Uutta mainosta keksimään!!!!
Ehdotuksia !!!!Perseelleen lens koko Kauhava (Köyhävä)
Koneitten tilalle vois laittaa korppikotkia.
Ehdotuksia !!!!Perseelleen lens koko Kauhava (Köyhävä)
Koneitten tilalle vois laittaa korppikotkia.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
.
"Lennä sinäkin etelään jo täältä"
.
Siihen kentälle pitää laittaa sitten liukkaankelin harjoittelurata kauhavalaisille, kun me ollaan niin huonoja autokuskeja.
Haukotuksia nostattava oli muutenkin tuo vanha slogan. Pitikö sitä laumasieluisuutta vielä erikseen hehkuttaa.
Etelä-pohjaanmaalaiset tarvitsisi nimenomaan sosiaalisuutta ja yhteisöllisyyttä. Valitettavasti siellä ollaan vieläkin aivan liian yksilökeskeisiä ja unohdetaan mikä voimavara yhteisöllidyydessä piilee.
Juuri kaltaisiasi "laumasieluisuus" pulisijoita valitettavasti riittää. Etelä-pohjanmaalla monet ovat aivan liian mustavalkoisia.
Olisiko ideoita ja vinkkejä,miten sosiaalisuutta ja yhteisöllisyyttä kehitettäisiin?
Olivatko johtajat vain yksin huoneissaan netissään, kun eivät tienneet Kauhavalla kentän lopettamisesta mitään.
Tapahtuiko peruuttamattomia laiminlyntejä tehtävissä.
on puhuttu lentosotakoulun lopettamisesta,
ettei tämä mikään yllätys ollut.
Jep,ne palkkas lisää väkeä kaupungin palkkalistoille!!!Eihän niin pitänyt tehdä !!???
Peltokaupat saa kaikki peruuttaa !!!!!!!!!!!!Nyt ei rahat riitä jukolauta!!!
Päättäjät herätkää ja ruvetkaa töihin kele...
Kauhava menee konkurssiin, jos lähtöö yli 300 tyäpaikkaa ja välillisesti jopa 450 tyäpaikkaa...ihimiset muuttaa muualle, kämppien hinnat romahtaa ja verotulot tippuu muutaman milijoonan. Sitten tuloo viälä tua evijärvi ja pala lappajärviä...se on menoa sitten, meinaan siälä on tyättömiä ja eläkellääsiä niin paljon ja loput piänituloosia...kyllä se on varma notta konkurssi tuloo...ei millään enää voira hoitaa terveydenhualtoa, vanhustenhualtoa, kakaroota....ei tuu mitään....häjysti tuloo käymähän ja se on sata varma....
Lehdessä oli että Kauhavan kaupunki laskee itse Lentosotakoulun säilyttämisen kulut.
Kannattaa ottaa se aikaisemminkin käytetty ilmailukonsultti laskemaan. Hänhän se laski ja visioi aikoinaan alkeiskoulutuksenkin siirrettäväksi Tikkakoskelle.
Myöhäistä on laskeminen. Olis vaan oltu aikanaan asialla sensijaan , että lypsettiin valtiolta rahaa kaikenmaailman kettutarhureille.
Teknillinen koulu ja ilmasotakoulu kun lähti aikanaan, niin se viitoitti tien tähän mihin on nyt tultu: homma loppuu kokonaan. Kiitos kauhavan lyhytnäköisille päättäjille!
Missä vaan kepu ja maanjussit on vallassa huonosti menee!
Sanokaapa joku paikkakunta suomessa , jossa kepu on vallassa ja ei olis kunta valtion elättinä?
ja Tikkakoskellako ei muka ole kepuvalta?Oikein umpikepu aluetta.
Taitaa olla nyt kyllä kokoomuksen touhua aika pitkälti, joten turha kepua on syyllistää. Teknillisen koulun lähtö aikoinaan oli ihan sen silloisen johdon kaunoista johtuva manooveri.
Puolustusvoimissa on selvä uudistumisen ja tehostamisentarve tällä hetkellä. Siitä ei päästä mihinkään. Rahaa ei yksinkertaisesti ole ja maailma on muuttunut.
Ilmavoimien osalta tehdyt ratkaisut ovat järkiperäiset ja kysymys on vaan siitä mitkä tämänhetken varuskunnista jatkaa ja mitkä eivät.
Tähän ratkaisuun on tultu pitkän tien kautta ja se alkoi teknisen koulun siirrosta ja jatkui ilmasotakoulun lähdöllä.
Tämän junan päätepiste kauhavan osalta näkyi jo silloin. Ainut oljenkorsi oli yleiseurooppalaisen lentokoulutuksen tuominen Kauhavalle ja kun sekin kariutui on lopputulos selvä:Ilmavoimat tulee lähtemään Kauhavalta.
Asioille olisi aikanaan pitänyt tehdä jotakin. Eli pitää kaikilla voimilla ilmavoimista kiinni ja kuunnella heidän tarpeitaan. Vaan kun sitä ei silloin hoidettu, niin nyt on enää turha marista.
Tehtiinkö Kauhavalle ilmatilaa varoiksi eurooppalaiselle koulutukselle ja siirrettiin oma koulutus muualle. Jos näin, niin olipahan pöljää touhua.
Tehtiin ilmatilaa eurooppalaiselle koulutukselle jo etukäteen siirtämällä oma alkeiskoulutus Tikkakoskelle. Niin viisasta ja kaukonäköistä jotta.
Vai että tilaa eurooppalaiselle........Tuollaisia päätelmiä ei voi syntyä kuin kepulaisen päässä.
Kyllä nämä keskittämiset on lähtenyt ihan siitä, että on jo kauan nähty se tehostamisen tarve mikä puolustusvoimissa on. Rahaa ei yksinkertaisesti kasva puussa ja jotain on tehtävä.
Jos halutaan pitää lentotunnit tarpeellisella tasolla on muualla tehostettava. Kerosiinin hinta senkun tulee vaan nousemaan.
Kauhavalla olisi pitänyt ajatella näitä asioita jo kauan sitten. Siirtää mm. ne ketut hevonkuuseen. Mutta kun kepun piti lypsää valtiota niin paljon kuin vaan mahdollista. Jäi sitten lopulta vain utare lypsävän käteen....
Ompa ihmeellistä koplaamista kettutarhureitten ja kepun ja lentosotakoulun kanssa.Kepu on oppositiossa eikä tosiaankaan ole sen syy että lennot loppuu.Kattelkaapas sinne kykypuolueen suuntaan jos syyllistä ettittä.
Kepulla on ollut kauhavalla täysi valta ja sitä myötä vastuu toimia ja hoitaa paikkakunnan asioita. Ja se ei ole hoitanut leiviskäänsä niin, että ilmavoimat olisi kehittänyt ja keskittänyt toimintojaan Kauhavalle, vaan valitsi Tikkakosken. Ei Kauhavan kepu vastuustaan pääse tässä asiassa sitten millään. Olisi kannattanut ajatella omaa lompsaa pitemmälle niissä kettu-rahanlypsyasiossakin.
Ei mikään liike puolustusvoimissa tapahdu yht'äkisti, vaan tähänkin tilanteeseen on tultu pikkuhiljaa. Asioihin vaikutetaan ajoissa ja etukäteen. Sen olis yksinvaltiaana kauhavalla valtaa käyttävän kepunkin pitänyt tajuta ajat sitten.
Mutta kepulle on aina ollut ja on tärkeintä maanjussien iltalypsyt, ei mikään muu!
Nyt On sitten todella ällöttävää katsoa kuinka kepulien johtohahmot esittää marttyyria ja uhkailee samalla mm. puolustustahdon laskulla.
Valtaan kuuluu aina vastuu, josta kepu yrittää nyt lipevästi irrota ja syyttelee tapansa mukaan asiosta muita tahoja.
JOS joku täs asias marttyyriä esittää,niin ne on kok-puolueen muka mistään mitään tietämättömät Risikot ym.Ettäkö te umpiluut tajua että hallitukses olevat on VASTUUSSA lentosotakoulun kohtalosta,ei oppositiopuolueet.En itte oo kettutarhaaja,mutta ottaa päähän kun mollaatte rehellistä pohojalaasta elinkeinoa.
Mikä siinä on niin vaikeata ymmärtää, että Ilmavoimien lähtö Kauhavalta ei ole rakentunut tämän hallituksen aikana vaikka lopullinen päätös ja toimeenpano siitä tulleekin heidän "syykseen"?
Kauhavan kepulaiset valtaapitävät jo aikanaan sössivät IlmaVTK:n lähdön erään kepuvaltiomiehen johdolla ja sama linja Ilmavoimien tarpeiden ja pyyntöjen väheksymiseksi on jatkunut kunnan/kaupunginisien taholta senkin jälkeen. Tähän saakka piti tulla ennen kuin kepu heräsi.
Valitettavasti kuitenkin juna meni jo. Pian nähdään miten Kauhava-nimiselle konkurssipesälle käy.
Kaltaisesi lyhytnäköisen ihmisen on ilmeisen vaikeaa nähdä asioiden kehittymistä pitkällä tähtäimellä. Koita nyt vaan yrittää nostaa katsettasi edes hieman varpaitesi yläpuolelle!
Primapowerin lähtökin on vaan ajan kysymys.Nimi on jo Italiasta ja tudskin menee kauaa, kun koko firma on saapasmaassa.
Mitä pentelettä KAUHAVALAASET sitte äänestää KEPUA, uurestaan ja uurestaan ?
samasta käsittämättömästä syystä ku lapualaaset pöntistä!
On helppoa syytellä kepua kun todelliset vastuunpakoilijat eli perussuomalaiset eivät menneet hallitukseen puolustamaan juuri tämän kaltaisilta ikäviltä päätöksiltä.
Nyt kannattaisi kiihkoilu jättää ja ajatella mikä puolue on ihan oikeasti puolustanut maakuntaa ja koko Suomea.Ei ainakaan perussuomalaiset!
Kyllä keskustapuolueella ei ole ollut mitään tekemistä IlmaVTK.n lähtemiselle.
Täälä vaan asiantuntemattomat provosoi, kun pitääs jotaki sanoa.
Lentosotakoulu lähtee valitettavasti muttei elämä tähän lopu.
Täällä on töitätekeviä ihmisiä huomattavasti enemmän kuin muualla.
Muutama ruipelokirjoittaja ei meitä hetkauta.
Siitä ei vaan mihinkään pääse, että Kepulla on ollut diktaattorin valtuudet Kauhavalla ikiajan. Noihin valtuuksiin kuuluu erottomasti myös vastuu paikkakunnan kehittämisestä ja hyvinvoinnista. Jos kepu olisi toiminut hyvin ei Ilmavoimat lähtisi Kauhavalta mihinkään. Tästä vastuusta kepun on turha yrittää livahtaa mihinkään ja vierittää syitä muiden niskaan.
Mistähän johtuu tuo tosiasia, että kaikilla kepu-johtoisilla kunnilla menee Suomessa huonosti ja ovat niitä, joita muualta kerätyin verovaroin tuetaan vuosittain isoilla summilla?
Ovat myös niitä paikkakuntia joissa nuoret eivät viihdy ja muuttavat sankoin joukoin pois.
Kasvaahan kepu-johtoisista (kaupunginjohtaja kaup.hallituksen puh.joht. kepulaisia) mm. Seinäjoki aika ripeästi ja nuoria muuttaa kaupunkiin hyvässä tahdissa.
Seinäjoki ei ole kepuvetoinen kunta. Siellä valtuuston jakautuma on tasainen.
Seinäjoki hyötyy lisäksi paljon valtion avustuksista. Eli ei ole mikään pluskunta suomessa.
Kyllä päävastuu näistä lopettamisista on selkeästi ja yksin nyt kokoomuksella. Turha asiaa on nyt kepun syyksi laittaa vaikka paljon muuta paskaa on sekin tehnyt hallitessaan.
Oliko korppikotkia Kauhavan torin yllä mielenosoituksen aikaan??
Kyllä tarhaajat tykkää ku lentotoiminta lakkaa.
kun lakkaa ! Pääsee iänikuisesta metelistä ja juhannusjuhlista !
Huomioikaa kiihdyksissänne, että kunta ja valtion omistama laitos ovat 2 eri asiaa..
Äläkää ny hermoolko liikaa Kauhavalaaset! Humppilaan meinataan rakentaa isoo rahtilentokenttä, joka vois olla valmis 2020. Kauhavalla on ny sauma iskiä välihin ja ruveta riiaamahan sellaasta ittelle. Kenttä ja osa rakennuksistakin on valmiina ja pääjunanrata menöö ihan ääres. Ny vaan järki kätehen ja töihin! alla osoote, mistä löytyy lisää Humppilan suunnitelmista. http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2011/11/29/al-humppilaan-suunnitteilla-uusi-mannertenvalinen-lentokentta/201117952/12
Jos tämä pitää paikkansa niin kyllä on mahtava tieto. Markkinointi
pyörimään ja osaavat myyjät töihin. Ei poliitikkoja sotkemaan. Tätähän
Kauhavalta odotettiin jo 80 luvulla! Nyt taas naapuri hoksas.
Parvi on paree ampua alas
Joo o. Asiat taitaa lla päätetty ja huudamma tuuleen