Kahtiajako

Suomen kansa jakautui kahtia pressan vaaleissa !
Miten vaalitulos vaikuttaa yhteiskunnan tilaan ?

Jatkuuko rikkaiden ja hyväosaisten suosiminen yhteiskunnassa !
16273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ei mitään vaikutusta koska pressalla ei valtaa, lue perustuslaki.

Äänestä
  • arvovaikuttaja , kts politiikkaa ..... kokoomus ryötää tavallista kansaa !

    Äänestä

  • ikl-Lapua kirjoitti:

    arvovaikuttaja , kts politiikkaa ..... kokoomus ryötää tavallista kansaa !

    Vastakkainasettelun aika on loppu ja nyt kaikilla Suomen työläisillä on oma työväen presidentti!

    Äänestä


>Nyt loppui sosialistien varastelu.

Äänestä
  • Mitähän tarkkaaottaen tuolla varastelulla tarkoitat?

    Äänestä

Vain 44 % koko äänestäjistä Saulin takana.

Rikas vähemmistö.

Äänestä
  • Kuka oli kakkonen?

    Äänestä

Tottakai jakautui kahtia, aina kun on kaks vaihtoehtoa niin halukkaat jakautuu kahtia. Jos on Bandidos ja Hells Angels niin jakaannutaan kahtia ja riidellään vaikka kaikki tykkää samoista asioista. Jos on mustia ja punaisia viinimarjoja niin taas mennään kahtia ja tapellaan.
Hyviä vaihtoehtoja oli ja toinen tuli valituksi!

Äänestä

Niin 2/3 heteroja ja 1/3 homoja

Äänestä
  • Mun tuttavapiirissä typeryys jakautuu ihan tasoin hetrojen ja homojen kesken.

    Äänestä

  • Unohdit Väyrysen. Ennätysmäärä hylättyjä äänilippuja kertoo oikeamman totuuden. Kaupunki vastaan maaseutu - siinä se todellinen jakolinja kulkee. Kummatkin ehdokkaat edustivat urbaania Suomea. Tulevaisuus on tämä.

    Äänestä

  • tarkennus kirjoitti:

    Unohdit Väyrysen. Ennätysmäärä hylättyjä äänilippuja kertoo oikeamman totuuden. Kaupunki vastaan maaseutu - siinä se todellinen jakolinja kulkee. Kummatkin ehdokkaat edustivat urbaania Suomea. Tulevaisuus on tämä.

    Kummatkin ehdokkaista edustavat nykyaikaista suomea.. Ja sitä pohjalaist 50-luvulla elävät juntit eivät ole tajunneet.

    Äänestä

Nimim. "Tarkennus" osui ytimeen. Maaseutua kepitetään jätevesisotkuilla, kuntaliitoksilla, matkakulujen poiston suunnittelulla ja nyt viimeisenä pankkiautomaattien poistolla, tai ylläpidon siirtämisellä kunnan tehtäväksi.

Viimeiksi mainittu on härskiyden huippu. Pankit perivät jokaisesta tilitapahtumasta palvelumaksun, mutta siirtää palvelut kunnan maksettavaksi.....ja mitä tekee kunta liitto? En ole kuullut siltä taholta asiaan mitään kommenttia.

Olisiko Lapuan syytä liittyä kuntakapinaan mukaan?

Äänestä
  • Valitettavasti vaan on niinkin, että ne, joiden ensisijainen tehtävä olisi ollut pitää maaseudun asioista puolta, ovatkin juosseet pankkien, rakennusliikkeiden ja markkinapaikkarakentajien asioilla, ilman yritystäkään omaehtoiseen ja näkemykselliseen maaseudun kehittämiseen. Mahdollisimman monta urheiluhallia ei siihen riitä.

    Äänestä

  • Näinkin......... kirjoitti:

    Valitettavasti vaan on niinkin, että ne, joiden ensisijainen tehtävä olisi ollut pitää maaseudun asioista puolta, ovatkin juosseet pankkien, rakennusliikkeiden ja markkinapaikkarakentajien asioilla, ilman yritystäkään omaehtoiseen ja näkemykselliseen maaseudun kehittämiseen. Mahdollisimman monta urheiluhallia ei siihen riitä.

    Kyllä se Lapualla ihan kokoomus mainituilla asioilla on juossut, ja syytä olis lapuallakin jo pikkuuseen ryhdistäytyä täs kunta-asias. Onhan uus vetreä kunnanjohtaja ja kaikki. Mutta ainoat, ketkä saa äänensä kuuluviin ja ittensä lehteen on kokoomuksen äijäporukat, eikä ne voi puhua hallituspuoluetta vastaan. Vaikka tekis mieli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ikl-Lapua kirjoitti:

Suomen kansa jakautui kahtia pressan vaaleissa !
Miten vaalitulos vaikuttaa yhteiskunnan tilaan ?

Jatkuuko rikkaiden ja hyväosaisten suosiminen yhteiskunnassa !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu