Onko kukaan teistä joutunut koskaan käyttämään jotain lääkettä, minkä sivuvaikutuksena esim. naama turpoaa ? Jos on, niin onko sen lääkkeen käyttämisen jälkeen naama palautunut normaalliksi ja jos on kuinka nopeasti.
Lääkkeiden aiheuttama turvotus
Turvonnutnaama
2611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Naama saattaa turvota, jos lääke esim. kerää nestettä. Auttaisiko nesteenpoistolääkkeet ja saako niitä käyttää kyseisen lääkkeen kanssa? Itse olen käyttänyt SSRI-lääkkeitä n. 10 v. ja luullut, että ne turvottavat. Tosiasiassa olen vanhemmiten hieman pulskistunut, mikä luultavasti olisi tapahtunut ilman lääkkeitäkin. Ja vaikka lääkkeet olisivat osasyynä, niin silti hyvä ja tasapainoinen olo on tärkeämpää kuin mahdollisimman hoikka (ja ahdistunut?) olemus, näin ajattelen nykyään!
kortisoni on yksi sellainen lääke.
Kyllä palautuu, hiljalleen, kun lääkkeen on lopettanut.(ei ennen)