Uskovat tulevat Jumalan edessä vanhurskaiksi ja pelastuvat sekä heidän hyväkseen luetun Kristuksen vanhurskauden että heissä alkaneen uuden kuuliaisuuden perusteella tai myös osaksi Kristuksen vanhurskauden hyväksilukemisen, osaksi taas alulle pannun uuden kuuliaisuuden perusteella.
Kirjoitin eräiden uskontunnustuksesta joka mielestäni tuo ilmi eräiden palstalla olevien uskoon ja tästä on hyvä sitten miettien tutkia sopiiko tämä tunnustus nk. "synnittömien pyhien" kirjoittamiin teksteihin?
Onko uskontunnustus oikein?
Kirjoitin eräiden uskontunnustuksesta joka mielestäni tuo ilmi eräiden palstalla olevien uskoon ja tästä on hyvä sitten miettien tutkia sopiiko tämä tunnustus nk. "synnittömien pyhien" kirjoittamiin teksteihin?
Onko uskontunnustus oikein?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minulla on kärsivällinen luonne joten odotan 5 vuotta että joku pystyisi ymmärtämään avauksen sanoman.
Joka sen ymmärtää voisi kirjoittaa sopiiko tämä uskontunnustus palstan fariseuksille, noille synnittömille?
1. Mikäli kysyt uskontunnustusta helluntailaisilta, on vastaus: "se on väärin", sillä helluntailaislla ei ole uskontunnustusta. He eivät ota vastuuta opetuksistaan.
2. Helluntailainen ei vanhurskaudu yksin Kristuksen tekojen kautta, vaan vaatii myös ihmisen omat teot sen lisäksi = Kristuksen täysi sovitustyö, joka ei kuitenkaan ole täysi sovitustyö, sillä "ihmisen on tehtävä oma osuutensa pelastuksessa". Pelastus on Jeesuksen ihmisen yhteistyön tulos.
Kannattiko kysyä?
Helluntailainen ei sinulle vastaa.
He toivovat, ettet olisi kysynyt ja varsinkaan, etten olisi vastannut.
Täytyyhän olla se mitä tunnustaa tosin h-laisilla ei ole yhteistä uskontunnustusta, mutta avauksen mukainen on yleinen tunnustus on heille ominaista.
Jokaisella se tosin poikkeaa toisistaan eli uskontunnustus on heillä jokaisella erilainen.
Kyllä minä sen hyvin tiedän että vihaavat minua ja toivovat etten olisi syntynytkään.
He eivät vastaa siksi käytän eri nimimerkkejä toisinaan.