmenien vuosien aikana tapahtuneita Jumalan ihmeitä? Se on on jus tullu jakoon, kuulin nimen Ilon Ikkunoita, Ihmeiden ovia... Jotta joku lukija sano, että vaikk tekis mieli väittää vastaan niin vaikee on? ihmeitä siis tapahtuu, kun Jumala TIETÄÄ KAIKEN.


    • kirjoitukset

      >>No voi voi.Olemme oman onnemme ahjailtavissa.Ota lääkkeesi ja pysähdy!

    • SamiA

      Uskon, että ihmisen elämä sisältää valintoja, jotka Jumala on ennalta suunnitellut. Jumalalla on varaa siihen, että ihminen toteuttaa vapaata tahtoa.

      Jumalan täydellinen suunnitelma tarkoittaa Jumalan tahdon mukaista elämää. Kun se ei onnistu, siirrymme Jumalan sallivan tahdon piiriin. Kristityn elämä on kipuilua Jumalan tahdon ja Jumalan sallivan tahdon välillä. Meidän on pakko tehdä valintoja kokoajan ihmisen ja Jumalan välillä.

      Paavali kuvasi asian seuraavasti: Sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä minä en tahdo, minä teen.

      • kirjoitukset

        Onhan se näinkin,että ihmiselle on annettu vapaa tahto.Se menetettiin paratiisissa,koska ihminen ei totellut Herraa.Onhan Raamattu piukassa näitä ihmisiä,jotka eivät ole totellut Jumalaa.Kuintenkin Herra on armollinen ja antaa anteeksi,mikäli ihminen sydämensä pohjasta sitä pyytää.Itse olen aikaa sitten tämän kokenut,erittäin raskaalla tavalla.Kaduin ja rukoilin yli kuukauden.Tunsin itseni tyhjäksi ja pelkäsin,etten enää saa anteeksi.Mutta sain lopulta ja miten helpottava olotila tulikaan.Ymmärsin tämän koulutuksena,etten enää pahaa himoitsisi.Siis näin,jokainen kompuroitsee,mutta kun Herran Henki siittä muistuttaa,silloin on taistelu synnistä eroon.Koska,mikäli ihminen tekee syntiä-se on saatanasta.Kuitenkin sanoisin näinkin,tämä kaikki on opiksi.Amen


    • hrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

      JUMALA tietää jo mitä sinä teet marraskuun 23päivä kello 15.00.Hän tietää jo etukäteen ihmisen teot.

    • KTS (Ei kirj.)

      Samin lössi paukuttaa kyllä tätä vappaata tahtoa aina kun se korvasyyhyyn soppii ja korostaa että vaikka Jumala pitääkin lupauksistaan kiinni, niin ihmisellä on vapaa tahto niistä sanoutua irti.

      Sitten kun taas tulee puhe Israelista, niin fanittajalössinä unohtuu tämä vappaa tahto välittömästi ja Jumalan lupaukset taas jyrää Israelin vappaasta tahdosta välittämättä...

      :D

    • adjkl

      "Jumalassa me elämme, liikumme ja olemme!" Raamattu Eli Jumala elimellisesti aivan tietää kaikki!
      "Jumala on valkeus!"Raamattu Valkeus on kvattitila, jossa on klaikki iteto!
      Kirkon historiasta on tieto, että Jeesuksella on aivan tietty Jeesuksen valitsema morsian, joka ilmoitettu morsiammelle Jeesuksen ilmoituksesta!
      Lue 2 Tess. 2.luku. kaikenlainen itsekorotus on vaarallista Jumala suhteessa.

    • adjkl

      Oikea vastaus tietenkin löytyy Raamatusta!
      1. Johanneksen kirjeestä 3:20 esimerkiksi:
      "17. Mutta jos jollakin olis tämän maailman hyvyyttä, ja näkis veljensä tarvitseman, ja sulkee sydämensä häneltä, kuinkas Jumalan rakkaus pysyy hänessä?
      18. Lapsukaiseni, älkäämme rakastako sanalla eli kielellä, vaan työllä ja totuudella.
      19. Siitä me tiedämme, että me totuudesta olemme ja taidamme hänen edessänsä meidän sydämemme hillitä,
      20. Että jos meidän sydämemme tuomitsee meitä, niin on Jumala suurempi kuin meidän sydämemme ja tietää kaikki."
      "Jumala tietää kaikki!" Eli Jumala on kaikkitietäväinen!!!
      QED
      Kommentin kirjoittajan on pyyteleminen anteeksi antikristillistä julistusta!

    • SamiA sanoi :
      Jumala ei tiedä kaikkea.
      Hän ei tiedä, miten paljon yhden ihmisen elämällä ja elämän kokemuksilla on merkitystä kokonaisuuden kannalta.
      Jumala on silti kaikkivaltias, mutta tällä on varaa olla heikko.
      __________
      Jumala on kaikkitietävä sinä et.

      • SamiA

        ””SamiA sanoi :
        Jumala ei tiedä kaikkea.
        Hän ei tiedä, miten paljon yhden ihmisen elämällä ja elämän kokemuksilla on merkitystä kokonaisuuden kannalta.
        Jumala on silti kaikkivaltias, mutta tällä on varaa olla heikko.””
        __________
        ”Jumala on kaikkitietävä sinä et.”

        Jumala on kaikki tietävä pahassa, mutta hyvässä tällä on varaa olla tietämättä kaikkea. On mahdollista, että Jumala yllättyy hyvässä, kun käy ilmi se mitä meistä tulee. Jeesus todennäköisesti yllättyy nähdessään morsiamen.

        Mihin tarvitaan vapaata tahtoa, jos Jumala tietää etukäteen kaikki valintamme? Eikö olisi turhaa laittaa ihmistä valitsemaan, jos jo ennalta tiedetään, miten tämä valitsee?


      • SamiA kirjoitti:

        ””SamiA sanoi :
        Jumala ei tiedä kaikkea.
        Hän ei tiedä, miten paljon yhden ihmisen elämällä ja elämän kokemuksilla on merkitystä kokonaisuuden kannalta.
        Jumala on silti kaikkivaltias, mutta tällä on varaa olla heikko.””
        __________
        ”Jumala on kaikkitietävä sinä et.”

        Jumala on kaikki tietävä pahassa, mutta hyvässä tällä on varaa olla tietämättä kaikkea. On mahdollista, että Jumala yllättyy hyvässä, kun käy ilmi se mitä meistä tulee. Jeesus todennäköisesti yllättyy nähdessään morsiamen.

        Mihin tarvitaan vapaata tahtoa, jos Jumala tietää etukäteen kaikki valintamme? Eikö olisi turhaa laittaa ihmistä valitsemaan, jos jo ennalta tiedetään, miten tämä valitsee?

        SamiA sanoi :
        Eikö olisi turhaa laittaa ihmistä valitsemaan, jos jo ennalta tiedetään, miten tämä valitsee?
        ____________
        Hän osoittaa saa*nalle ja hänen enkeleilleen kuinka tulee käymään käytännössä.
        Hän ei siis puutu tapahtumien kulkuun.


      • SamiA
        pertsa2012 kirjoitti:

        SamiA sanoi :
        Eikö olisi turhaa laittaa ihmistä valitsemaan, jos jo ennalta tiedetään, miten tämä valitsee?
        ____________
        Hän osoittaa saa*nalle ja hänen enkeleilleen kuinka tulee käymään käytännössä.
        Hän ei siis puutu tapahtumien kulkuun.

        ””SamiA sanoi :
        Eikö olisi turhaa laittaa ihmistä valitsemaan, jos jo ennalta tiedetään, miten tämä valitsee?””
        ____________
        ”Hän osoittaa saa*nalle ja hänen enkeleilleen kuinka tulee käymään käytännössä.
        Hän ei siis puutu tapahtumien kulkuun.”

        En ymmärtänyt pointtia…
        Tarkoititko, että ihmisellä on vapaatahto sen vuoksi, että sen tarkoitus on osoittaa sieluviholliselle väärin valitsemisen seuraukset?


      • SamiA kirjoitti:

        ””SamiA sanoi :
        Eikö olisi turhaa laittaa ihmistä valitsemaan, jos jo ennalta tiedetään, miten tämä valitsee?””
        ____________
        ”Hän osoittaa saa*nalle ja hänen enkeleilleen kuinka tulee käymään käytännössä.
        Hän ei siis puutu tapahtumien kulkuun.”

        En ymmärtänyt pointtia…
        Tarkoititko, että ihmisellä on vapaatahto sen vuoksi, että sen tarkoitus on osoittaa sieluviholliselle väärin valitsemisen seuraukset?

        SamiA sanoi :
        En ymmärtänyt pointtia…
        Tarkoititko, että ihmisellä on vapaatahto sen vuoksi, että sen tarkoitus on osoittaa sieluviholliselle väärin valitsemisen seuraukset?
        ___________
        Anteeksi sanoin vähän huonosti.
        Jumala osoittaa kaikelle taivaan väelle että hän on ollut oikeassa ja siksi mm.
        ihmisellä on tuo vapaa tahto ja Jumala ei puutu tapahtumien kulkuun.

        Luciferhan järjesti taivaassa kapinan.


      • -jarmo-
        SamiA kirjoitti:

        ””SamiA sanoi :
        Jumala ei tiedä kaikkea.
        Hän ei tiedä, miten paljon yhden ihmisen elämällä ja elämän kokemuksilla on merkitystä kokonaisuuden kannalta.
        Jumala on silti kaikkivaltias, mutta tällä on varaa olla heikko.””
        __________
        ”Jumala on kaikkitietävä sinä et.”

        Jumala on kaikki tietävä pahassa, mutta hyvässä tällä on varaa olla tietämättä kaikkea. On mahdollista, että Jumala yllättyy hyvässä, kun käy ilmi se mitä meistä tulee. Jeesus todennäköisesti yllättyy nähdessään morsiamen.

        Mihin tarvitaan vapaata tahtoa, jos Jumala tietää etukäteen kaikki valintamme? Eikö olisi turhaa laittaa ihmistä valitsemaan, jos jo ennalta tiedetään, miten tämä valitsee?

        SamiA:
        Mihin tarvitaan vapaata tahtoa, jos Jumala tietää etukäteen kaikki valintamme? Eikö olisi turhaa laittaa ihmistä valitsemaan, jos jo ennalta tiedetään, miten tämä valitsee?

        Tuo on sama kysymys kaikkeen, ateistienkin suuhun pantu kysymys: Jos Jumala on olemassa, miksi hän saallii kaiken tämän pahuuden. Varsinkin kun ymmärtää sotien julmuudet, lasten seksuaaliset hyväksikäytöt, kidutukset ja murhat jne. mitä pahuutta ikinä vain keksit. Miksi Jumala sen sallii.

        Jumala ei ole aikaan sidoksisssa, hän siis tietää tasan tarkkaan mistä kukin tulee ja mihin päästyy ja hän sallii tämän kaiken tapahtuvan kuuden päivän ajan, joka on juuri päättymäisillään.

        Jos meillä ei olisi vapaata tahtoa, niin emme kukaan tekisi myöskään uskolla mitään. Usko menettäisi merkityksensä kokonaan. Paratiisista ihminen on loitoinnut Jumalaläsnäolosta yhä kauemmaksi ja siksi uskolla on aina suurempi merkitys.
        Mikäli Jumala ei olisi antanut vapaata tahtoamme, eläisimme diktatuurissa, jossa Jumala olisi hyvä diktaattori, mutta silti diktaattori ja siksi Jumalan suunnitelma on täydellinen ihmisen pelastukselle, joka ei voi koskea kaikkea juuri siitä syystä. Sa_tana ottaa omansa ja vie...


    • asdfasdfasdfe

      Väärä foorumi. Oikea palsta olisi kristinusko- osio.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      191
      12672
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      51
      6636
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      144
      5426
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      85
      4644
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4592
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      61
      4141
    7. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3852
    9. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      3851
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      87
      3577
    Aihe