Olisin ostamassa yhden auton projektiksi joka muuten olis menos paalattavaksi.
Mutta en halua mitään ''jälkiseuraamuksia'' auton suhteen joten haluisin saada romutustodistuksen siihen autoon.
Auto ei tulis sen jälkeen ikinä enään tieliikenteeseen kun teen siitä mitä nyt teenkään.
Kysymys kuuluukin: onko se mahollista ns. laillisesti?? vai tarviiko käyttää vilunkia??
Miten saan romutustodistuksen ilman auton romuttamista??
7
629
Vastaukset
- 87k
Ei, mutta miksi pitäisi?
Katos kun voi laittaa auton "tilapäisesti" pois liikennekäytöstä, jolloin vakuutukset, verot yms lakkaa kokonaan, eli ei tule koskaan enää mitään maksuja autostaSe huono puoli tuossa on, että auto jää roikkumaan omiin vakuutustietoihin, jos on tehty vain liikennekäytöstäpoisto.
Liikennekäytöstä poistettu auto jää viimeisen omistajan nimiin olemaan, vaikka autoa ei olisi enää edes olemassa.- Kysymysmerkki?
M1978 kirjoitti:
Se huono puoli tuossa on, että auto jää roikkumaan omiin vakuutustietoihin, jos on tehty vain liikennekäytöstäpoisto.
Liikennekäytöstä poistettu auto jää viimeisen omistajan nimiin olemaan, vaikka autoa ei olisi enää edes olemassa.Haittaako tuo ketään?
- jotenkin näin
Eihän sitä autoa välttis tarvitse viedä romuttamolle, jos sen poistaa käytöstä. Kilvet vaan katsastusasemalle ja jotain papereita kait siellä pitää täyttää. Niinhän niitä poikien peltoautojakin hommataan.
Niinjuu, käyhän se noinkin. päässyt unohtumaan ku kaik hössöttää näist romutustodistuksist koko aja. Mut entäs jos nyt näin teoreettisesti oletettaisiin että olen vienyt kilvet konttoril yms mitä tarviikin, pilkon auton sen jälkeen ja rakennan jotain muuta siitä, niin joku taho alkaa kysymään auton tietoja ja romutodistusta joskus tulevaisuudessa? voiko noin käydä?
- tulevaisuudentoivo
Kyllähän näin voi tapahtua. Kun auton omistajana olet vienyt kilvet ja poistanut sen löydön liikennekäytöstä, ei kukaan viranomainen kysele auton perään. Sitten jos vihreät pääsevät suurimmaksi puolueeksi, he kyllä kaivavat vanhat romut esiin. Siinä vaiheessa kyllä sinä olet jo pyhälle Pietarille taivaan portilla kertonut, mihin olet löytösi laittanut.
- 2308wghwriep
tulevaisuudentoivo kirjoitti:
Kyllähän näin voi tapahtua. Kun auton omistajana olet vienyt kilvet ja poistanut sen löydön liikennekäytöstä, ei kukaan viranomainen kysele auton perään. Sitten jos vihreät pääsevät suurimmaksi puolueeksi, he kyllä kaivavat vanhat romut esiin. Siinä vaiheessa kyllä sinä olet jo pyhälle Pietarille taivaan portilla kertonut, mihin olet löytösi laittanut.
Hehehee, ja Pyhälle Pietarille ei sitten kannata yrittää vilunkia tai seurauksena joutuu melko lämpimään paikkaan :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 781396
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121335Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.181100- 21996
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114868Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45863- 17793
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65777- 40667
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72652