Jokaisesta maahan muuttavasta kottaraisesta Jumala vaatii kymmenykset.
Jumalalla vain on varaa maksaa ne kymmenykset.
Itse Hän ei niitä maksa.
Jumalalla vain on varaa maksaa ne kymmenykset.
Itse Hän ei niitä maksa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Ei se ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa.
Et halua maksaa. Mutta Jumala on pakottanut sinutkin maksamaan jokaisesta maahan muuttaneesta kottaraisesta ja jokaisesta täällä syntyneestä.
Ei Jumala ole pakottanut minua tekemään yhtään mitään.
Jumalan enkelit.
Mitä ne on?
Älä sitten kysy jos et ymmärrä.
Nimenomaan silloin pitää kysyä kun ei ymmärrä.
Raamattua ei voi ymmärtää jos ei ymmärrä vertauksia. Ateistikin voi ymmärtää vertauksia. Ei tarvitse olla Jumalan valittu ymmärtääkseen Raamattua. Riittää että ymmärtää vertauksia.
Ei ole mitään Jumalaa, joten ei Jumala voi pyytää, käskeä tai vaatia yhtään mitään.
Sinun pitää se itse ymmärtää.
Kuulin kerran yhden tarinan Helluntaiseurakunnassa.
Eräs poika oli pyytänyt Jumalalta käärmettä.
Jumala ei antanut käärmettä eikä leipää.
Jumala vain uhkaili helvetin tulilla ja vaati kymenyksiä.
Kun poika ei maksanut kymmenyksiä eikä uskonut helvetin lieskoihin Jumala ajoi pojan helvettiin.
No heh he, Jumala ei vaadi sinulta eikä minulta yhtään mitään kymmenyksiä. Se mikä me annetaan, annetaan hyvästä sydämestä, sillä niin paljon on Herra meille antanut. Ennen vanha vihulainen vei kaikki, nyt siitä osa pitäisi antaa Herralle, niin täällä nuristaan. Raamatussa ei pakoteta antamaan kymmenyksiä, jos yhtään muistanette mitä siellä kirjoitetaan, niin älkää tänne tuollaisia levitelkö.
Lukekaa ensin, ennenkuin tuomitsette Jumalan Sanaa.
No heh he, Jumala ei vaadi sinulta eikä minulta yhtään mitään kymmenyksiä. Se mikä me annetaan, annetaan hyvästä sydämestä, sillä niin paljon on Herra meille antanut.
Jumala vaatii kymmenykset jokaisesta maahan muuttaneesta kottaraisesta. Jos ei maksa niin Jumalan enkelit vie helvettiin.
Se on kirjattu Mooseksen lakiin.
"Ex Krist7.2.2012 05:20 -1
Kuulin kerran yhden tarinan Helluntaiseurakunnassa.
Eräs poika oli pyytänyt Jumalalta käärmettä.
Jumala ei antanut käärmettä eikä leipää.
Jumala vain uhkaili helvetin tulilla ja vaati kymenyksiä.
Kun poika ei maksanut kymmenyksiä eikä uskonut helvetin lieskoihin Jumala ajoi pojan helvettiin."
Entinen kristitty, huomaan, että uskosi menetyksen mukaan, olet menettänyt järkesikin.
Tuo juttusi on ihan älytön, sairaan mielen keksimä juttu.
Tuossa sen näkee, kannattaa pysyä uskossa, muuten menee mielenterveys ja järkikultakin.
En tule takaisin. Mulla on eri Jumala kuin nykyhelluntailaisilla. Kun eksyin helluntailaisporukoihin helluntailaiset olivat jo vaihtaneet Jumalansa.
Ei pidä Muuttaa Kristittyn maahan niin ei tartte maxaa kymmennyxet Jumalalle !!!
Voi valita vaikka Venäjä tai Iran... : )
Ei oo monta maata jossa ei tarviiiii mazzaa kymenyxzet. Venäjällä ja Iranissa täytyy maxxxaaa kymmenyzzzet.
Vanhan testamentin puolella
Malakia 3 puhuu kymmenyksistä makakaa kymmennykset Jumalalle.
Sellainen ihminen, joka on uskossa Jeesukseen ja hän on kasvanut antamisessa hän makassaa aina kymmennykset milloin tekemällä hyvää lähimäisilleen antaen heille sitä mitä he tarvitsevat.
Emme tee sitä ihmisille antaessamme vaan Jumalalle hän näkee sydämemme.
Antessaan saa tarkoittaa sitä että antaminen on luonnollista ja sellaista, että se tapahtuu niin kuin Paavali kirjoittaa älköön vasen käsi tietkö mitä oikea tekee.
Silloin kun antaa sydämestä silloin ei jää kaihertamaan mieltä ja koko aja odota milloin saan tuonkin takisin.
Sen voin sanoa monin kertaisesti Herra korvaa hyvänä olona ylhäältä kaikena selaisena hyvänä, jota ei moni edes ajattele, että vakeuksista tämäkin tulee.
Siksi on tärkeää pitää lähimäisten tarpeet tärkeinä ilselle ja olla valmis kaikkinaisen hyvän antamiseen ei se ole aina rahaa vaan se voi olla tavaraa myöskin hengellinen hyvä ajan anto omasta ajstaan kuunteleminen.
On monenlaista kymmennysten makasua.
Herra Jeesus näkee sydämen siis olkaa valmiit siunaamaan omastanne älkää olko nurjamielisiä antajija, eikä takaisin itselle pyytäjijä, vaan
tehkää kaikki niinkuin suoraan Jeesukselle niin sillon teitä sunataan.
Lukihäiriöinen
Useinmiten on niin että Jumalan lapsella ei ole varaa maksaa kymmenyksiä. Ei oo varaa muutakuin kottaraisiin. Niistäkin on jo valmiiksi maksettu kymmenykset jotka Jumala on vaatinut Mooseksen laissa.
Jos esimerkiksi saa Jumalalta lahjaksi kottaraisia niistä joutuu maksamaan kymmenykset. Harvalla uskovalla on varaa maksaa.
Sinä puhut mooseksen laista oletko tutustunut uuteen testamentiin ja ennen kaikkea evankelumeihin aloittaen Johanneksen evankeljumista.
Kun tutustut Jeesukseen ja näet hänen käytäytymisen ja opetukseen tulet tuntemaan myös se mistä äsken puhuin.
Älä pelkää ei sinua pakoiteta koskaan mihinkään Jeesus ei pakota se lähtee omasta tahdosta.
Katso mitä on lähimäisen rakkaus se on sitä, että on saanut ensi ylhäältä sen rakkauden. Ensin meidän tulee tuntea Jeesus ja oppia rakkaus häneen, että ylensäkään pystyisi mitään antamaan.
Jeesus ei koskaan ole minua pakottanut antamaan kenellekkään mitään, vaan
sitten, kun olen itse ollut avoin antamiselle.
Tämä pakon omainen antaminen on väärin se ei lähde todellisesta tarpeesta antaa.
Silloin kun on Jeesuksessa ei tunne edes pakoa vaan pikkuhiljaa kasvaa siihen.
Mooses ja muutkin vanhantestamentin kirjoitukset ovat kirjoitetut ennen Jeesuksen maanpääe tulemista ja Jeesus täytti kaiken lain ja täydensi sen rakkauden lailla. Käskyt on kuitenkin voimassa mistä Mooses on lain tauluissa saanut Jumalalta.
Totustu Uuteen testamentiin ja näet sieltä uutta.
Lukihäiriöinen
Tarkoittaako savonarola vastauksesi, että kristityissä maassa tulee maksaa kymmenykset? Eihän raamattu sellaisesta puhu UT:ssa
Jumala lukee ainoastaan Mooseksen lakia. Jumala ei piittaa Uudesta liitosta. Eikä Uuden liiton uskovista.
Piittaa ainoastaan sillä ehdolla että noudattaa Moseksen lakia.
Sen jälkeen kun UT on kirjoitettu Jumala on lisännyt uusia käskyjä Mooseksen lakiin. Nitä tulee noudattaa uskoi niihin käskyihin tai ei. Jumalan työ on kesken.
Sinä tunnet että sinun pitää elää sen lain alla, joka on Mooseksessa ainostaan kymmenen käsyä on voimassa.
Se on täydennetty Rakkauden lailla raksta Jumalaasi yli kaiken lähimmäistäsi niinkuin itseäsi se riittää.
Jos et tunne Jeesusta ei sinulla ole Jumalaakaan näin Jeesus opettaa. Jumala antaa voiman tulla hänelle lapseksi, jotka ottavat hänet vastaan ja uskovavat hänen nimeensa.
Jolla on Jeesus sydämessä hänellä on hänen kauttan mahdolisuus iänkaikkiseen elämään.
Lukihäiriöinen
Se on Jumalan vaatimus. Jeesus ei minulta mitään vaadikkaan. Mutta Jumala vaatii mahdottomia.
>>Kymmenykset , onko Jumalalla oikeus vaatia?
Jumalahan voi lapsiltaan vaatia mitä tahansa. Lisää vain Mooseksen lakiin uuden jakeen. Ja rangaistuksena on tietysti helvettin joutuminen. Niinkuin esimerkiksi jos evoluutio tuottaa uuden kottaraislajin. Jumala aivan varmasti lisää uuden kohdan Mooseksen lakiin tuota uutta kottaraislajia varten.
Minkä tähden olet vihaa täynnä asian tähden? Ei Jumala ole sellainen, kuin kuvittelet. Jumala on rakkaus hän ei vadi meiltä muuta, kuin mihin me olemme valmiit.
Sinulla on varmasti raha vaikeuksia ja sinä olet asettanut itsellesi kynnyskysymyksen nyt tästä kymmenys asiasta.
Ei Jumala ole ollenkaan sellainen, kuin moni uskova luulee hän on paljon suurmpi hän ei aseta sinulle tällaisia vaateita mihin et pysty.
Lakkaa murehtimasta ja lue Uutta testamenttiä kolkuta ovelle niin sinulle avataan ja sinä pääset tästä ajatus mailmasta, joka sinua painaa. Sitteen kun kasvat Jeesuksen tuntemuksessa löydät vastauksen tähänkin asiaan.
Älä luule, että Jumala on sellainen, että hän heittää kylmästi laidan yli yksien kymmenysten tähden. Hän tahtoo sinutkin kutsua rakkauteensa lämpöönsä.
Tahtoo sinulle vain hyvää hän ei ole sinulle paha oma ajatus mailma on se joka näkee asiat ihan mustavalkioisena.
Usko siihen, että jokaiselle on anettu mahdollisuus kolkuttaa Jeesus oveen hän avaa.
Hän rakastaa ei hän särkynyttä ruokoa muserra hän antaa syntisi anteeksi ja naulaa ne ristin puuhun, jotta sinä kasvaisit hänessä ja hän kasvaisi sinussa.
Hänen tuntemisen kautta voit vapauta kaikesta mikä sinua vaivaa.
Lukihäiriöinen
Jumala voisi esimerkiksi keventää maahan muuttavista kottaraisista pyydettäviä kymmenyksiä. Kaikilla Jumalan lapsilla olisi varaa tarvitsemiinsa kottaraisiin. Tiettyyn hyvään muuttokottaraiseen ei ole varaa kenelläkään muulla kuin Jumalalla. Jumalan lasten on tyytyminen pahoihin kottaraisiin.