Ajattelin aloittaa polun, jossa listattaisiin merkittäviä ja osaavia ateisteja. Aloitan helpoista, mutta toivottavasti löydämme lisää nimiä.
Haluan tehdä listaa, jotta ihmiset tietävät mistä löytää tietoa ateismista ja uskontokritiikistä
*Richard Dawkins: englantilainen eläintieteilijä, evoluutiobiologi ja tieteen kansantajuistaja. http://fi.wikipedia.org/wiki/Richard_Dawkins
*Christopher Hitchens: brittiläis-yhdysvaltalainen kirjailija, toimittaja ja kirjallisuuskriitikko. http://fi.wikipedia.org/wiki/Christopher_Hitchens
*Sam Harris: on yhdysvaltalainen kirjailija, joka on kiinnostunut neurotieteestä ja uskonnosta. http://fi.wikipedia.org/wiki/Sam_Harris_(kirjailija)
*Daniel Dennett: yhdysvaltalainen filosofi, jota kiinnostavat ennen kaikkea mielenfilosofia ja tieteenfilosofia. http://fi.wikipedia.org/wiki/Daniel_Dennett
*Bill Maher: on yhdysvaltalainen koomikko. http://fi.wikipedia.org/wiki/Bill_Maher
*Carl Sagan: yhdysvaltalainen tähtitieteilijä, astrobiologi ja tieteen kansantajuistaja. http://fi.wikipedia.org/wiki/Carl_Sagan
*Matt Dillahunty is the president of the Atheist Community of Austin http://en.wikipedia.org/wiki/Matt_Dillahunty
*David Silverman: amerikan ateistien presidentti
Ateismin sanansaattajat ja uskontokriitikot
11
105
Vastaukset
- ne ponimaju
Mikä pakkomielle tuo on: jos ei usko Jumalaan niin miksi tarvitsee tuollaisia tukilistoja vakaumuksensa vuoksi. Eikö voi lukea noin vain laajasti oppineiden julkaisuja. Miksi pitää olla pointtina ateismi?
- Kalapagos
Koska, tämän palstan johtoajatuksena on ateismi :) ? Toki voisin kirjata myös kirjoja, tutkimuksia jne., mutta listasta tulisi paljon pidempi.
- weird brains
milenkiintoisia kirjoja heiltä, esitemiä ja kirrjailijoita, mutta ei mikään ateismin raamattupiiri. Tieteellisesti järjellinen lähestymistapa ei johda koskaan ateismiim ihmisten tulisikin lukee kirjoja kokonaisvaltaisesti myös uskovien tieteilijöiden aikaansannoksia, jaa miksi?.. että muumit pysyis laaksossa eikä karkailis
- miss ei kirj.
Minua ei itseasiassa kiinnosta mitkään ateismin sanansaattajat eikä uskontokriitikot. En minä tarvitse tukea ateismilleni, olen tajuamattani ollut ateisti aina, pitänyt uskontoja huuhaana ja kusetuksena. Bill Maher tosin on huippu koomikko ja fiksu mies. Dawkinsin Jumalharhaa jaksoin lukea muutaman sivun.
Tuossa pari vuotta sitten keräiltiin kanssa ateismiin liittyviä linkkejä. En nyt muista olisiko erityisesti henkilöihin liittyviä linkkejä, mutta uskonnottomuutta käsitteleviä kuitenkin.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8823271#comment-42407818-view- Kalapagos
Hyvää listausta. Ehkä listaus olisi paras tehdä aihepiireittäin eli periaatteessa samoja aiheita kuin näillä palstoilla käsitellään.
Esim.
-Kreationismi ja ID
-Raamatun luotettavuus historiallisesta näkökulmasta
-Jumaltodistukset
-jne.
- aivan varmasti
Kristyillä jokin tökkii nyt sydämmensä paikalla..
- uskis
;D Aivan varmasti < nimimerkki pisti pahan
- On niitä ateistinais
Jotenkin outoa että ateistilistoissa näyttää olevan aina valkoihoisia miehiä. Jos nyt pikkaisen yrittää tuota tilannetta korjata niin laitetaan listalle Ayaan Hirsi Ali.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ayaan_Hirsi_Ali
Ayaan Hirsi Ali on toiminut Hollannissa poliitikkona sekä perusti AHA Foundationin, joka pyrkii suojelemaan musliminaisten oikeuksia. Kiitoksia, aina välillä tulee luettua myös uskontokriitikkojen kirjoja. Viimeisimpänä olen lukenut arvostetun tutkijan Kari Cantellin kirjan: "Tiedemiehen mietteitä uskosta". Hyvä kirja, ei siitä minun uskoni kärsinyt, kasvattava lukukokemus se oli.
Kari kritisoi rehellisesti uskoa/uskontoja, mutta myös hivenen tiedettä ja ihmisen kaikkivoipaisuutta. Kari myös myönsi auliisti uskon hyvät puolet, niistä ei ateistin kirjoituksista useinakaan löydä. Rehellinen ja hyvä kirja minusta.Noh. Tässä sain juuri tänäpäivänä Kabbalan pääteoksen Zoharin luettua läpi.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Zohar
Mutta nyt sitten aloitan Baron d'Holbachin Ranskan vallankumouksen aikaan kirjoittaman System of Naturen jota on aikoinaan siteerattu myös nimellä ateistien Raamattu. Käsittelee olemassaolon kysymyksiä uskontokriittiseltä näkökannalta. Ja saas nähdä onko hyvä. Odotukset ovat positiiviset.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_System_of_Nature
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1982283
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo391557Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1331213Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol281994Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56962- 55896
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20892Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis268856Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18765Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763