Miten on mahdollista että muut EU maat saa tuoda toisista maista autoja
verovapaasti, mutta suomessa siihen tuotuun autoon lätkäistään rajalla verot päälle?
Esim: virolaiset löytää saksasta hyvän auton lomaillessaan, ostaa pois ja ajaa pihaan ilman että tarttee laskeskella VEROJA.
Että onko tämä oikein suomalaista alistettua kansaa kohtaan.
Että kenen päässä viiraa, kuka mulkku on keksinyt autoveron.
verovapaasti, mutta suomessa siihen tuotuun autoon lätkäistään rajalla verot päälle?
Esim: virolaiset löytää saksasta hyvän auton lomaillessaan, ostaa pois ja ajaa pihaan ilman että tarttee laskeskella VEROJA.
Että onko tämä oikein suomalaista alistettua kansaa kohtaan.
Että kenen päässä viiraa, kuka mulkku on keksinyt autoveron.
Vastaukset 5
Vanhimmat
osata laskea hallituksen taholla, vaikka siellä on tusinoittain avustajia, että laskemalla kustannustasoa, päästään tuottavuuden nousuun. Tämä vaatii todellista osaamista
"matematiikasta", joka opitaan yrityselämässä. Eli sitä ei opita koulunpenkkejä
hankaamalla.
Entisessä Neuvostoliitossakaan ei osattu laskea tuotteen pääomakustannuksia, vaan
tarvittava kate otettiin valtion pussista. Tavaraa myytiin alle oman kustannustason ulkomaita myöten. Seuraukset tiedämme, eli siellä valtion pussi tyhjeni, kun ei tajuttu, että yritysten pitää tuottaa voittoa pysyäkseen pystyssä. Suomessa menetellään aivan samalla tavalla, eli kun julkisen sektorin kulut kasvaa, mennään valtion pussille
ja tyhjennetään yritykset, sekä kansalaiset pääomista.
Mihail Garbatsov oli oikeassa, Eu:sta tulee toinen Neuvostoliitto, joka lentää perseelleen.
Tiehöylämies.
talousmies Niinistö presitentiksi, niin ensimmäiseksi pitäisi panna kuriin tuo oman joukkueen pöllöily talousasioissa ja lopettaa se ilmaisen rahan kenkkääminen Eurooppalaisille sippisakeille. Nuoret työttömät etusijalle työllistämisasioissa ja vanhemmat opettamaan nuoria.
Joo, maantieteellisesti suht suuressa suomessa autoilu bensan hintoineen on muutoinkin helevetin kallista.
Näyttää siltä, että vihreät ja sosiaalitahtovat laittaa suomalaiset kävelemään samalla kun heidän sosiaalimamunsa ajelevat autoilla.
Vaikka töissä käy vuodesta toiseen, niin saa tarkkaan katsoa raasikiiko autoa vaihtaa edes.
Hevosellako meidät laitetaan kohta liikkumaan ?
http://en.wikipedia.org/wiki/Stanley_Meyer's_water_fuel_cell
Onneksi keksintöjä joilla saadaan vedestä "bensaa" on useita, mutta ikävä kyllä energiateollisuuden ja sotilasteollisuuden painostus on pitänyt ne poissa suuren yleisön silmistä. Kaikki on kuitenkin totta ja tämän nykyfysiikan paikkansapitämättömyyden voi hyvin todeta tutustumalla Wilhelm Reichin keksimään orgon-energiaan.
hiili siihen veteen saadaan, kun sitä ei sen kemiallisessa kaavassa ole. Vesi, jossa on kaksi vetyatomia ja yksi happi. Bensiinissä hiili C4 - C12, jossa hiili vety suhde
1,5-2, eli bensiini on hiilivetyjen ketju ja vedessä ei ainakaan minun tietääkseni
ole hiiltä. Vety siitä kyllä saadaan irroitettua sähköisesti, mutta siitä ei tule vielä bensiiniä.
Tiehöylämies.