Jimnyn ruostuminen

Jimny

onko kokemuksia mistä lähtee ruostumaan ja kuinka pahasti, jostain luin jo että runko olisi suojattu vain keskeltä...

Ostin uuden jimnyn ja ajoin saman tien massaamon pihaan, katsotaan mitä sanovat ennusteeksi kun sieltä tulee.

1

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jimnyx

      Takaoven saranointi on ehkä ongelmallisin yksittäinen kohde. Rauta rautaa vasten, ja hankaava liike joka ikisellä oven avauksella. Rakenne pitäisi uudistaa täysin, jotta ruostumiselta vältyttäisiin.

      Kaikki helmakappaleet ympäri koria ovat muovia, joten siltä osin korroosio on torjuttu. Ilmeisesti pikkukivien jälkiä keulapeltiinkin tulee vain vähän siksi, että auto on korkea.

      Tavaratilan sisäpohja sekä vastaavat pinnat takaistuinten alla saattavat alkaa vuosien mittaan kukkia. Niiden kostumista on ilmeisesti vaikea estää, joten ruoste pääsee pesiytymään. Puhtaus on tietysti puoli ruokaa, joten autoja siivottaessa mattoja kannattaa nostella ja peltipintoja pitää silmällä.

      Olen massauttanut oman Jimnyni (2001) kauttaaltaan yhden kerran, ja siitä lienee jo yli viisi vuotta. Alustaa olen silmäillyt katsastusten yhteydessä, ja minusta se näyttää aivan terveeltä sekä runkopalkkien että pohjan osalta. Peltivanteet ovat harmittomassa pikkuruosteessa sieltä täältä, mutta talvirenkaat olen asentanut aluvanteille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      101
      8033
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5647
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      279
      4993
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4933
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      76
      3707
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      54
      2940
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      64
      2667
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2498
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2432
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      42
      2358
    Aihe