Mitäs te silloin teette

,

kun auton konepellin aukaisuvaijeri katkeaa tai irtoaa ja konepeltiä ei saa auki?

10

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asentaja..

      Viemme korjaamolle.

      • .

        Vaan kun pitäisi saada akku vaihdettua ensin. Homma tyssäsi siihen, että vaijeri katkesi.


    • LL-ohjelma

      Eihän tämä ole ongelman kuin volkkarin kuskeille, kun ei pääse lisäämään öljyä.
      Muut autot voi jatkaa matkaansa seuraavaan huoltoon saakka.

      • nykyaikaa joillakin

        Voi pientä. Konepellin alla on yleensä tuulilasinpesunestesäliön täyttöaukkokin ja kohta pakkaset loppuu ja sitten wituttaa.
        Onko sulla joku säälittävä Aasilainen kyhäelmä jota täytyy kiikuttaa huoltoon yhtenään?


      • steuerketten'
        nykyaikaa joillakin kirjoitti:

        Voi pientä. Konepellin alla on yleensä tuulilasinpesunestesäliön täyttöaukkokin ja kohta pakkaset loppuu ja sitten wituttaa.
        Onko sulla joku säälittävä Aasilainen kyhäelmä jota täytyy kiikuttaa huoltoon yhtenään?

        Vain tyhmä lisää pesunestettä 20 asteen pakkasessa.
        Kerran vuoteen öljynvaihto ja jarrupalat eteen ennen katsastusta. Sellainen huolto riittää japaninautoille, kun ei tarvi sitä nokkaketjuakaan vaihtaa.


    • Heh heh pojut

      Jotenkin oli etukäteen arvattavissa näiden älypäiden vastauksien taso. Valitettavasti täällä jotkut pojut saa pikku stondiksen näistä näppärän typeristä vastauksistaan. Toi vaan on vähän turhan helppoa lähteä v.ttuilemaan täällä. Ehkä siitä saa vähän itsetunnon kohotusta kun on noinkin rohkea vastauksissaan.
      Sääli vain alkuperäistä kysyjää ongelmansa kanssa.

      • ,

        Onneksi ei tarvitse näiden älypäiden vastausten varassa olla. Voihan täältä aina kysellä ja poimii vastauksista vain sen, mikä auttaa. Ei minua häiritse nuo viisastelijat, mutta heidän mielenterveyttään voi edistää, että he edes jollakin tavalla pääsevät pätemään.

        Näillä mennään ja kakkosauto otetaan käyttöön.


    • kätevä käsistään

      alakautta sen saa auki, mutta tarvisi kyllä saada se auto nosturille, et saa käden suorana sinne väliin syylärin ja puskurin väliin tai sitten syylärin ja moottorin väliin riippuen autosta

    • kokemusta on

      Saman ongelman koin viime talvena lomareissulla Vuokatissa.
      Pakkasta oli pari päivää -30 asteen kantturoissa ja autohan ei käynnistynytkään. Soitin tiepalvelun hätiin antamaan apuvirtaa ja siinä kaveria ootellessa menin aukaisemaan konepeltiä, mutta eiköhän huono tuuri jatkunut samanlaisena ja muovinen aukaisukahva jäi käteen.

      Tiepalvelun kaveri tuli paikalle ja sanoi, että kyllä pelti auki saadaan. Irrtoitettiin ensin toinen pää missä muovinen avauskahva oli ollut kiinni. Sen jälkeen kuorittiin hieman vaijerin alkupäätä suojakuoresta. Sitten tiukka ote pihdeillä vaijerista ja nykäisy. Olisi pitänyt aueta, mutta jostain syystä oli kosteutta päässyt vaijerin sisään ja ei inahtanutkaan. Tämän jälkeen yritettiin jäähdyttimen säleikön puolelta varmaan 1-2 tuntia kaikenlaisilla konsteilla. Kaverilla oli mukana jopa sellainen pumpattava tyyny jolla konepeltiä pysyi hieman nostamaan. Mutta eipä saatu auki siltikään. On meinaa joissakin uudemmissa autoissa koteloitu ja suojattu kaikki niin hyvin, että sitä ei saa auki ilman paikkojen särkemistä.

      Seuraava keino oli hinurilla sitten lämpimään halliin auto yöksi. Seuraavana aamuna konepelti aukesi hienosti kun vaijerin sisällä oleva jää oli sulanut. Vaijeri ja avauskahva meni uusiksi.

      Suosittelen ensimmäisenä kokeilemaan tuota vaijerin kuorimista ja yrittämistä sitäkautta aukaista konepeltiä. Jos muu ei auta ja sinulla on kasko ja matkan keskeytysvakuutus, niin ei muuta kun auto lämpimään halliin yöksi ja homma korjaantuu siellä.

    • voi olla helppokin

      Maskin läpi kurkkimalla todennäköisesti näkyy sen vivun pää, johon vaijeri päättyy. Apuna voi tietysti käyttää hammaspeiliä tai vastaavaa. Pitkällä meisselillä tms siitä vivusta vaijerin tulosuuntaan vipuamalla lukko avautuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      93
      2255
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      156
      1848
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      176
      1393
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      234
      845
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      769
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      11
      766
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      764
    8. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      662
    9. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      633
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      591
    Aihe