Jimnyn ruostuminen

Jimny

onko kokemuksia mistä lähtee ruostumaan ja kuinka pahasti, jostain luin jo että runko olisi suojattu vain keskeltä...

Ostin uuden jimnyn ja ajoin saman tien massaamon pihaan, katsotaan mitä sanovat ennusteeksi kun sieltä tulee.

1

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jimnyx

      Takaoven saranointi on ehkä ongelmallisin yksittäinen kohde. Rauta rautaa vasten, ja hankaava liike joka ikisellä oven avauksella. Rakenne pitäisi uudistaa täysin, jotta ruostumiselta vältyttäisiin.

      Kaikki helmakappaleet ympäri koria ovat muovia, joten siltä osin korroosio on torjuttu. Ilmeisesti pikkukivien jälkiä keulapeltiinkin tulee vain vähän siksi, että auto on korkea.

      Tavaratilan sisäpohja sekä vastaavat pinnat takaistuinten alla saattavat alkaa vuosien mittaan kukkia. Niiden kostumista on ilmeisesti vaikea estää, joten ruoste pääsee pesiytymään. Puhtaus on tietysti puoli ruokaa, joten autoja siivottaessa mattoja kannattaa nostella ja peltipintoja pitää silmällä.

      Olen massauttanut oman Jimnyni (2001) kauttaaltaan yhden kerran, ja siitä lienee jo yli viisi vuotta. Alustaa olen silmäillyt katsastusten yhteydessä, ja minusta se näyttää aivan terveeltä sekä runkopalkkien että pohjan osalta. Peltivanteet ovat harmittomassa pikkuruosteessa sieltä täältä, mutta talvirenkaat olen asentanut aluvanteille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      219
      5472
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5044
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      27
      4861
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      123
      2075
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1807
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1667
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      22
      1639
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1541
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1323
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1290
    Aihe