Nykyinen lama/taantuma verrattuna 90-luvun lamaan

talousoppi123

Nykyinen lama/taantumahan ei ole vielä päässyt kunnolla käyntiin, mutta kuitenkin merkit osoittavat, että on huomattavasti yhtäläisyyksiä 90-luvun lamaan, paitsi nyt korot ovat todella matalalla ellei jopa 0:ssa ja samoin hinnat ovat aikalailla tapissa, mutta toisaalta esim. myynnissä olevien kiinteistöjen määrä ei taas ole niin suuri. Elvytetty on joka vaan ennestään nosti mm. kiinteistöjen hintoja, toinen ongelma on myös enemmän ja vähemmän kiistelty rakentamisen laatu ja se hyötyä elvytyksestä oikeasti oli esim. tavallisella kansalaiselle. Haluankin kysyä teiltä, että missä vaiheessa teidän mielestänne mennään nykyisessä taloudessa ja mitä mahdollisesti tuleman pitää.

7

192

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todella kiinnostavaa ja myös tärkeää suorittaa vertailua tämän meneillään olevan ajan ja parin vuosikymmenen takaisten tapahtumien ja silloisen asetelman välillä. Aloittajaisiksi pitää mennä 1980-luvun puolelle. Silloin Holkerin hallitus vapautti rahamarkkinat, mutta ei laittanut valuuttaamme Suomen markkaa kellumaan. Maamme valtiojohto ei ymmärtänyt, että ne päätökset olisivat kuuluneet yhteen kuin siamilaiset kaksoset. Jäykän ja liki joustamattoman kovan markan politiikan seurauksena Suomen markan arvo vääristyi eli syntyi vajekupla, mikä entisajan oppien mukaan olisi pitänyt korjata devalvaatiolla. Kovan rahan politiikkaan ei kuitenkaan kuulunut tuo D-alkuinen sana, joka oli tabu. Kellutuksessa mitään vajekuplaa ei olisi syntynyt eikä myöskään devalvaation tarvetta, vaan markan arvo olisi joustanut automaattisesti tilanteen muutosten mukaisesti.

      Ulkomaitten valuutoissa otetut velat koituivat kohtalokkaiksi kahden vuosikymmenen takaisen laman vyöryessä päälle. Sitä tilannetta ei olisi syntynyt, jos markka olisi kellunut. Toisaalta tuskinpa niitä valuuttamääräisiä velkojakaan olisi silloin otettu niin massiivisesti kuin otettiin sen kuvitelman vallitessa, että "devalvaatiota ei enää koskaan tule" kuten talousasiantujat erheellisesti vakuuttelivat. Talouden vajeet paisuivat kuitenkin niin mammuttimaisiksi, että devalvoiti oli pakko tehdä. Ja valuuttavelat aiheuttivat täystuhon. Neuvostoliiton kanssa käyty bilateraali kauppa oli joutunut vaikeuksiin jo Holkerin hallituksen aikana. Neuvostoliiton romahduksestakin olisi kuitenkin selvitty vähemmillä haittavaikutuksilla, jos markkaa olisi kellutettu ja ulkomaankaupan taseet olisivat olleet balanssissa. Niin ei ollut.

      Suomen nykyinen tilanne on monessa suhteessa toisenlainen kuin tuo parin vuosikymmenen takainen asetelma. Venäjän vaikutus on tänä aikana myönteisen tasapainottava verrattuna tuohon 90-luvun alkuun. Ongelmat ovat nyt euroraha-aluesyntyisiä. Omaa syytämme on lähinnä eurorahaan mukaanmeneminen, mikä oli selvää hölmöyttä. Ruotsi, Tanska ja Iso-Britannia olivat meitä viisaampia ja fiksumpia. Eikohän tuo Paavo Lipposen silloinen pääministeriys liene ollut perussyy hänen pärjäämättömyyteensä presidentin vaaleissa. Äänestäjien muisti on pitempi kuin kaksi viikkoa.

      Siis nykyinen talouskriisi on euroraha-alueeseen liittyvää aivan olennaisessa määrin. Kaksi vuosikymmentä sitten tilanne oli toisenlainen, kun meillä oli oma raha. Siinä oman valuutan tilanteessakin olisimme voineet pärjätä aivan hyvin, jos meidän valtiojohtomme olisi osannut harjoittaa tervejärkistä valuuttapolitiikkaa. Jos me nyt jossain lähitulevaisuudessa ottaisimme oman rahan eli Suomen markan uudelleen käyttöön, niin se edellyttäisi parempaa taloudellista osaamista kuin aikaisemmin. Ja totta kai tuo parempi osaaminen on mahdollista eli sen kun vain toimisimme entistä viisaammin. On pötyä väittää, että oma raha johtaisi samaan kuin mitä tapahtui 90-luvun alkupuolella.

      Aina on haitallista velkaantua liikaa. Velaksi eläminen ei osoittautunut kannattavaksi kaksi vuosikymmentä sitten eikä se ole kannattavaa nykyäänkään. Kohtuullisuus on hyve kaikkina aikoina.

    • Tervehdys!
      Asiaa haastat veikkoseni, luonnehtisinko, että naulan kantaan!!

      taottava ijän ikuinen

    • Leuku

      Nämä poimittu Leiriniekan analysistä:

      "Maamme valtiojohto ei ymmärtänyt" , "talousasiantujat erheellisesti vakuuttelivat" ; "eurorahaan mukaanmeneminen, mikä oli selvää hölmöyttä" ; "jos meidän valtiojohtomme olisi osannut harjoittaa tervejärkistä valuuttapolitiikkaa" ; "sen kun vain toimisimme entistä viisaammin"

      Joku ehkä sanoisi, että jälkiviisautta, ja ehkäpä jopa hiukan vahingoniloa.. ? Miksiköhän ?

      Ei siinä mitään, ainahan asiat etenevät niin, että ensin joku joutuu tekemään päätökset ja sitten tulee rakkilauma kintereille haukkumaan, ja sanomaan että näin olisi pitänyt toimia...

      Kritiikki olisi tietysti hiukan ymmärrettävämpää, jos Suomi ei olisi tälläkin hetkellä näiden AAA-maiden joukossa, vaan samassa kastissa mm. Kreikan kanssa.

      Tottakai juuri NYT voisi olla fiksua jos kaksikymmentä vuotta sitten olisi jotain tehty toisin, (kai niitä vaihtoehtoja silloinkin tarjottiin) mutta tuskin kaikkia tämän hetken maailmantalouden onglemia voi sälyttää tällaisen 5 milj. kansalaisen talouden piikkiin ?

      PS! Tälläkin hetkellä olisi tehtävä päätöksiä tulevaisutta silmälläpitäen, joten olisiko siellä vallanpitäjissä nyt nähtävissä sitä suurempaa osaamista, valtakunnan ideologinen painotus ainakin näyttäisi kallistuneen tuonne oikealle päin.

    • talousoppi123

      Totta on se, että on helppo olla jälkiviisas. Tietääkseni ainakin aho ja lipponen kävivät kovaa keskustelua euroon liittymisestä ja sekin oli aika erikoinen keskustelu, kun mielestäni euroon liittymisestä ei juurikaan mitenkään erityisen hyvin perusteltu, että miksi sinne EU:hn pitää mennä eli meni ihan pelkäksi väittelyksi. Jotenkin tuntuu, että laman jälkeen kansalaiset eivät ihan olleet virkeimmillään ja uskoivat EU:n tuovan mm. halvat hinnat ja kuinka ollakkaan mentiin euroon. Äänestyskin taisi kansalaisten osalta olla aikalailla tasoissa ja silti mentiin, että heilahdettin EU:hn. Mielestäni EU:ssa on se hyvä asia, että voidaan yhdessä miettiä erilaisia talouspolitiikan asioita, mutta se että pitää olla yhteinen raha niin sitä en ole ymmärtänyt ollenkaan.

    • talousoppi123

      Toinen mielenkiintoinen asia on se, että kuinka tätä kriisiä lähdetään ratkomaan, päädytäänkö japanin kaltaiseen deftlaatio kierteeseen vai mennäänkö kenties hyperinflaatioon vaiko disinflaatioon vaiko stagflaatiioon vai minne.

    • Tämän keskusteluketjun teemana on nimimerkin "talousoppi123" aloitus, jossa on ideana tarkastella 1990-luvun lamaa ja nykyistä tilannetta, vertailla ja tuumiskella puolelta sun toiselta. Jos tuon 90-luvun asetelman syvempi syyynäily on nimimerkin "Leuku" mielestä jälkiviisautta, niin hänellä kyllä riittää moitiskelun sarkaa kitkettäväkseen. Mm. kaikki maailman sotapelithän ovat vaihtoehtoisten strategioitten ja taktiikoitten malleineen ja vertailuineen hänen mielestään nähtävästi jonninjoutavaa jälkiviisastelua. Se siitä.

      Sinä "talousopp123" mainitset aloituksessasi mm. rakentamisen laadun ja se on yksi erittäin oivallinen esimerkki säästämisen mahdollisuuksista. Valtiokin voisi saada aikaan säästöä, kun kerralla toimeen tarttumisen myötä tehtäisiin talot ja tiet kunnollisesti niin, että vasta rakennettua ei tarvitsisi kohta valmistumisen jälkeen ryhtyä remontoimaan. Aivan liian usein on vielä jouduttu juuri remontoituakin korjaamaan uudestaan. Kyllä sillä tavalla kustannuksia kertyy. Kovin hämmentävää on rivikansalaisten mielestä myös täysin rakentamismääräysten mukaan tehtyjen rakennusten home- ym. ongelmat. Kuvio pätee tietysti yhtä hyvin myös kunnalliseen kuin kaikkeen muuhunkin rakentamiseen. Ja ennakkoon laaditut budjetitkin vielä monesti ylittyvät jopa roimasti.

      Tekemisen laatu on tärkeä asia ja laadusta huolehtiminen pätee yhtä lailla rakentamisen kanssa myös mm. lakien säätämiseen. Lakejakin joudutaan tavan takaa korjailemaan, kun "kaikkea" ei ole hoksattu ottaa huomioon, vaan yhteiskunnan todellisuus on yllättänyt lainsäätäjän.

      Tuo Suomen EU-jäsenyys ja sen hyväksymiseen liittyvät seikat on niin laaja vyyhti, että siihen helposti hukkuu koko tämä keskustelu. Sen verran kuitenkin totean, että meillä Suomessa Maastrichtin sopimuksen tekstiä mustana valkoisella paperilla ei jaettu kaikkiin talouksiin ennen kansanäänestystä. Se tiedon panttaaminen tapahtui ilmeisen tahallisesti. Olihan siinä tekstissä mainittu mm. yhteiseen rahaan liittyminen eikä Suomi tehnyt siltä osin tietääkseni poikkeusvarausta. Yleisestikin tarkastellen Suomen valtiojohto panttasi paljon olennaista tietoa ja niin tapahtui mm. maatalousneuvottelujen osalta.

      Tästä nyt meneillään olevasta taloustilanteesta eteen päin pääseminen on toinen puoli tätä keskustelua. Korot ovat todellakin nyt ratkaisevasti alhaisemmalla tasolla kuin 90-luvulla. Se on meille etu. Toisaalta alhaiset korot houkuttavat helposti liialliseen velkaantumiseen. Mukana oleminen eurorahassa sitoo Suomen talouspoliittisia käsiä toisin kuin mitä oli 90-luvulla oman rahan aikana. Ei devalvaatiota eikä revalvaatiota ole mahdollista tehdä. Euroraha kelluu. Devalvaation teoreettisena korvikkeena ja joustamiskeinona olisi mm. palkkojen alentaminen, mutta eipä taida se konsti olla realismia. Kyllä meidän olisi selvittävä tästä eteen päin normaalein menetelmin eli viisaalla talouden pitämisellä. Ja jos eurorahasta luopuminen on jossain vaiheessa viisasta, niin luovutaan ja otetaan oma markka takaisin.

    • Jatkan nykyisten näkymien tuumiskelua. Kansainvälisen vuorovaikutuksen mahdollisuudet ja muodot ovat nykyään laajemmat ja monipuolisemmat kuin aikaisemmin. Se on sitä globaalia kanssakäymistä. EU-alue korostuu helposti jopa liikaa, kun meillä Suomessa käsitellään kansainvälistä kontaktointia. Tuossa aikaisemmin jo mainitsin, mitenkä Venäjän kanssa harjoitettava kauppa tasapainottaa meidän tilannettamme, kun euroraha-alue on vaikeuksissa. Samalla myönteisellä ja monipuolistavalla tavalla vaikuttaa myös elpymässä olevan USA:n kauppa eikä pidä unohtaa muitakaan maita eli Brasiliaa ja espanjankielistä latinalaista Amerikkaa, Etelä-Afrikkaa, Intiaa, Kiinaa, Japania, jne.

      Jotta menetysimme globaalissa vuorovaikutuksessa, meidän olisi hyödyllistä ennakkoluulottomasti opiskella niitä paikallisia kieliä ja tutustua avara-asenteisesti niihin kulttuureihin, joissa olemme kanssakäymisessä. Kyllähän englanti on käyttökelpoinen kieli maailmalla ensi alkuun, mutta varsinainen menestys esim. kaupankäynnissä syntyy parhaiten kunkin maan omaa paikallista kieltä osaamalla. Tässä asiassa me suomalaiset voisimme hyvinkin pystyä jopa parempaan kuin vanhojen siirtomaavaltojen kolonialistisasenteiset kauppa-agentit.

      Myönnän hämmästelleeni suu ymmyrkäisenä eduskunnan puhemies Eero Heinäluoman sanavalintoja, kun hän valtiopäivien avajaisissa eduskunnassa katsoi asialliseksi varoittaa "impivaaralaisuudesta". Nyt tänään lauantaina 11. helmikuuta hän televisiohaastattelussa täsmensi tuota tarkoitustaan liittämällä impivaaralaisuuden eristäytymiseen. Kuitenkin hän kielsi tarkoittaneensa Perussuomalaisia ja Keskustaa. Jos omaan valuuttaan pitäytymistä pidetään eristäytymisenä, niin semmoisia maita ovat sitten Ruotsi, Tanska, Norja, Iso-Britannia, Sveitsi, ym. Nämä maat harjoittavat käsittääkseni kaikki monipuolista globaalia vuorovaikutusta menestyksellisesti.

      Omaan markkaan palaamisen vaihtoehtoa pitää pystyä puntaroimaan aivan asiallisessa mielessä ilman, että aiheen käsittelyä moitittaisiin eristäytymishakuisuudeksi. Pitäisiköhän tästä kaikesta tehdä semmoinen johtopäätelmä, että hätä ja jopa paniikki alkaa olla suuri hallituspuolueittemme keskuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      194
      1111
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      80
      727
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      692
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      591
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      40
      562
    6. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      549
    7. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      23
      543
    8. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      540
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      530
    10. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      41
      527
    11. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      169
      523
    12. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      289
      509
    13. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    14. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      484
    15. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      45
      480
    16. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      473
    17. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      446
    18. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      29
      442
    19. 21
      432
    20. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      425
    Aihe