Haluaisin tuoda itselleni saksasta Mitsubishi Evolution 4 mallisen auton. Niitä ei suomesta löydy joten joudun sen hankkimaan saksasta. Jos olen oikein ymmätänyt, niitä ei ole olenkaan tyyppikatsastettu suomeen. Eli saanko sen rekisteröityä suomeen vai joudunko tyytymään vain unelmoimaan. Tietääkseni sen uusimman WRC mallin saa myös suomesta, mutta se on niin kallis lelu että sellaiseen ei ole varaa, ellei sitten lotossa voita.
mitsubishi
019
1293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
vain unelmoimaan, sillä todellakin tuo tyyppihyväksynnän puuttuminen on niin iso seikka, ettei sitä saa kilpiin Suomessa muuten kuin muuttoautona.
Jos taas olet valmis uhraamaan (lähes) koko elämäsi paperisotaan ja väittelyyn AKE:n ja muiden viranomaisten kanssa, niin on olemassa hyvin pieni todennäköisyys, että sen voisi joskus kilpiin saada muutoinkin.