Tuntui tänä aamuna tulevan putkesta melkoisesti harmaata/valkoista savua kiihdytyksessä. Ennen ei ole vastaavaa ilmennyt/huomannut. Tekeekö kostea keli moista dieselissä?
Aamuinen savutus
Puistis
1210267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
sulla on varmaan hehkut rikki tai siis ei tarvii olla kun yksi rikki niin silloin kyllä tulee harmaata savua.itsellänikin oli sama oire ja loppu hehkujen vaihdolla.
Kyseessä on 525tds bemari. Ohjekirjan mukaan viallisen hehkun pitäisi ilmetä siten että vihreää 'käynnistysvaloa' ei syty, joka kuitenkin tässä tapauksessa pelaa normaalisti. Epäilen että turbo vuotaa öljyä joka palaa ilman mukana. Välijäähdyttimen yhdestä kulmasta huomasin että siellä on ikään kuin öljyä tihkunut. Mitä mieltä tästä, turboko sökö?
sä oot urpo...........
Turbon tiivisteiden vuotaessa savu on sinistä ja savupöllähdys tulee heti käynnistymishetkellä vain 1-2 sekuntia. Samoin sininen savupöllähdys jos annat koneen käydä 15-20 min tyhjäkäynnillä ja sitten kaasutat.
Tulisi olla kuluneet/kovettuneet ventiilinkumit. Turboissa kun ei pruukaa oleen ihan samassa mielessä öljytiivisteitä kun muissa akseleissa ja koneenosissa.
Palamaton diesel tekee tuota harmaata savua. Joku hehku ilmeisesti vialla.
Se savutus kestää minuutin pari. Kun kiihdyttää reilummin on savutus todella runsasta. Savu ei oikein haise öljylle, vaan ns. normaalille dieselpakokaasulle. Jos dieselkone polttaa öljyä, haiseeko se nenään kuten perinteinen bensakone?
Onko vaihdettu? Eikös se ole Bemareissakin kulutustavaraa?
Huomasin TDI Ocussa talvella ja keväällä aamusavutusta kun peruuttelin ulos tallista. Alkuun haistelin ja ihmettelin vain pahaa hajua, mutta myöhemmin hoksasin savutuksen. Joku aika sitten vaihdoin ilmamäärämittarin, kun tehot rupes häviään ja sen jälkeen en ole havainnut savutustakaan.
Saattaa olla, ettei se hävinnyt vaan lämpimät ilmat vei mennessään. Anyway, tehojen palautumisen lisäksi ailahteleva tyhjäkäynti (800 - 1200 r/min) korjaantui MAF-vaihdolla.
tuli ekana mieleen. Tai riippuu onko siinä bemarissa jälkihehkutusta? Jos ei ole niin tollainen äkkinäinen vika on todnäk. jossain ruiskun ohjauksessa.
Savutusta tarkentaisin että palamaton nafta tulee putkesta naftanhajuisena höyrynä, huonosti palanut nafta taas mustana savuna. Ei sinänsä harmaana mutta jos mukana on pakoputkesta kosteutta tai jäähdytinnestettä niin toki se vaalenee.
Sit jos kone puhaltaa tai muuten polttaa moottoriöljyä niin savu on sinistä kuten bensavehkeissäkin. Paitsi yhdistettynä yllä mainittuun tummasävyistä.
Sitä öljyä tulee välijäähdyttimeen yleensä huohottimen kautta ja se on ihan normaalia pienessä määrin. Sit jos tosiaan savuttaa sinistä ja öljyä kuluu, voipi olla ahtimen akselissa väljää. Kannattaa muuten varmistaa huohottimen toiminta ettei ole letku tai öljynerotin tukossa.
Hei
Luin tuosta ja tuli mieleen et meneekö vettä runsaammin, ja poistuuko vika jos avaat paisuntasäiliön korkin?
Mulla samaa oiretta ja pitkään eli valkosen harmaa pöllähdys ja etenkin kun kiihdytti. Ekana kansipahvi ja lopulta koko kansi halki...
nesteen kulumista toki. Ainoo vaan et ei ole kansipahvissa vikaa jos kerran loppuu koneen lämmitessä.
Itsekin epäilin että polttaa nestettä, mutta sen makean hajun ainakin bensakoneesta haistaa ja luulen että myös dieselistä.
Säätääkö dieselin 'kylmäkäynnistin' pumpun ajoitusta ja voi täten aiheuttaa harmaata savua kuten eräs veikkaus oli? Voiko tuota itse säätää?
Kiitoksia kaikille jelppauksesta!