Minusta nimimerkille JC ei kannata enää vastailla mitään. Hänellä on ollut aiemminkin tällaisia suuruusharhaisia psykoottisia episodeja, eikä hän itse kykene erottamaan missä toden ja harhan raja kulkee. Tällaiselle vastaaminen saattaa vain pahentaa hänen tilaansa.
JC:stä
10
220
Vastaukset
- 34
Sinusta ei tiedä oletko silminnäkijä vai sepittäjä, mutta ajatuksesi on oikea.
- mikä tulee isona?
Mitä se sitten opiskelee?
- Jarin opiskelutoveri
Jari on kotoisin lestadiolaisesta perheestä ja sairastui ollessaan kolmatta vuotta lukemassa teologiaa. En tiennyt hänen kirjoittavan tänne, ennen kuin eräs nuorisotyöntekijäkollega puoliksi sattumalta tunnisti nimikirjaimet ja tyylin ja lähetti tekstiviestin. Tästä palstasta en sinänsä ole kiinnostunut, tai oikeastaan ei vain ole aikaa eikä viitseliäisyyttä.
- Jarin opiskelutoveri
Jk. En ensin ollut varma uskaltaako tällaisia tietoja paljastaa, ennen kuin huomasin nimimerkin asianharrastaja antavan vastaavia jotakuta toista koskevia ohjeita.
Olen hyvin surullinen Jarin sairaudesta ja toivon että hän pystyisi vielä jatkamaan lukujaan (hän ei ole vielä täyttänyt läheskään kolmeakymmentä).- asianharrastaja
Ohje on lääkäreiltä lähtöisin ja järkeenkäypä. Olen antanut sitä kahdessa tapauksessa, joissa asianomainen on itse ilmaissut henkilöllisyytensä ja sairaus ollut palstalla jo tiedossa. Anonyymikeskustelussa on muuten aika vaikea päätellä, onko kirjoittaja "hullu vai vaan läpitte perkeleellinen" (Väinö Linnaa mukaillen).
Yhtäläisesti sinusta on vaikea päätellä, oletko huolestunut kansalainen, panettelija vai trolli. JC:n jutut viittaavat minusta enemmän trollin kuin mielenhäiriön suuntaan.
- JC
Parempi kun lopetat salapoliisityösi ja arvailusi.
Kirjoitan nimimerkillä kuten (lähes)? kaikki muutkin, ja jatkan koska olen olkealla asialla. Terveyteni on hyvä ja lukujeni jatko ei kuulu sinulle lainkaan.Hmm. Varmasti avauksessa kuvatun kaltainen henkilö voi kokea terveytensä vallan hyväksi, puhutaanhan mielen terveydestä eikä siitä että jotain paikkaa kolottaa niin saakelisti.
Minusta tekstisi eivät sinänsä viittaa mentaaliseen sairauteen, ainoastaan umpisokeaan, mistään tosiasioista piittaamattomaan fanatismiin (jota tiedän varmasti ilmenevän myös päästään virallisesti terveillä) sekä siihen että koulujakin on käyty. En toki ole asiantuntija, ja jokainen saa tietty ajatella mitä haluaa.
Varomaton mainintasi lukujen jatkosta kyllä viittaa siihen, että olet avauksessa mainittu henkilö. Sinuna olisin sanonut, että luvut on luettu jo aika päiviä ja tutkintokin plakkarissa.- salaliittoja
Hahhah, Jari on paljastettu!
Parane pian! Mielisairauksiin liittyy useinkin sairauden tunteen puuttuminen: vika on toisissa, "mua vainotaan", salaliittoharhat.
Sinullakin on jonkinlainen kuvitelma ateisti/evokki-salaliitosta. salaliittoja kirjoitti:
Hahhah, Jari on paljastettu!
Parane pian! Mielisairauksiin liittyy useinkin sairauden tunteen puuttuminen: vika on toisissa, "mua vainotaan", salaliittoharhat.
Sinullakin on jonkinlainen kuvitelma ateisti/evokki-salaliitosta.Ja sulla on kuvitelma, että on sopivaa vittuilla toiselle oikein etunimeltä raukkamaisen kertanimimerkin suojassa. Paskantaisin päällesi, jos nyt ilmestyisit tuohon eteeni.
Ateistievokkien salaliittoon uskoo suunnilleen jokainen palstan kretu, notta se siitä.
Jos nyt kuvitellaan että puhut muuten totta, etunimen mainitseminen ei ollut mielestäni asiallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.2907504Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on553948PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23438Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a723181Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,1142854"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin392660IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-492518Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.542272- 682053
- 991921