Kävin ossuuskauppareissulla

Huomasin lööpissä, ettei valtiopäivien avajaisissa soitettu Maamme -laulua.
4152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

eurot ovat tulleet markkojen tilalle ja tiedätkö että vastoin perustuslakiamme lainsäädäntö- ja tuomiovaltaa on siiretty EU-jäsenyyden myötä Brysseliin. Samoin jotkut näkee että näin Suomi on päässyt vaikuttaamaan näihin yhteisiin asioihin, mutta eivät sano sitä, että näissä yhteisissä asioissa Suomi on saanut noin parin prosentin vaikutusmahdollisuuden ja samoin menettänyt noin 98 %. Kumpikohan painaa enemmän asioita päätettäessä 2 vai 98 % ? No nyt on jo puhuttu määräenemistöpäätöksistä, joten ne 2 voidaan kenties tulevaisuudessa unohtaa, paitsi tietysti EU kannattajat voivat täällä puhua kuin euroopan omistajat kuinka vaikutetaan ja itsenäisyys vain vahvistuu EU-jäsenyyden myötä.

Näillä intoilijoilla ei todellakaan ole lainkaan ymmärrystä totuudesta ja valheista, sillä tarkoitus sallii myös valheet ja totuuden puhujat ovat kauhistuksia.

Aika hienoa itsenäisyyttä, jos jää lippu ja maamme laulu, kun paljon muuta on mennyt ja ihan omiin asioihin tässä maassa. Tässä EU asiassa sopii ihan oikeasti "keisarin uudet vaatteet" tähän hölmöläishömmään, eikä ole edes liioiteltua. Kun jotain hyvää pitää löytää, niin onhan siellä suomalaisia poliitikkoja omaasa ajamassa ja maamme päätäntävaltaa myymässä kuten parhaatkin työnhakijat hymy huulilla ja hikipisarat otsalla, kun kertovat onnistumisistaan kaikelle kansalle :)

Äänestä
  • No onhan vielä ihan oma veronmaksajien kustantama jääkiekkojoukkue, jolla välillä ylläpidetään kyynelsilmä-itsenäisyyshurmosta. Huraa!

    Äänestä

  • huraa huraa huraa kirjoitti:

    No onhan vielä ihan oma veronmaksajien kustantama jääkiekkojoukkue, jolla välillä ylläpidetään kyynelsilmä-itsenäisyyshurmosta. Huraa!

    kansallisten virkamiesten lisäksi viellä ylläpidettävä yilkansallista virkakoneistoa, että sinne annettavien rahojen takaisinsaamiseen kannattaa panostaa taitavilla hakubyrokratian tuntijoilla, jotta edes jotakin takaisin saataisiin. Toki täytyy palkata omia virkamiehiä vahtimaan että tukiaiset ovat oikein haettuja ja valvottuja.

    Oi tätä hommaa nyky Suomen maassa, kun ei itse osata tehdä hyviä päätöksiä vaan pitää hakea muualta ja menettää näin itsenäisyys ja myös kilpailukyky huonossa tapauksessa esimerkiksi Ruotsiin nähden, kun tahtovat itse tehdä parempaa omalähtöistä. Suomi ei kaikissa otakaan mallia Ruotsista ja huonompaan menemällä jotkut intoilijat täällä vielä omaansa kehaisee kun eivät pääse vaikuttaamaan kuten Suomi :)

    Äänestä

omaa itsenäisyyttä niin kenties se ei sitä ansaitsekkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MIEHITYS kirjoitti:

Huomasin lööpissä, ettei valtiopäivien avajaisissa soitettu Maamme -laulua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu