http://yle.fi/alueet/pohjanmaa/2012/02/perhe_pakeni_huostaanottoa_maasta_3244728.html
lapsikauppa tuplaantunut suomessa!
11
558
Vastaukset
- Omakotitalokylä
- Siitä on tullut kyllä paikoin aika kova bisnes. Samalla tavalla kuin ennen oli huutolaisjärjestelmä, nyt meillä on kansainvälisiä yrityksiä, jotka tekevät rahaa sillä, että meillä on lapsia, jotka tarvitsevat apua.
Ja kuten kaikissa "kovissa bisneksissä" korruptio rehottaa.
Sosiaaliviranomaisia lahjomalla SOS-lapsikylä typpiset yritykset saavat lisää lapsia, joka tietää taas lisää tuloja.
Olisi korkea aika tutkia sosiaalityöntekijöiden tilit Caymansaarilla ja Sveitsissä- Anonyymi
CIA, Ukraina, Stubb...
- Isto Hämäläinen
Missä kohtaan asiaan liittyy lapsikauppa voisitko valaista tyhmää joka pimeällä tiellä vaeltaa ?
- Pötti Mönni
Ihme ja kumma en minäkään löytänyt tuosta ylhäällä olevasta mitään lapsi tai ihmiskauppaan liittyvää?
Milloinkohan Yle tekee tuolla ajattelumallilla ohjelman esittelemällä "raiskaaja Matti Röngän" äijähän "raiskaa" kirjallisuutta roskakioskikirjoillaan ja markkinoi itseään Ylen pulpetilta - Anonyymi
Pötti Mönni kirjoitti:
Ihme ja kumma en minäkään löytänyt tuosta ylhäällä olevasta mitään lapsi tai ihmiskauppaan liittyvää?
Milloinkohan Yle tekee tuolla ajattelumallilla ohjelman esittelemällä "raiskaaja Matti Röngän" äijähän "raiskaa" kirjallisuutta roskakioskikirjoillaan ja markkinoi itseään Ylen pulpetiltaKokoomus nostaa Suomen ihmiskaupalla, lapsikaupalla?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18374728/puolivenalainen-alexander-stubb-allekirjotti-lastenryosto-huostaanotto-lain-suomeen
- YLE INSIDER
Ja lähteenä Yle jolle tihkuu tuomioita lähes kuukausittain valehtelusta
http://yle-yleisradio.blogspot.com
Muuten ette taida tietää kun viime syksynä tehtiin Ylelle logoa niin ehdotukseksi logon kanssa sloganiksi oli "Yle usko pois"
se jotenkin sitten unohtui kokonaan graafikoilta- YLE INSIDER
Unohtui varmaan tarkoituksella Ylen uutisten uskottavuudellakin on jo hartiat kastunu
http://rongan-matti.blogspot.com/ - Anonyymi
YLE INSIDER kirjoitti:
Unohtui varmaan tarkoituksella Ylen uutisten uskottavuudellakin on jo hartiat kastunu
http://rongan-matti.blogspot.com/Paskakikkare Röngästä kertova artikkeli on siirtynyt uuteen osoitteeseen ja täällä:
https://mattironka.blogspot.com/
Teksti on pienellä siksi että pieni (pilipali) mies Rönkä ei suuria kirjaimia tarvitse
- Hubaaaaa
Huostaanotot ovat muuttumassa bisnekseksi.
Hei haloo Ylen pösilö Hannele Valkeeniemi ihan samalla lailla lapsen musiikkiharrastuksesta maksaminen on bisnestä, kun vie kakaran keilaamaan ei keilarataa saa vuokralle muulla kuin rahalla sekin on muuttunut bisnekseksi. Kun lapsi sairastuu niin lääkkeet maksaa niin sepäs vasta helkutin kovaa bisnestä on kun lapsen terveydestä pitää vielä maksaakin.
Huostaanotoista on tullut kasvubisnes
Hei haloo taas Ylen pösilö tottahan toki huostaanotot ei ole yhtään enempää bisnestä kuin lapsen koulutus harrastukset tai terveyshuolto, niistä täytyy maksaa koska kaikki maksaa yhteiskunnassa jos et ole sitä havainnut.
Kokeilepas vaihteeksi:
Alkuun jätä kaikki verot maksamatta koska mielestäsi lapsen koulutus on bisnestä. Sen jälkeen lopeta lapsesi astmalääkitys koska mielestäsi lääkkeetkin on bisnestä. Ota taksi ja vie lapsesi taksilla kouluun, jätä taksimaksu maksamatta sanomalla kuskille että et maksa koska taksinkuljetukset on pisnestä. Vietä päivä lapsen kanssa koulussa ja osallistu koulun jälkeen lapsen maksulliseen vapaavalintaiseen musiikkiterapiaan sano tylysti opelle että et maksa koska vapaavalintaiset aineet on pisnestä. Sen jälkeen kaupan kautta kotiin. Lapsi ei saa tänään kotona illallista koska mielestäsi elintarviketeollisuus on pisnestä. Jätä lapsi murjottamaan huoneeseensa ja sammuta valot koska mielestäsi turha energiankäyttökin on pisnestä. Tee tätä viikon verran ja kylään tulee huostis. Ihmettele ja suorastaan huuda miksi lapsesi lähtee viranomaisten määräyksestä huostaanotettavaksi.
Älä yritäkään ymmärtää että huostaanotoilla pyritään turvaamaan lapsen etu eikä päinvastoin. Jos et kykene ymmärtämään niin älä edes tee lapsia.
Lapsensa menettäminen huostansa kautta voi olla kova pala mutta syytä pitäisi etsiä peilistä eikä viranomaisista. Ajokortin menettäminen rattijuopumuksen takia voi olla myös kova pala aina on tietysti syy poliisin ja yhteiskunnan joka pakotti ottamaan väkijuomaa ja tarttumaan rattiin vai?- hahh haaaa
Yle on kuin pikku kakara joka kokeilee paskanjauhamisella rajojaan ennenkuin tulee näpeille ja sitten huuto on kova. Vasta riittävän kova tuomio pistää Ylellekin
rajat - Anonyymi
Tiesittekö muuten yhden asian. Huijarijärjestö Pelastakaa Lapset Ry tehtailee lapsikauppoja.
Pelastakaa lapset harjoittaa käytännössä ihmiskauppaa se lahjoo sosiaaviranomaiset tekemään perusteettomia huostaanottoja esimerkkitapauksia poliisilla missä lapsen huostaanotto on tehty sen perusteella että naapuri on "kertonut" yskivästä lapsesta lapsen sijoitus sijaiskotiin siis ollut pelan mielivallan perusteella.
kyse ei ole yksittäisestä tapauksesta tapauksia on sadoittain ja uusia tapauksia tihkuu poliisin tietoon nykyään jo päivittäin.
https://www.iltalehti.fi/perhe/a/2012102216231232
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1913487Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen102930Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä612468Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92115Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411900Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.41839Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391682- 901551
- 721113
- 741090