Museo tuo Hesalle kustannuksia 8 000 000 e/vuosi - pikku summa kuulemma. Jotta summan suuruus konkretisoituisi, otetaan muutama vertaus:
- Noin 13 000 työtuloa ansaitsevan Hesalaisen verot menevät Guggenheimiin tai vs.
- Sillä voisi palkata noin 2000 uutta duunaria (ja kaupungille palautuvalla summalla vielä noin 300 lisää)
- Sillä voisi rakentaa noin 100 pienehköä vuokra-asuntoa per vuosi (ja vuokratuotoilla vielä muutaman sen päälle)
Guggenheimin vuosikustannukset - pikku summa
10
91
Vastaukset
- Jussuf (se sama)
Juu, ja tuolla summalla kaksinkertaistettaisiin jopa 16 maajussin maataloustuet. Sitähän persut ovat halunneet... jostain pitäisi saada vain se 9992 miljoonaa euroa lisää.
- hoh hoijaa666
Rupee Jussuf maajussiksi niin saat kaikki tuet,eihän se niin vaikeaa ole, ei tarvi enää kadehtia..Tukea tulee ovista ja ikkunoista.
- Jussuf (se sama)
hoh hoijaa666 kirjoitti:
Rupee Jussuf maajussiksi niin saat kaikki tuet,eihän se niin vaikeaa ole, ei tarvi enää kadehtia..Tukea tulee ovista ja ikkunoista.
Teen mieluummin työtä elääkseni kuin lepään laiskana päivät pitkät.
- voihan nenä
Eilen Voimalassa apulaiskaupunginjohtaja oli ihan liekeissä tästä täysin järjettömästä hankkeesta.
Hankkeen takaa löytyy, kunkas muuten taas suomenruotsalainen raha.
Ja muutama päättäjä on ylipuhuttu hankkeeseen mukaan.
Ihan ei ole suoraan kerrottu missään vielä suoraan mikä on jutun juoni, mutta ihan se on muutaman suomenruotsalaisen päähäpisto.
Halutaan nostaa muutaman kokelman arvoa ja saada lisää rahaa taidebisnekseen. - scuggenheim shitti
Aloittaja on erittäin oikeassa että mitä hittoa suomalaisten vähistä rahoista aletaan rakentamaan jotain konkurssi kypsää "nyky"taide hallia jossa ei käy kukaan ja rahat menevät harakoille(ei timolle)sitten viellä tästä vetää välistä joku saakelin imperialistimulkvistti ei siis mitään järkee edes aloittaa miettimään guggenheimia vaan niinkuin fiksu aloittaja ehdotti niin asunnottomille asuntoja,työttömille työpaikkoja jne.
- ei päätä, ei häntää
Eikös siihen Katajanokalle voisi rakentaa hienon pytingin uima-altaineen ja muine tilpehööreineen kodittomille ja muille huonossa asemassa oleville vähän niinkuin kaupungin lahjana ja empatian osoituksena.
Alakertaan tanssisali ravintola puutarha ym kauppoja ja asuntoja sitten ylempiin kerroksiin.
Jokainen asunnoton ja muuten vaan elämässä syrjäytynyt saisi osallistua kämppien arvontaan joka suoritettaisiin kerran vuodessa. Vähän niinkuin taitelijaresidenssi.... kiitokseksi he sitten voisivat piirtää tai maalata tai tehdä savesta jonkun taideteoksen esim alakerrassa sijaitsevaan kauppaan/galleriaan Tai esiintyä muuten vaan laulaa tms.osallistua yheiskuntaan luovasti.
Näin saisimme ihan omanlaisen suomalaisen näköistaideteoksen kaikkinen lieveilmiöineen paraatipaikalle.
Miksi talo jenkeille ja niille joilla ei rahasta ole puutetta. Muutenkin tälläiset sosiaalipoliittiset eleet ovat sitä kaikkein hottinta taidetta johon kaikki voivat osaliistua.
Nyt kaupungin päättäjien ja niiden jotka hanketta ajavat, taidenäkemykset ovat vanhentuneita ja aikansa eläneitä.
Miten kävi Kiasman sen vetovoima hiipui ja hiipuu kun pytingin lumo haihtuu, niin kävisi uudelle wau peltihökkelillekin.
Ja jos nyt olisi ihan pakko saada jenkkimuseo Suomeen niin miksi sitä ei voi laittaa niihin museoihin jotka joudutaan sulkemaan Guggenheimin tieltä.
Ei päätä, ei häntää... Montakohan muovisankoa tuolla rahalla voisi ostaa? Uutisen mukaan Helsingin rautatieaseman katto vuotaa ja on korjauksen tarpeessa. Vain muutama muovisanko (nekin erivärisiä) on saatu lattialle vettä keräämään.
Peruskorjaukseen nyt tietystikään ei ole varaa. Eiväthän sitä ulkomaalaiset turistit tulisi ihailemaan. Toista se on tämä ilmastonmuutoksesta ja köyhtymisestä kertova ilmiö, joka kerää pian kaikki Allegro-turistit ainakin ihmettelemään. Toivoisi kuitenkin tyylikkäämpiä sankoja, esim. sinkkisiä lypsysankoja. Muovi pois!http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/helsingin-rautatieaseman-katto-vuotaa---suuri-remontti-edessa/art-1288449270370.html
Tällainen pääkaupunki turistia odottaa. Lentoasemaltakin katoaa pian Finnairin sinivalkoinen ilme.
Onneksi saadaan edes uusmuotinen utopiapalatsi Katajanokalle.
Eihän tässä maassa muuten enää ilkeäisi asua.- Artcom
Firmat voisi ottaa asian omakseen, jos uskovat turistien tuovan enemmän rahaa kuin sijoittaisivat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2182498Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka32109Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3171847- 951605
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois831495Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001240- 671170
- 251121
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731006