opel vectra b 98 1,6 16v ei lämpene kiire

opel vectra b 98 1,6 16v ei lämpene kiire

ViestiKirjoittaja zz-top1 päivämäärä Pe Helmi 10, 2012 12:34 pm
Minulla ollut opelissa sellainen vika jo pitkään, että lämmöt eivät nouse kuin 80-83 c . no nyt vaihdoin termostaatin 92c ,ni lämmöt nousee pitkän ajon jälkeen sinne 92c ,ja sitten ei pysy siällä vaan lämmöt humpaa 92c, ja 80c ,ja mitä kovemmalla pidät lämppäriä sitä nopeammin moottori kylmenee.
Huomasin myös ajaessa että parikertaa puhaltimesta tuli jäähdytys nesteen haju. Autoon syksyllä vaihdettu syyläri, kun entinen vuoti , mutta emme kyllä ilmanneet järjästelmää millään lailla. milläs tavalla kyseisessä autossa se ilmaaminen tapahtuu???

onko minulla mennyt sitten kansi pahvi??? jäähdytin nestettä ei kyllä häviä mihinkään eikä auto ole keittänyt.

Autoon kokeiltu 3 eri termostaattia. Nyt on opelin oma 60e termari ,ja puhdistin järjästelmän pesuaineella jota sain korjaamolta. Vaihdoin nesteet, ja tänään otettiin pösöstä se letku jossa on ilmaus reikä ,ja laitettiin kiinni ja ilmattiin.Ilmaa sieltä tuli jonku verran, mutta sama jatkuu paikoillaan kun puhallin päällä ni tuntuu että kone kylmenee. ja motarilla kun ajaa ja kierrokset on 3000 ni lämmöt alkaa nousee sinne lähemmäs 90c. ja sit näkee viisarista ku tippuu nopesti 80c todella kuumaa kyllä tulee ku ajaa motarilla mutta kuapungissa ku ajaa ni ei tuu ku haaleeta . Missä on vika alkaa mennä hermot tuon auton kanssa.


toivottavasti sais auton jotenkin pelamaan kiitokset ,jo näin etukäteen vastauksista

5

602

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nostetaan aihetta ylemmäs sattuisiko kukaan tietämään 2 korjaamollakin käytetty ja ei mitään ole tapahtunut

    • nosto ylemmäs auttakaa nyt ihmiset

    • www123

      Kysäise Ooppelin miehiltä jos apua löytysi sieltä. Itsellä eri merkki. Valitan.

    • 12344244

      joo ja seuraavaksi varmaa porukka rupee haukkumaan ooppeleita ku ei muuta vastauksia keksitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      898
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      814
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. 32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe