Mitä aukkua suosittelette jos on Webasto tai Ebersprächer käytössä?
Tietenkin akkua pitää tasaisin väliajoin ladata (huoltaa). Siihen tarkoituskeen varmaankin älylaturi. Minkälaista suosittelette?
Hyvä akku jos on Webasto tai Ebersprächer?
14
13278
Vastaukset
- Kallonkutistaja10
Enpä tiedä mikä on hyvä ja mikä huono, mutta omaani laitoin agm-akun, kun sitä suositellaan, jos on polttoainelämmitin, jota haluaa myös käyttää auton esilämmitykseen. Aika näyttää onko käyttökelpoisempi kuin perinteinen akku.
Ja tuon kanssa tosiaan pitää olla älylaturi, jos erillistä laturia tarvitsee.- Hyvä laturi ....
Benton BX-1 Pro älylaturi toimii tähän tarkoitukseen hyvin. Pystyy käyttämään monenlaisten akkujen kanssa:
- perinteinen lyijyhappoakku nestemäisellä elektrolyytillä
- GEL-hyytelömäisellä elektrolyytillä
- AGM lasikuitumattoon imeytetty elektrolyytti
- MF huoltovapaat akut
- VRLA-venttiilillä varustetut akut
Esim: http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/455545
- a
Mikävaan hyvä normaaliakku, jos lataat kiinteellä akkulaturilla jokapäivä (tolpasta tuleva 2h riittää), ellet aja pitkää matkaa.
Iso normiakku, jos ajat viikon, tai kaksi lyhyttä matkaa, ja sitten lataat akun täyteen laturilla (2h lataus ulkoisella laturilla ei akkua saa vielä täyteen). Monissa autoissa ei saa mahtumaan.
Hyvä AGM akku, jos ajat lyhyttä matkaa ja et paljon ulkoisella laturilla akkua lataa. AGM akkukin tyhjenee kyllä ajankanssa, mutta käynnistää auton myös tyhjempänä, ja lisäksi jos se menee tyhjäksi akun voi ladata, ja se ei ole entinen. - Lennokkimies...
Lyijyakun rinnalle kytketty 4S-tyyppinen Litiumpolymeeriakku (Lipo). Latautuu pakkasessakin ja antaa virtaa. Kevyt. Laita vaikka 2 kpl 5 000 mAh:n Lipoja rinnan. Kytke myös balancer-liittimet rinnan (kun akuissa on täsmälleen sama jännite). Sitten pura paketin jännite samaksi kuin lyijyakussa ja kytke rinnalle.
Lyijyakku antaa kohtuullisesti virtaa pakkasessa, mutta latautuminen on tuskallisen hidasta.
Liposta irtoaa n.1 kA.eli autosi räjähtää käyntiin! - vaarin oppijako?
Ei nykyisiä akkuja tarvitse "huoltoladata" jos ajomatkat ovat enemmän kuin muutamia kilometrejä päivässä.
- Ei vaan nykyaikaa
Paljon diibadaabaa yhdessä lauseessa. Kyseessä onkin autojen laturit jotka eivät kykene lataamaan tarpeeksi jos on paljon lyhyttä ajoa.
Jos on paljon pätkäajoa, pitää akku ladata muutaman kerran vuodessa, oli webasto tai ei. Jos yhtäjatksoista ajoa tulee yli 30-40 km suuntaan, niin sitten akku kenties pysyy paremmin iskussa. Lasilämmittimet, stereot yms. vievät tosin tehoa latakusesta ja niiden käyttö pidentää tavittavaa latausaikaa.
- Virtaa piisaa
Onneksi vm -04 autossani on laturissa sen verran puhtia, että muutaman vuoden ikäinenkin akku latautuu 12 minuutin ajolla sen verran, että Eberiä uskaltaa käyttää sen 15 - 20 minuuttia mitä pakkasella tarvitaan.
Ensiasennusakku sen sijaan oli täysi susi ja lähti vaihtoon ensimmäisenä talvena.
Tidän kyllä, että jossain yli 30 asteen pakkasessa alkaa tulemaan ongelmia, mutta ne ovat aika vähissä täällä Etelä-Suomessa.- . . .
Kotimainen Salama akku 100 Ah.
- asdgher
. . . kirjoitti:
Kotimainen Salama akku 100 Ah.
Salama olis hyvä joo, MUTTA, niitä ei oo valmistettu yli kahteenkymmeneen vuoteen Suomessa...
Suomessa ei ylipäänsä ole ollut akku-valmistusta pitkään aikaa...
- kiäh,kiäh
HYVÄÄ AKKUA!
- Anonyymi
No tämä riippuu autostasi. Jos autossa start/stop niin silloin on pakko laittaa EFB/AGM akku. Webasto kuluttaa akkua noin 1Ah/20min, eli kannattaa etsiä akku, joka mahtuu paikalleen, ja jossa mahdollisimman suuri Ah määrä, yli 700Ah mielellään. Jos haluaa varman päälle pelata niin Varta tai Exide akku hoitaa homman.
- Anonyymi
Sellainen akku mille luvataan syväpurkausominaisuus ja hyvä virran otto kylmänä.
On myös eduksi jos auto osaa säätää latausjännitettä lämpötilan funktiona. - Anonyymi
Elettiinpä vuotta 2012 kun kysymys on asetettu ja ketjua kommentoitu ja sitten joku kaivaa sen esiin 2025, ihanaa!
- Anonyymi
Onko asia mitenkään muuttunut?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633726Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552865Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442081- 1262076
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231903Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841