kielineroksi Jumalan avulla?

tode*

tuolla alempana olevassa ketjussa puhutaan kielilläpuhumisesta, joka on Raamatun mukaan yksi uuden liiton uskovien armolahjoista (Uskovien siis, ei helluntailaisten, kuten samassa ketjussa myös sanotaan).
Eräs mormoni arvailee, että ko. armolahja auttaa kielten opiskelussa. Todella yllättävä uskomus!

5

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raamattu puhuu

      En usko tuon kielillä puhumisen armolahjan auttavan kielten opiskelussa.

      Nämä kaksi tositapausta sen sijaan tiedän:

      -eräs tuntemani saarnamies (no, ei ollut mormoni) oli Venäjällä ja siellä puhui kuulijoiden edessä ja kuullen kielillä, itse hän ei ymmärtänyt, mitä sanoi, mutta yleisön joukosta joku venäläinen käänsi ymmärryksellään hänen sanomansa lauseen.

      - eräs toinen, jonka tiedän, puhui hiljaisella äänellä kielillä joissain kokouksessa täällä Suomessa, hänen takanaan olevalla penkkirivillä istunut ulkomaalainen ihminen koputti tätä puhujaa olkapäälle ja sanoi, jotta kuinka sinä voit osata sitä kieltä, jota hänen lapsuutensa kylässä puhuttiin.

    • Matti K

      Monet uskovat puhuvat eri kielillä, ja myös monet uskomattomatkin. Helluntalaiset ovat kuitenkin ainoa uskonto joka määrittelee kielilllä puhumisen olevan merkki oikeasta ja aidosta uskosta, miten se muuten sinulta sujuu? Oletko siis oikeassa uskossa? Montaako kieltä jo puhut? Ja pulpahteleeko uusia kieliä lisää jäsen vuosien kertyessä?

    • Pakis.

      """Helluntailaiset ovat kuitenkin ainoa uskonto joka määrittelee kielilllä puhumisen olevan merkki oikeasta ja aidosta uskosta..."""

      Ei kielillä puhuminen jää muistiin, jos se on edes kieltä. Helluntailaisuudessa se on merkki siitä, että mennään rukoiltaessa 'tilaan' ja alkaa valua suusta äänteitä, tavuja ja muuta sellaista äänähtelyä, jota ei erkkikään ymmärrä.

      Ei helluntaiuskossa ole kielillä puhuminen a ja o. Ei kielillä puhuminen mitään uskoa tuo. Tämän asian jo varmaan tiedätkin.

      Ei helluntailaiset korosta (ehkä fundikset) että h-usko on se ainoa ja oikea usko.

      Helluntailaisuus myös poikkeaa mormoneista seuraavasti: helluntailaisuus ei ole kulttuuriin ja sosiaaliseen perimään sidottu niin kuin mormonismi.

      Mormonismi on vähän kuin lestadiolaisuus: perhesidonnainen tapa, joka kulkee jälkipolvelle suoraan. Helluntailaisuus katkeaa yleisesti ottaen yhteen sukupolveen.

      • FII FINLANDA

        KorinttolAISKIRJEESsa neuvotaan kun puhutaan tilaisuudessa kielilla, jonkun tulee tulkita se muuten siit ei ole hyotya
        kenellekaan.Jos kukaan ei tulkitse sita mene huoneeseesi ja keskuste Jumalan kanssa yksin. Siis kielilla puhumisesta
        tulee muidenkin hyotya, muuten silla ei ole merkitysta.SIINA oli viella etta kaksi tai kolme puhukoot yksitellen, ei kaikki
        yhtaikaa niinkuin hellarit kuhisee.


      • ###

        Jaa että yksikin riittää? Kun lapset katsovat hellari vanhempia, menee halut alkaa itse touhuun, sitäkö tarkoitat?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1279
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      811
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      556
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      501
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      15
      472
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      14
      471
    Aihe