Korikehikkokin puuta, ainoa ongelmajäte oli akku. Repikää cityvihreät siitä huumoria!
Todelliset ekoautot tehtiin 30-luvulla.
Retkuilija
20120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Liekkö niissä ollut sitä akkuakaan, kun kammesta ne autot käyntiin laittoivat.
Sähkötekniikka ei ole vahvinta osaamistasi.
Jaa, Henry Hitler on sitten alkanut diktaattoriksi sähkötekniikan osaamisen arvioinnissa.
Moottoritekniikassa kuitenkin magneettosytytys jossa akkua ei tarvita on varsin tunnettu ja vanhoissa autoissa myös käytetty.
Oliko kampeajana Pesta Mukka ?
ympäristöystävällisiä häkäpönttöautoja, höyryllä käyviä autoja ja sähköautoja jo 30-40-luvuilla. Sitten oli Nikola Teslan ilmaisen energian ihmeauto...
Tuo ilmainen energia on aina ollut aikamoinen mörkö eliitillemme. Teslalta vietiin rahoitus ja hänen labransa poltettiin tuon takia...
Eikä ollut muuten ensimmäinen, saati viimeinen ihminen jolle käy jotain tuollaista. Oikein vituttaa tämä nykyinen energiamonopoli.
Intialainen Iso Yritys otti "over-unitylaitteen" käyttöön saadakseen vetyä suunnilleen ilmaiseksi. Laite on toiminut jo vuosikymmenet ja säästänyt miljoonia:
http://depalma.pair.com/Absurdity/Absurdity05/SecretOfForceMachine.html
Tuo laite siis on toiminnassa eri puolilla maailmaa ja tuottaa n. 7 kertaa enemmän watteja kuin sen pyörittämiseen tarvitaan.
Ikävä kyllä energiamonopoli on yhä maailman isoin bisnes, ja myös sotaisin. Muuten tuo teknologia olisi tehnyt mm. kotimaamme riippumattomaksi kalliista ulkomaisesta energiasta ja energian raaka-aineista.
Tuossa linkissä on tarkat piirustukset, selitykset, ja toimintaperiaate.
Käytännössä kun paksuhko kuparikiekko laitetaan vahvojen rengasmagneettien väliin, niin syntyy potentiaaliero akselin ja kuparilevyn reunan välille.
Youtubessa oli video miten satoja kiloja painavien kuparilevy/magneettirengaan magneetti oli kasattu monesta kerroksesta kuution muotoisia magneetteja. Allaolevassa linkissä kiekko näkyy alkaen kohdassa 08.30
http://www.youtube.com/watch?v=aNYywQXly_s&feature=related
Jo 3000 kierrosta minuutissa tuottaa hyvin, ja laite voi helposti toimia vaikka 7000 rpm vauhdilla, jos tehdään speksien mukaan.
On sitten eri asia mitä kestää pieni kokeiluversio vaikka vanhan PC-kovalevyn moottorin (max 15 000 rpm), pohjalta rakennettuna? Näitä 10 000 rpm moottoreita on yleisesti vanhojen tietsikoiden kovalevyissä.
"satoja kiloja painavien", piti olla kymmeniä kiloja, sorri.
Teslan ihmeauto hyödynsi pimeää energiaa ennenkuin ihmiskunta antoi sille nimen, tai tiesi sen olemassaolosta.
www.depalma.pair.com
"that spatial distortion created to elicit electrical power extraction..
Eivätkö öljy-yhtiöt ja vallassa olijat eivät ole pitäneet, että ajettaisiin saasteettomilla kulkupeleillä. Onko se niin musta rinki, joka tätä planeettaa ohjaa kohti helevettiä ?
Jenkeissä oli Stanleyh höyryautot. Varmaan olisi Suomessa ns. kova sana NYT pakkasella.*
Joskus tehdään vääriä valintoja. Vrt vesivessat 20 luvulla.
* Ai , mutta polttoaineen verotus? MItes valtio verottais, kun voisi lykätä tievarsista vaan risuja pesään, ja lätäköistä vettä kattilaan?
Valtio kannusti häkäpönttöilijöitä aikoinaan DIESELVEROLLA, muistanko väärin?
Ekoautoilijoitakin on vielä: co2-päästöt 0g haloilla ajettaessa. Laitteita on harrastajavoimin kehitelty paremiksi sitten 30-luvun. Piirustuksia on vapaasti saatavissa jos rakentelijan vikaa löytyy:
http://www.ekomobiili.fi/
http://gamma.nic.fi/~otaina/puukaasu.htm
Onkohan häkäpönttöautojen kehittelyä pyritty estämään? En ihmettelisi tässä ahneiden veromulkkujen maassa. Cugnot oli aikaansa edellä, kehitti päästöttömän etuvetoisen auton.
No on pyritty estämään kehittelyä juuri veroilla. Pitäähän sitä Nesteen kilpailijat poistaa määräämällä moninkertainen dieselvero noille koe autoille olipaane häkäpyttyjä tai muita biokaasuautoja. Kyllä siitä keksimisen-, ja kokeilunhalu saadaan nopeasti loppumaan.
Olikohan höyryvetureiden romutuksen todellinen syy käyttöenergia?
Ainakin ne kulki läpi talven ja lämpöä riitti vaunuihinkin vielä. Mitenkähän hyvän höyryveturin saisi nykytiedolla ja poltotekniikalla tehtyä? Polttoaine olisi kotimaista ja voiteluun tarvitsisi vain olla öljyä. Löytyisikö kokeilijaa Suomesta?
Talvi ei pysäyttänyt, lämpö piti tekniikan sulana ja karja-aura puski lumet helvettiin.
saada enemmän puhetta aikaan, jotta saataisiin tämä nykyinen pseudovihreä ilmapiiri purettua.
Informaatiosodankäyntiä kannattaa jokaisen huolestuneen kansalainen opiskella, netti tarjoaa siihen hyvät puitteet. Ainakin vielä toistaiseksi...
http://www.youtube.com/watch?v=AhobYp3uCQg
Nämä piilotetut keksinnöt liittyvät myös hyvin keskeisesti nykyiseen rahan valtaan, joka ohjaa kaikkea päätöksentekoa ja yhteiskuntaa päätöksillään. On suuri sääli että Suomen kansalaiset eivät vielä tänä päivänä ymmärrä, että heitä kusetetaan tässä lähes joka elämän alalla.
Ihmisten pitää saada tietää miten heitä on kusetettu yhteiskunnan toimesta ja sitten yhdessä miettiä kuinka tästä eteenpäin.