EIKÖ kaikki Lappajärviset

Onnen päivä

Pääsekkään Kauhavaan .Ristus ,on se niin väärin !

68

413

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perkö

      Evijärven köyhät ränkkääjät pitäs jättää ulkopuolelle.

    • 7uj

      pöhlöt pannaan alajärveen

    • Varakas.

      Lappajärvellä suoritetaan kansanäänestys liittymisestä Alajärven suurkuntaan tai köyhään Kauhavaan.

      • 19+6=?

        Eikös kansanäänestys tulisi suorittaa kylittäin, jotta asiasta voisivat päättää ne jota asia koskee.


      • rraatteentiellläoltu

        tuleekohan Savonkylästä, Söyringistä, Sepästä, Luukerista ja Tarvolasta Kauhavan kaupunginosia?
        Purolasta ja Rantakankaasta ja Övermarkista Alajärven kaupunginosia.


      • Varakas.
        19+6=? kirjoitti:

        Eikös kansanäänestys tulisi suorittaa kylittäin, jotta asiasta voisivat päättää ne jota asia koskee.

        Kyllä nimen omaan, onhan täällä ainakin kolme vaali-aluetta, kunkin alueen äänet otettaisiin sellaisenaan huomioon.


    • Kauhea paikka

      Lappajärven valtuuston puheenjohtaja on JÄRKYTTYNYT Lappajarven kunnan jakamisesta , vaikka itse omilla toimillan on juuri edistänyt kahtia jakamista

      • laila,V.

        Miten hän on sitä edesauttanut?


      • rouvashenkilö

        Jos ei kerran halua jakaa kuntaa, niin pysytään yhteinä; silloin vain suunta on Alajärvi


      • virkkunen

        Aivan, mitä järkeä esim. uuden viemäriputken rakentamisessa, kun toisesta päästä oltaisiin vain voitu jatkaa putkea. Mutta oikeastaan tämä on erinomaista nyt saadaan viemäriputki ympäri järveä Alajärven suurkunnassa.


    • Itäkylä lähellä Vimp

      Lappajärven ITÄKYLÄ haluaa ehdottomasti samaan suuntaan kuin Vimpeli.

      Siis Alajärveen.

    • sitä saa mitä...

      Niin-nyt napisevat ne kunnat joita pakotetaan liittymään yhteen.
      Hyvä esimerkki on Alajärvi-Soini-Vimpeli - Akseli joka on toiminut jo muutaman vuoden ja ovat tottuneet toimintatapaansa yhdessä (väkisinkin) joten aika loogista oli pitää nuo kunnat yhtenä valmiina kappaleena.
      Vapaaehtoisesti aikanaan kun ovat yhteen kamppeensa liittäneet ja toimintansa jakaneet -ovat hyvänä esimerkkinä muille- jotka nyt maitonsa nostavat -turhaan yhteenliittymien johdosta.
      Lappajärvi nyt on poikkeus luonnollisesti kun ei siellä mikään yhteistyö missään muodossa toimi-pl. Itäkylä, joka on aktiivinen itsestään huolta pitävä kylä.

      • Huutokaupalla

        pitää turhanaikainen Lappajärvi koettaa muiden harmiksi känkätä.

        -Voi vaan olla, ettei tätä savolandiaa, tuohivirsuineen kenkään huoli :)

        -kurppa-


    • ....................

      taitaa olla lopun alkua nissille

      • rouvashenkilö

        Jos eivät Alajärvelle halua ja Itäkylä ja Ylipää haluaa, niin Nissistä sammuu katuvalot ja sidonta-asema palvele parillisina päivinä.


    • Kriisiryhmä

      Kokoontuu Lappajärven viimeiset luotsit saavat apua

      • Historiaa

        Nykyinen kunnan johto jää historiaan toimijoina jotka repi ensin kunnan hajalle asettamalla kunnan kylät eri asemaan ,Ja loppuin lopuksi saa koko historiallisen Lappajärven pitäjän häviämään kartalta . Onnittelut siitä !!!


    • kunnaton

      Nyt kannattaa käydä ilta-aikaan Lappajärven kirkolla. itäkylän ja Ylipään liityttyä Alajärveen tulee kirkonkylästä Kauhavan kaupungin peräkylä, missä katuvalot alkavat samua.

      Nykyiset kunnanisät ovat pian entisiä luottamushenkilöitä............tätäkö tässä nyt haetaan...................kyllä.

      • L Aki

        Lappajärvi säilyy itsenäisenä tai littyy / liitetään Kauhavaan kokonaisena kuntana. Osakuntaliitosta ei tehdä. Se on jo vastoin lakiakin.


      • Mitä lakia?
        L Aki kirjoitti:

        Lappajärvi säilyy itsenäisenä tai littyy / liitetään Kauhavaan kokonaisena kuntana. Osakuntaliitosta ei tehdä. Se on jo vastoin lakiakin.

        Olihan tässä takavuosina ylihärmän ja vöyrin kunnan rajalla kylä, joka sai liittyä ylihärmään, koska siellä oli suomenkielisiä enemmistö.


      • KärnänKultaa

        Voiko tuo lappajärven kirkonkylä vielä muka muuttua peräkylämäisemmäksi mitä se nyt jo on? Ei mun mielestä.


      • rouvashenkilö
        L Aki kirjoitti:

        Lappajärvi säilyy itsenäisenä tai littyy / liitetään Kauhavaan kokonaisena kuntana. Osakuntaliitosta ei tehdä. Se on jo vastoin lakiakin.

        Ei yhtään sen laittomampaa kuin koko kuntaliitoskaan. Onko enää olemassa järviseutulaista identiteettiä ja kulttuuria?


      • liekötuo mittään
        Mitä lakia? kirjoitti:

        Olihan tässä takavuosina ylihärmän ja vöyrin kunnan rajalla kylä, joka sai liittyä ylihärmään, koska siellä oli suomenkielisiä enemmistö.

        Ajatella ja nyt nissiset haluaa kielivähemmistöksi Kauhavalle


    • Päättämätön elin.

      Pilkottu Lappajärvi saa kannatusta kuntalaisilta.

      Ihme puhetta kunnanjohtajalta ja valtuuston puh.johtajalta, kun pitää väkisin yrittää kauhavaan koko kuntaa, vaikka järvi pilkottuisi kuitenkin siinä tapauksessa, jos taas alajärvi-vimpeliin liityisi koko kunta vain silloin järvi säilyisi yhtenäisenä.
      Eli kauhavaan liityttäessä kylät pitää saada päättää suunnasta itsenäisesti, silloin toteutuisi kuntalaisten tahto.

      • rouvashenkilö

        Nimenomaan!!! Nythän oppositio peräänkuuluttaa demokratiaa ja kylät itse päättämään. Mutta Lappajärven päättäjät vetoavat ennemmin toisen kunnan eliittiin kuin omiin kyläläisiin. Onko tiedotusvälineissäkään vielä kysytty, mitä itse itäkyläläiset ja ylipääläiset haluavat.


    • 0oprtlf

      Onkos joku kysynyt,kuntalaisten mielipidettä.
      joutilaiset juopot täällä huutelee,ei ole kansalaimielipide

      • Päättämätön elin.

        Käyppä kysymässä niistä kylistä jota asia koskee, voit yllättyä.
        Kunnan johdon mielipide ei ole kuntalaisten mielipide, vaikka kirkonkyläset ovat heidät siihen valinneet.

        PS. Ikävää jos juopottelet kaiken aikaa.


    • grankulla ifk

      Pysytellään kuitenkin asia-, ei amis-tasolla näissä kirjoituksissa.

      Kuka muuten lopulta päättää, minne kunkin on mentävä? Ei kait se ole mahdollista, että kunnajohtaja tai valtuutettujen johtaja voi päätöksen tehdä.

      On kuulemma henkilöitä, jotka ovat muuttaneet vuoden viimeisinä arkina Kauniaisiin ja sitten tammikuussa takas Lappajärvelle nauttimaan vielä tarjolla olevista palveluista. veronsa maksavat halpaan Kauniaisiin.
      Ilmiö levinnee, ellei ihmisten anneta itse valita.

      • vkslr

        Yes.. en oo hoksannutkaan


    • NottaNäinOn

      Kärnänsaaren pitää ainakin liittää Kauhavahan. Liittyköhön itäkylälääset vaikka Perhohon.

      • lkkjjhhg

        Hyvä idea! Veteliinkin on 20 km lyhyempi Itäkylästä kuin Kauhavalle. Nyt kaipaa perusteluita, miksi Kärnä Kauhavaan.


    • Ammesmäki...........

      Möksy olisi Itäkyläsille hyvä, Huopana Itäkylä,Hallapuro, Möksy,siinnä onkin pitäjää

      • Ihmettelijä.

        Mikä siinä on niin vaikeaa hyväksyä tosiasiat, että Itäkyläläisille on helpompi ja taloudellisempi asioida lähempänä oleviin Vimpeli- Alajärvi suuntaan.


      • elskt

        Onko Kauhavalla sitten jotenkin houkuttelevampia syrjäkyliä?


    • heino pöljä

      No nissisiä pelottaa jäädä yksin Kauhavan peräkylään, kun Itäkylä ja Ylipää ovat aviossa Alajärven kanssa ja elävät onellista elämää.

      Nissistä viedään kaikki palvelut ja verot Kauhavan komialle kirkolle.

      • rttrtrtrt54545646644

        lappajärveläisistä tulee sitten kaupunkilaisia


      • vautsi

        Nyt kaipais sieltä Nissistä niitä perusteluita..itäkyläläisillä on selvät perusteet.


    • jana,tuinen.

      Tuntuu kyllä aika onnettomalta koko suunnitelma! Ojasta allikkoon mennään.

      • rouvaz

        Päinvastoin, olen odottanut jo 30 v Järviseudun suurkuntaa!


    • kekuliina

      Tämähän menee mielenkiintoiseksi keskusteluksi. Eipä unohdeta sitäkään, että vaaleissa Nissin keput liputtivat kauhavalaisen nuoren ehdokkaan puolesta ja aikaansaivat sen, että järviseutulainen, istuva edustaja tippui.

      Mitä nissin kepuille luvattiin vastineeksi, ettei vaan arvostettu varajäsenyys tulevan Kauhavan sivistyslautakuntaan. Siinäpä arvokas luottamustoimi näkyvällä paikalla.

    • wedfgbhnm

      Oikeastaan on kohtuus jos itäkylän sallitaan liittyä Alajärveen.Sittenpähän tulee vähän takaisin niistä sähkön osakkeista,niistä joita Itäkylänkin edustajat munasivat,niin,että niistä riidellään vieläkin.
      Muu omaisuus mitä kunnalla ja seurakunnalla on jää ilmeisesti niille jotka eivät lähde minnekkään.samoin Itäkyläset saavat katsella Alajärveltä hautapaikkansa,eikös se mene niin,että seurakuntakin vaihtuu samalla kun kuntakin,että juuh

      • Veteli + Perho

        ovat tulossa Alajärven kaupunkiin


    • kuurnau

      Kyllä sitä on Lappajärven hautausmaahan on siunattu kauemmaisiakin kuin alajärveläisiä.
      Tarina kyllä kertoo että Itäkylän pankissa on enemmän pääomia kuin Nississä.

    • minun vesi minun kal

      No entäpä ite Järvi. Me ei anneta itäkyläläisille muuta kuin heille kuuluva osa. Raja pannaan Kirkoniemestä suoraan Särkiniemeen. Itäkylän suurtilalliset eivät saa muuta kuin juuri sen, minkä omistamansa mantaalin mukaan heile kuuluu.
      Herneslahti ja Kalettomanlahti on meidän..............jes.

    • anargiaa

      10 km tietä poikki kauhavalle pioneerit hommiin tapahtuu luonnollinen liittyminen Alajärveen valtiolla ei ole varaa korjata tietä muutamaan vuoteen ,koko Kauhava unohtuu.

    • perkö

      Laittakaa vain siellä itäkylän perukoilla navigaattori lada-autoihinne että osaatte sitte ajella Kauhavan keskustaan....,,,meinaan että kauhavaasia teistä tuloo halusitte tai ei,ette te mihinkään vimpeli-alajärveen liity.

      • lähivak..

        Noinko sinulla on tapana puhua ihmisille, ilkeästi? Miksi?


      • Kateus vie kalatkin
        lähivak.. kirjoitti:

        Noinko sinulla on tapana puhua ihmisille, ilkeästi? Miksi?

        Kyseisellä henkilöllä on alhainen älykkyysosamäärä, sivistyksen puute ja suvaitsemattomuus. Kateus itäkyläläisiä kohtaan näyttää olevan kaiken perustana. Tuskin vanhat perintöriidatkaan tässä on takana, vaikka taloja on jaettukin. Joka kylästä löytyy erilaisia avuja omaavia ihmisiä. Itäkylässä vain on enempi älykkäitä, akateemisia, varakkaita, yrittähenkisiä ihmisiä. Parasta kuitenkin, että kylässä on hyvä yhteishenki ja kylänsä kehittämisestä ja hyvinvoinnista kiinostuneita nuoriakin. Ahkeruudella ja näillä avuilla tulemme pärjäämään tulevaisuudessakin.


      • Niin,

        Erittäin todennäköistä on, että koko kunta liittyy vimpeli-alajärveen, jos edes pientä järjenhäivää löytyy.

        Itäkylä on jo käytännössä vimpeli-alajärvessä, ainoastaan asian virallistaminen on jo käynnissä.


      • åååooooa
        Kateus vie kalatkin kirjoitti:

        Kyseisellä henkilöllä on alhainen älykkyysosamäärä, sivistyksen puute ja suvaitsemattomuus. Kateus itäkyläläisiä kohtaan näyttää olevan kaiken perustana. Tuskin vanhat perintöriidatkaan tässä on takana, vaikka taloja on jaettukin. Joka kylästä löytyy erilaisia avuja omaavia ihmisiä. Itäkylässä vain on enempi älykkäitä, akateemisia, varakkaita, yrittähenkisiä ihmisiä. Parasta kuitenkin, että kylässä on hyvä yhteishenki ja kylänsä kehittämisestä ja hyvinvoinnista kiinostuneita nuoriakin. Ahkeruudella ja näillä avuilla tulemme pärjäämään tulevaisuudessakin.

        köyhät pärjääkeskenää,tutkimuksen mukaan.kun raha ja naiset tulevat kuvaan mukaan ,alkaa eripura


      • perkö
        lähivak.. kirjoitti:

        Noinko sinulla on tapana puhua ihmisille, ilkeästi? Miksi?

        Mähän vaan sanoin totuuren,elikkä puhuin asiat halaki.Ei siitä tartte noin nokkiinsa ottaa,Kauhavaasia teistä tuloo lyöräänkö vetoa?


      • Köytyvä Kauhava.
        perkö kirjoitti:

        Mähän vaan sanoin totuuren,elikkä puhuin asiat halaki.Ei siitä tartte noin nokkiinsa ottaa,Kauhavaasia teistä tuloo lyöräänkö vetoa?

        Ei ainakaan Itäkyläläisistä, siitä tohditaan lyödä vetoa milloin vaan.
        Optiot on jo olemassa varalle.


      • poerkö
        Köytyvä Kauhava. kirjoitti:

        Ei ainakaan Itäkyläläisistä, siitä tohditaan lyödä vetoa milloin vaan.
        Optiot on jo olemassa varalle.

        Vai oikeen optioita....vimpelin kansanedustajako niitä teille lupaili ennen eduskuntavaaleja


    • sidufjc

      NYt ei ole vieläkään lausuttu yhtään järkevää perustetta, miksi pitäisi liittyä Kauhavaan. Toisin kuin Alajärveen liittymiselle on.
      EIkö nyt ole jo uusi luottamusmieskaarti remmissä ja vanhat kaunat haudattu. Tai sitten tässä näkyy yli sukupolvien periytyvä aurinkokuninkuus, joka ei vanhoja riitoja unohda. Tällä menttaliteetillä ei vain voi rakentaa mitään uutta. Syksyllä kuntapäättäjät uusittava täysi!

      • hullut ulos kunnasta

        Juuri näin, huonot päättäjät jäivät keskusteluissa Alajärveläisen kanssa alakynteen, niin nyt yritetään kostaa asia liittymällä väkisin Kauhavaan, vaikka asia menisi kuntalisten edun edelle.


    • sivusta katsoja.

      Jos Lappajärven päättäjissä on edes yhtään järkeä niin koko kunta liitettäisiin Alajärveen , mutta tuskin sitä löytyy , nyt sitten keskitetään taas voimavarat siihen etttä yritetään estää Itäkylän liittyminen Alajärveen ,eli sama peli jatkuu kuten monet viimme vuodet on uhrattu käsittämättömän paljon aikaa ja varoja siihen että yritetään estää kaikki hankkeet mitä Itäkylässä on tehty ja lopputulos alkaa nyt sitten näkyä, Itäkylä on menossa eteenpäin nissi taantuu ja katoaa pois ja mitä on hyödytty siitä että on riidelty , kannattaisi muistaa että nyt eletään jo 2000 lukua , mailma on muuttunu 50 vuodessa monessa asiassa , mutta ei ilmeisesti Lappajärvellä.

    • pikspoks

      Minkä ihmeen takia meidän Lappajärveläisten pitäis liittyä Alajärveen josta ei kuitenkaan saa mitään palveluita, vaan on sitten vielä lähdettävä Seinäjoelle!! Niin paljon ollaan jo kallellaaan Kauhavan suuntaan että sinne suuntaan meidän on mentävä!!! Itäkyläläiset saa mennä minne lystää!!!

      • Äimänä nississä.

        Mitä palveluita Kauhavalla on, jota ei saa Järviseutujen pitäjistä?


      • jasitten
        Äimänä nississä. kirjoitti:

        Mitä palveluita Kauhavalla on, jota ei saa Järviseutujen pitäjistä?

        Nyt ei vielä voi sanoa palvelujen sisällöstä mitään puolin eikä toisin. Mutta se luonnollinen asioimissuunta, teiden kunto, järviseutulainen identiteetti, kulttuuri ja murre. Järviseutulaiset ei oo puukkojunkkareiden perillisä vaan sitä taitavampaa väkeä.


    • nissin raitilta

      ei sieltä kauhavalta saa mitään palveluja sen paremmin , seinäjoki imee kaikki sieltäkin , että ihan turha on kauhavan suuntaa perustella palveluilla, mielummin alajärvelle

    • perkö

      No mitähän "palveluja"sielä alajärvellä sitten on? Eikö se seinäjoki oo sieltä niitä vieny?Itälairan lappajärviset täälä vaan turhaa keuhkojaan kuluttaa.Suuntana Kauhava!

    • perkö

      No mitähän "palveluja"sielä alajärvellä sitten on? Eikö se seinäjoki oo sieltä niitä vieny?Itälairan lappajärviset täälä vaan turhaa keuhkojaan kuluttaa.Suuntana Kauhava!

      • perkö

        sori tuplapostauksesta.suomi24 sekooloo...


      • Kärnässä.

        Mitäs sinä turhaan keuhkoat täällä jos pidät kauhavaa suuntanasi, suurinpiirtein samantasoiset palvelut ne on kaikissa pienissä pitäjissä ja kaupungeissa, kysymys on enempi periaattelinen kunnan johdolle, kun kyläläisten tahdon toteuttaminen, jos muualla Suomessa otetaan kylien tahto huomioon liittymiskysymyksessä, ja kunnan kyliä irtautuu muihin kuntiin ja Lappajärvellä ei kunnanpäättäjien vastustuksesta, niin silloin asiaa tulee katsoa ilkivallantekona.


    • 1.4

      Kauhava on konkurssukypsä kun lentosotakouluki lähtee. Nissiset onki sinne omiaan lun ovat niin köyhiäki. Itäkylä elättäny monia vuosia niitä.

      • mörköselähtipiiriin

        Etteikö nississö oo yhteityötä,On meillä kolomella talolla yhteinen kissa,Itäkylä kyllä on pannu paremmaks,siellä on kylän nuorilla miehillä yhteinen morsian,buuuaaaaaahhhhh


      • Järkikulta ruostees
        mörköselähtipiiriin kirjoitti:

        Etteikö nississö oo yhteityötä,On meillä kolomella talolla yhteinen kissa,Itäkylä kyllä on pannu paremmaks,siellä on kylän nuorilla miehillä yhteinen morsian,buuuaaaaaahhhhh

        YMMÄRRYS HOI - ÄLY ÄLÄ JÄTÄ!


    • rouvashenkilö

      Joka tapauksessa demokraria toteutukoon; kylät itse päättämään suuntansa. Palvelujen laatu ja sisältö ei ole kuntakeskuksesta kiinni. Peruspalveluistä säädetään lailla. Kysymys on identiteetistä ja edelleen niistä luonnollisista asioimissuunnista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      93
      1738
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1159
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1158
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      94
      1019
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      823
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      34
      783
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      724
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      706
    9. Mitä saat naiselta mies kun

      Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p
      Ikävä
      113
      676
    10. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      670
    Aihe