Resektio!

Huomasin poskihampaan ikenessä fistelin, kävin hammaslääkärissä, ja nyt on varattu aika resektioon kuukauden päähän. Haluaisin kuulla kokemuksia ko. toimenpiteestä. Pitääkö olla pois töistä? Kauanko tikit ovat suussa? Ovatko kivut kovat? Olen nimittäin lähdössä matkalle tasan viikon päästä leikkauksesta, ja mietin, pitäisikö leikkausta siirtää matkan jäkeiselle ajalle.

Onneksi kipuja ei nyt ole. Mutta toista on varmaan operaation jälkeen....
61184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mulle on tehty juurihoidettuun poskihampaaseen resektio yli 10 v. sitten. En ollut pois töistä päivääkään (ainoastaan operaation ajan), eikä mulla ollut minkäänlaisia kipuja missään vaiheessa. Toimenpide sujui hyvin ja oli paljon helpompi mitä olin etukäteen kuvitellut. Ainoa hankaluus oli operoidun puolen hampaiden pesu jonkin aikaa. Purskuttelin Corsodyliä muutaman päivän ajan. Mulla tais olla itsestäänsulavat tikit, koska en ainakaan muista, että olisin käynyt poistattamassa niitä.

Äänestä
  • Kiitos tiedosta! Mielestäni lääkärini puhui tikkien poistosta, joten tikit eivät ilmeisesti ole itsestään sulavia ainakaan tässä tapauksessa. Soitin vielä eilen hammaslääkäriin, ja sanoivat siellä, että tikit voi joutua pitämään suussa yli viikonkin, joten siirsin operaation matkan jäkeiselle ajalle.

    En pelkää varsinaista operaatiota, mutta turvotus ja kipu leikkauksen jälkeen hirvittää.

    Äänestä

^Lisäystä edelliseen vielä sen verran, että olihan mulla suu ja poski toki turvoksissa jonkin aikaa.

Äänestä

Nuo itsestään sulavat tikit ei lähes ikinä sula pois tarpeeksi nopeesti, suussa kun parantuminen on sen verran nopeeta, että n. viikon päästä ne tikit alkaa vaan haitata paranemisprosessia.

Äänestä

Kävin resektiossa toissapäivänä. Operaatio ei tuntunut missään. Loppupäivän sain sairaslomaa, koska puhuminen oli aika hankalaa. Kipuläkkeitä en tarvinnut ollenkaan. Pidin poskella jääpussia lähes koko loppupäivän turvotuksen minimoimiseksi.

Eilen olin normaalisti töissä, samoin tänään. Poski on edelleen hieman turvoksissa, eikä suuta saa täysin auki, mutta syömään pystyy ihan hyvin toisella puolella suuta. Puhumaan pystyy normaalisti.

Tikit otetaan pois kahden viikon päästä (yllättävän kauan kestää!). Lysti maksoi yli 900 euroa, mutta mukana on myös yksi juurihoito ja täysi röntgenkuva. Kaksi juurta resektoitiin.

Antibioottikuuria ei annettu. Tulehdus oli alunperinkin oireeton, eikä näkynyt kuin fistelinä ja sitten röntgenkuvissa. Koko aikana ei ole kipuja ollut, ei ennen leikkausta eikä sen jälkeen.

Nyt toivon, että operaatio onnistui, eikä hampaita tarvitsisi poistaa. Tiedän, että implanttien laitto maksaisi kuitenkin moninkertaisesti.

Äänestä

Helpolla olette päässeet, jos ette ole kipulääkkeitä tarvinneet poskihampaan resekoinnin yhteydessä. Itse jouduin napsimaan muutaman kodeiinitabletin etuhampaan resekoinnin yhteydessä. Mutta ongelmakin oli pahempi. Juurihoidetun hampaan juureen oli ajan kuluessa muodostunut laaja tulehduspesäke, joka oireili vasta varsin myöhäisessä vaiheessa. Pelkkä antibioottikuuri ei enää tässä vaiheessa auttanut, vaan hammas oli resekoitava. Resekoinnin yhteydessä juurenpää lyheni puolella, ja ikenestä poistettiin koteloitunut tulehduspesäke. Tulehduksen aiheuttama luukato oli varsin laaja.

Resekoinnin yhtedessä jouduttiin juurihoitamaan viereinen hammas. Hampaan juurikanavan avaamisen hermonpäiden "tappamisen" jälkeen hammas huudeltiin suolaliuoksella. Koska ikenen luukato ulottui viereisen juurihoidettavan hampaan juurenpäähän asti, hampaan huuhtelu aiheutti suolaliuoksen leviämisen koko luukatoalueelle. Puudutuksen häivyttyä alkoi sietämätön kipu, joka tuntui koko nenävarren alueella. Kipu hellitti vasta, kun olin ottanut kaksi kodeiinitablettia yhdellä kertaa. Oli muuten aika pehmeä olo kodeiini (Panacod) -pöhnässä. Toisaalta tuli raukea väsynyt olo, mutta nukkumisesta ei tullut yhtään mitään. Ikään kuin elimistö olisi käynyt ylikierroksilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietoa kaivataan kirjoitti:

Huomasin poskihampaan ikenessä fistelin, kävin hammaslääkärissä, ja nyt on varattu aika resektioon kuukauden päähän. Haluaisin kuulla kokemuksia ko. toimenpiteestä. Pitääkö olla pois töistä? Kauanko tikit ovat suussa? Ovatko kivut kovat? Olen nimittäin lähdössä matkalle tasan viikon päästä leikkauksesta, ja mietin, pitäisikö leikkausta siirtää matkan jäkeiselle ajalle.

Onneksi kipuja ei nyt ole. Mutta toista on varmaan operaation jälkeen....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu