Kusipäisempää pelle sakkia saa kyllä etsiä.
Vero vero vero. päästö päästö päästö.
Polttoaineen hinnat saatana alle euroon vitun pellet.!!!
http://www.iltasanomat.fi/autot/al-diesel-kuskeille-tulossa-jattiyllatys-litrahinta-jopa-18-euroon---vero-pois-kokonaan/art-1288450032677.html
Vero vero vero. päästö päästö päästö.
Polttoaineen hinnat saatana alle euroon vitun pellet.!!!
http://www.iltasanomat.fi/autot/al-diesel-kuskeille-tulossa-jattiyllatys-litrahinta-jopa-18-euroon---vero-pois-kokonaan/art-1288450032677.html
Vastaukset 56
Vanhimmat
Tietää sitä, että dieselautot katoaa liikenteestä, ei ole järkeä ajella enää tuolla litrahinnalla.
Alkaa se viranomaisten lahtaaminen sitten, jos koko hallinto tähtää kansalaisten ryöstämiseen jotta kotimainen ja kansainvälinen rikollisuus kukoistaisi.
Joku kuljetusalan firman pomo voikin nähdä että häneltä ovat pykälät ja verot vieneet kaiken, ja tekees itten itsemurhahyökkäyksen ajamalla 120 km. tuntivauhtia viraston seinän läpi.
"Kusipäisempää pelle sakkia saa kyllä etsiä." Olen täsmälleen samaa mieltä dieselautoilijoista.
Ja minä päättäjistä, kaikenlaisia vihreitä aktivisteja sitä eduskunnassa istuukin.
Diesel saastuttaa eniten. Kaasu tilalle ja hiukkaskuolemat putoaa rajusti. Samalla säästöt mm logistiikan halventumisesta pitkällä ajalla antaa Suomelle kilpailuetua muihin maihin nähden.
Pienhiukkaspäästöt on yksi suurimmista kuolinsyistä Suomessakin.
http://www.aikakaus.fi/al_koulussa/artikkelipankki/Maakaasu.pdf
Sekä diesel, että bensiiniautot voidaan muuntaa kaasukäyttöisiksi, joten mitenkään maailman mahdottomin ajatus tuo kaasuun siirtyminen ei ole. Ruotsi on voimakkaasti siirtymässä juurikin kaasun suosimiseen ja kaasu tuleekin olemaan seuraavan 200 vuoden polttoaine numero 1.
Kaasu on jo nyt puolet halvempaa ja jos siitä tulee yleinen polttoaine, uskon hintojen jopa laskevan, edellyttäen, että biokaasuun myös valtio voimakkaasti suuntaa voimavarojaan.
käyttävät kaasua lähes kaikki ja ei vaadi kuin pienen lisälaitteen moottoritilaan sekä kaasusäiliön peräkonttiin. Taksimiehet sanoivat että tulee huomattavasti halvemmaksi kuin bensa tai diesel. Tankkauskin tapahtui yhtä vaivattomasti kuin muillakin poltto-aineilla.
Milloinkahan suomessa päästään samaan.
Varmaan siinä vaiheessa, kun Ruotsi on jo käytännössä havainnut asian hyväksi. Vuoteen 2020 mennessä Ruotsin tavoite on kymmenkertaistaa kaasujakelupisteidensä lukumäärän 900:an ja siis se on ottanut asian tosissaan. Pelloilta siellä jo suurelta osin kerätään lannat talteen ja sekin suuntaus on voimistumassa.
Olisko Pekkariselle noussut etanoli päähän, kun vaihtoi kaasusuuntauksensa etanolin hehkuttamiseen. Totaalinen munaus. Samaa sanoisin tuosta perhanan hakesuosimisesta. Totaalisia munauksia koko Vanhasen aikakausi.
Hyvä idea! Houkutellaan kaikki ostamaan kaasuauto. Sitten kun se on yleistynyt, määrätäänkin kaasulle pieni lisävero. Sanotaanko nyt tuollainen pari euroa kilolta alkuunsa. Syynä voisi vaikka olla se, että kohta huomataan ettei ilmasto lämpenekään vaan jäähtyy. Sen estämiseksi voisi sitten tuon uuden lisäveron panna täytäntöön.
Jaa että milloinkahan Suomessa päästään samaan?
No sen voi kyllä varmuudella saoa että ei milloinkaan.
Siihen ei päästä että polttoaineen vaihtaminen tulisi käyttäjille halvemmaksi.
Jos nyt et vielä ole huomannut niin ympäristö- ym. syyt ovat vain verukkeita jatkuville verojen kiristyksille.
Kaasua on saatavilla yllin kyllin ja sitä voi lisäksi alkaa tuottamaan itsekin, joten kaasun hallinta tuskin koskaan joutuu samanlaisen kartellin alle kuin mitä öljy. En jaksa uskoa, että kaasu tulisi koskaan missään olosuhteissa maksamaan yli 1,5 euroa litra. Edes se euron hinta ei ole aivan lähi näköpiirissä. Kaasua tiedetään olevan ainakin 200 vuodeksi saatavilla ja sen lisäksi jokainen maa voi laittaa kaatopaikkansa tuottamaan biokaasua ja sen lisäksi todellakin lannat pelloilta talteen. Soiden metaanipäästöistä en tiedä, että voisiko jopa sen kerätä tuhoamatta suon luonnon tilaisuutta.
Pelkästään metaaniklatraatissa on enemmän energiaa säilöttynä, kuin mitä hiilessä, öljyssä ja maakaasussa on yhteensä. Mutta vastassa on öljykartellit ja kenties jopa maailman markkinat.
Meillä on Neste-virasto joka määrää kansalaiset ryöstettäviksi
kulutusroboteiksi. Näin fasisti-suomessa.
Uudehko diesel-auto saastutta vähemmän. Jo diesel-moottorin tehokkuus takaa tämän. Minä ostin pienen dieselauton pelkästään sen takia että se saastuttaa huomattavasti vähemmän kuin vastaava bensamoottorinen.Ajokilometrejä kertyy noin 10tkm vuodessa!!!
Dieseliä on halvempi valmistaa kuin bensiiniä ja se on yleisesti vähemmänsaastuttavampi kuin vastaava bens.kulkuneuvo
Miksi minua ja muita vastaavanlaisia ympäristöystävällisempiä dieselautoilijoita rangaistaan.????
Oikeasti elämästä on menossa mielekkyys kun olen kaikenlaisen riiston ja ryöstön kohteena joka suunnalta. Jos en halua enää elää. otan mahdollisimman monta kusettajaviranomaista mukaan malliksi muille rikollishallintoon kyllästyneille.
Nesteellä on varmasti vaikutuksensa, mutta eikö Neste tuota myös kaasua? Shell ja Esso lienee niitä suurempia painostajia tässä, luulen.
Suotimet saa kyllä ihmeitä aikaan, mutta silti suurin ongelma lienee rekat ja bussit ja näissä ei millään päästä lähellekään mitään puhtaita pitoisuuksia oikeastaan missään päästöluokassa. Rekat ja kuorma-autot on suurimmat päästöjen aiheuttajat ja näissä se muutostyö pitäisi tehdä suurimmin ja näille kenties se kaasuunkin siirtyminen olisi kaikista suotavinta.
Olen samaa mieltä kyllä sinällään, että jos tosiaan saataisiin suotimilla pidettyä osan dieselautoista kaasut rajoissa, niin kenties niitä pitäisi suosia käyttöveroissa ja toisaaltaan vanhaa dieselautokantaa pitäisi rokottaa todella karusti, johtuen tehveyshaitoista.
Kertoo jotakin se, että kuorma-autoja on Suomen autokannasta 3% ja kuitenkin näiden päästöt on suurin tekijä kaikista päästöistä. Linja-autoja on 0.4% autokannasta. Ja hiukkaspäästöt esimerkiksi kuorma-autoilla oli vuonna 2010 kaksinkertaiset suhteessa kaikkiin henkilöautojen päästöihin nähden, sekä linja-autojen päästötkin tuolla 0.4%:n autokannalla olivat melkeen kaksinkertaiset verrattuna kaikkiin henkilöautoihin, joiden osuus autokannasta on muuten 72%:a.
http://lipasto.vtt.fi/liisa/liisa2009raportti.pdf
Mikäli luin noita kaavioita siis oikein... Tuli vain mieleen, että kenties noi kaaviot onkin luotu sillai väärin, jolloin niiden lukeminen on vaikeaa.
Joo siis korjaankin hitusen lukuja, eli linja-autojen osuus 0.4% autokannalla on kymmenesosa henkilöautoihin verrattuna pienhiukkaspäästöistä ja kuorma-autojen osuus 3%:n autokannalla on 50% henkilöautojen pienhiukkaspäästöistä, mutta edelleen suhde on melkoinen verrattuna autojen lukumäärää suhteessa päästöihin. Ja pakettiautoilla yhtä suuri tuo pienhiukkaspäästöjen osuus kuin kuorma-autoilla.
Kyllähän on todellakin muuntunut tuo pienhiukkastenkin tuotto tosiaan nykysuotimilla, se on todettava.
no tuo 1,80e/l vastaisi suunnilleen 1.50e/l bensanhintaa.
diesel-litrassa energiaa on vain kymmenisen prosenttia enemmän kuin bensalitrassa, mutta koska diesel-moottorien hyötysuhde on parempi, niin kulutus on 30..40% bensaa pienempi.
mutta on tuo hinta jo sellainen, että aika monella taitaa sen jälkeen lipsahtaa tankkiin polttoöljyä dieselin sijasta. vahingossa tietenkin.
norjassahan diesel jo tuon 1,80e/l maksaa. toki siellä palkatkin on sitten tuplat tai enemmän suomeen verrattuna..
Muistakaa tämä nimi. Hän ei ole saanut aikaiseksi kuin ikävyyksiä kansalaisille.
Liikenneministeri Merja Kyllönen (vas)
" Dieseliä tulisi verottaa noin 72 senttiä eli 25 senttiä enemmän litralta, jos sitä verotettaisiin samoin perustein kuin bensiiniä nyt, sanoo valtionvarainministeriön neuvotteleva virkamies Leo Parkkonen Aamulehdelle."
Mikä PAKKO sitä on VEROTTAA enemmän?!?!
Jotenkin ei mene järkeen tämä autoilijoiden kiusaaminen.
Kallistuva polttoaine leikkaa loma-ajelua rajusti. Taitaa tulla hallitukselle miinusmerkkinen tulos kansalaisten tahallisesta diktaattorisesta kiduttamisesta.
Bkt nousee ja TE maksatte haluatteko tai ei!!
Kapitalismin seraava askel nääs
ensin hyvinvointi nousee ja te olette vapaita ostamaan palveluja ja tavaraa ihan omanne mielenne mukaan
rattaat pyörii ja kohta katapultismin oikea luonne näyttäytyy-vapaudenne oli vaan välillinen harha
kansalaiset pyörivät kapitalismin mukaan kuin rattaat isossa koneessa-ei tietoa mihin suuntaan eikä miksi mutta kunnollisina rattaina/kansalaisina on mukavampi pyöriä koneen suunnan mukaan.
mitä tapahtuu jos yksi ratas alkaa vastustaa koneistoa?
Koko ketju rattaille kohdistuu voimakkaampi rasitus yhden "viallisen" rattaan johdosta ja vetävä voimanlähteen (kapitalismi) joutuu lisämään tehoa(ahneus).
viallinen ratas/kansalainen/ideoligia poistetaan koneistosta mikäli estää menoa liian voimmakkaasti
Katsokaas öljyvaroja vähenessä ja vaihtoehtoisten voimalähteiden puuttuessa löytyy tasan kaksi tietä ihmiskunnalle:
Mukavuuksien ja elintason ylläpitäminen ja parantaminen globaalisessa taloudessa vanhan mallin mukaan johtaa kasvavan määrän vähävaraisten poistamiseen/lopettamiseen niin että lopuksi jää maailman populaatiomäärä tämän järjestelmän näkökulmasta sopivan suuruiseksi.
Toinen on mukavuuksien ja elintasojen karsiminen kautta linjan ja pienviljelyn kaltaiseen talousjärjestelmän noudattaminen.
Ei pienviljelyä.
Mitäs Jussuffi itse syöt muuten?
Vihaat maanviljelijöitä, ruuan tuottajia.
Miten hankit omat ruokasi nyt ja tulevaisuudessa?
vai syötkö omaa pas-kaasi eli ees taas-systeemi?
Nimenomaan pienviljely on ratkaisu. Jos muuta väität, valehtelet. Suurtilat tarkoittavat vain että yksiköt ovat tarpeeksi suuria jotta kansainvälinen mafia kiinnostuu hankkimaan nuo maa-alueet pilkkahintaan, käyttäen paikallista politiikkaa ja talous-syklejä aseenaan.
heijastuu muihinkin kuin diesel-autoilijoihin. vai mitä luulette rahtikustannuksille käyvän? saattaa se maitolitrakin kallistua samassa suhteessa, kun kaupat siirtävät rahtihintojen nousun hintoihin. ja tietysti vielä pikkuisen päällekin...
tai sitten loputkin kuljetukset siirtyy ulkomaisille firmoille. igor ajaa aamulla rajan yli, painuu jakelukeskukseen ja roudaa ruuat kauppoihin. sen jälkeen painuu takaisin venäjälle tankkaamaan. aamulla sama homma uusiksi.
suomen politiikka ei ole enää rakentamista. ei edes purkamista, vaan TUHOA!
"ja tietysti vielä pikkuisen päällekin..."
Sitä se ahneus on suomessa ollut aina, vitun siat!
"suomen politiikka ei ole enää rakentamista. ei edes purkamista, vaan TUHOA! "
Jotkut näitä sekoomus, kokoomus pellejä niin kovasti kumartelee jopa TYÖTTÖMÄT leikki porvarit.
TÄMÄ OLI TIEDOSSA!
Yrittäkääs nyt myydä niitä "eko"dieseleitänne pois?
Nielettekö tämänkin kusetuksen, kuin lammaslauma?! Edellinen hallitus alusti ja tämä nykyinen ajaa asiaa eteenpäin, seuraava sitten lyö naulan kaikelle kuljetukseen liittyvään liikennöintiin!
Me kaikki kärsimme halituksemme kyvyttömyydestä ymmärtää markkitalouden lakeja! INFLAATION laukkaamisella ei ole enää mitään rajoja, mikäli tämä hyväksytään! Tulee kansallinen hätätila peruselintarvikkeiden hinnannousujen vuoksi ja kaikki johtuu diesel-polttoaineen hinnasta!!!
Edelleen, SUOMI ON AHNE PASKA VALTIO, PASKAINEN VEROTTAJAAAAA VALTIO!!
EI haittaa, mulla on turvapalveljujen ja yksityisarmoijoiden osakkeita, joten rikastun jos kansa kärsii!
Joka ikinen meistä, joka joutuu päivittäin syömään elääkseen, tulee kärsimään dieselin hinnan korotuksesta!
Älkää miettikö sen oman pikkuisen diesel-peltilehmän kantilta, vaan miettikää edes yhden kerran näitä isompia ja paljon vakavampia vaikutuksia?!
Kyllösen kaavalla maa menee perikatoa kohti ja pian olemme Kreikan jalan jäljissä pummaamassa almuja tullaksemme toimeen. Tämä kaikki on lähtöisin iki-ihanasta EU:sta!
asiaa haastat! Nämä eivät ymmärrä täysin asian vakavuutta! Kaikkea joutavaa jauhavat jostain lemmikeistä ja msvast.
Logistiikka pitäisikin muuntaa kaasukäyttöisiksi kaikki. Kaasun hinta taitaa tällä hetkellä olla jotain 90 centtiä kilolta.
Koko eu on yhtä suurta kusetusta. Nytkin suunnitellaan taas uusia tasaveroja rikkaitten hyväksi, jotka on rikastuneet viimeaikoina ennätystahtia lisää.
Joo mutta kyllä meidän herrat osaa alkaa verottaan kaasuakin sitten kun huomaavat että aika on kypsä, ja hups, hinta pompsahti pilviin!
Näin se menee suomessa.
Eihän hinta ole mikään mitta.
Hintahan on suurelta osin veroa joka voidaan laittaa siihen polttoaineeseen mitä kulloinkin eniten käytetään.
Eikä sähkö ole mikään ratkaisu sekään. Voihan sähkönhinnankin korottaa.
Kyllä valtio verottaa vaikka tekisit kaasun itse omassa verstaassasi muuten ilmaiseksi.
Onhan näitä, jotka tekevät jätteistä kaasua ja joutuvat sen käytön hyväksyttämään viranomaisella joka verottaa laskennallisen hyödyn pois.
En jaksa uskoa tuota. Suomi saa nimittäin hyötyä siitä päästökaupasta ja toisaaltaan kotimarkkinat elpyisi todella paljon, joten kaipa tuo kaasu pidettäisiin alhaisella verokannalla joka tapauksessa, paitsi jos Kokoomus on yksinvaltiaana tai yhdessä Keskustan kanssa korottelemassa arvonlisäveroja.
Sähkö ei todellakaan joo ole mikään vaihtoehto. Se ei toimi Suomen oloissa. Testeissä hybridi ei kestänyt oikein edes 5 asteen pakkasia pelkästään sähkökäyttöisenä ja se todellakin vaatisi koko autokannan uusimista. Kaasukäyttöiseksi sen sijaan voi vanhat autot muuttaa, joten muutos voitaisiin tehdä hyvinkin nopeasti. Sähkön varaan laskeminen tarkoittaisi suurelle yleisölle ainakin viiden vuoden hyviä kokemuksia kaikkialla liikenteessä ilman ongelmia ja sitten se autokannan uusiminen sen 20 vuotta...
Kaasu tulee paljon aiemmin tuota ja viimeistään Ruotsin hyvien kokemusten jälkeen.
Mielestäni on todella hyvä jos käyttövoimavero poistetaan ja samat verot molemmille. Se olisi kaikkien etu. Jokainen voisi ajaa millä lystää.
Kaikkien ETUKO?
Miten niin etu?
Me täällä maalaiskunnassa olemme verojen nettomaksaja. Kuntaamme ei palaudu likikään samaa määrää kuin joihinkin kaupunkeihin joista H:ki on vberojen nettovoittaja!
Joten jos sinä kuulut voittajiin veroissa niin joku muu vastaavasti on häviäjä.
Ja selvyyden vuoksi; Puhun kokonaisverosta joka sisältää kaikki kansalaisilta kerätyt verot!
Hävittäjä-Ford:
http://www.youtube.com/watch?v=YQlvYJ5LQu0&feature=related
Luu vihreiden perseeseen.
Täällä maalla mää ajelen tupaöljyllä ajelkaa te kehän sisäpuolella millä pystyttä.
Seuraavissa eruskunta vaaleessa äänestän taas niitä suvaatevaisia vehereitä
ja akka kans ku MÄ käsken.
Suomessa kaasuautoonkin mätkäistään dieselvero, näinhän kävi kun sikalan omistaja kehitti Volvoonsa systeemin, joka poltti sianpaskasta tislattua kaasua ! Siihen tökkäsi senkin kaasuvolvon taival!
Late Lapista. SSSS Ry!
Joo on turha kuvitella ettei suomessa aleta verottaan kaasuakin, muistan hyvin 70 luvulla kun tuli petrooli Saab, Talbot, autoja ja innokkaimmat kyhäsi itse autonsa Bensiini/ petrooli yhdistelmälle, mutta lyhyeen ilo loppui kun herrat laittoi noille dieselveron!
ryhdytään seuraavaksi propagoimaan ankarasti muka "halpoina ajettavina" niin tiedämme että siinä piileekin seuraava hallituksen kusetus.
Ensin kaasusta tehdään halpa käyttövoima. Sitten kun autokanta on siirtynyt riittävässä osin kaasuun, lätkäistäänkin semmoiset rangaistusverot päälle, ettei niillä tavallisen ihmisen olekaan enää varaa ajaa.
Vika ei ole dieselissä ja kaasussa, vaan siinä että löytyy aina älyltään vammaisia äänestämään näitä vihreitä, kokoomusta ja demareita eduskuntaan ja hallitukseen kansan varoilla loisimaan ja kansan ikeeksi uusia pakkolakeja säätämään.
Te mukavuudenhaluiset autofanaatikot ette tajua edelleenkään siellä ratin takana, että ajonne saastuttaa ilmastoa. Samalla kiroilette nykytalvea kun sataa paljon lunta. Senkin syy on ilmastonmuutoksessa, jonka te autoilijat olette osaltanne saaneet aikaan.
Se joka saastuttaa saa maksaa, simppeliä! Turha narista.
Sinun paskapuheet saastuttaa enemmän!!!
Tämä ilmastonmuutos ei ole autoilijan eikä edes ihmisen aiheuttama vaan se on luonnon omaa kiertokulkua, koittakaa nyt hyvät ihmiset uskoa että tällä ilmaston höpötyksellä vaan kusetetaan ihmisiltä rahaa!
On ihan oikein korottaa dieselien kuluja, Suomi on väärällään vanhoja erittäin saastuttavia "nokivasaroita"!!
Syöpiä ja muita keuhkosairauksia aiheuttavat pienhiukkaspäästöt suuria, samoin typenoksidien päästöt tymäkkiä verrattuna esim. bensakäyttöisiin!!
Päästöverojen avulla nuo saastuttavimmat dieselit saisi pois liikenteestä hiljaksiin, varsinkin jos r-ssän rajan polttoaineralli samalla lopetettaisiin lailla!!
Vain aivan uudemmissa dieseleissä hapetuskatalysaattorit ja hiukkassuodatin ja niitä on vielä tosi vähän ja niidenkin päästöt riippuu käyttäjän valistuneisuudesta, on kaiken sortin kiihdyttelijää!!!
Suunta on oikea, joka saastuttaa, se ei tee sitä ainakaan ilmaiseksi muiden terveyden kustannuksella!!!!
Näkee että ministerinä on Vasemmistoliittolainen, joka ulkomuodosta päätellen ei ole koskaan tehnyt oikeata työtä. kun on lusikalla annettu ei voi kauhalla vaatia
Oli ministeri minkä värinen tahansa, niin jotain on tehtävä ympäristön saastumisen vähentämiseksi, alkuun vaikka verojen avulla ohjaillaan.
Parempi olisi sopia maailmanlaajuisesti paremmista menettelytavoista, mutta ainahan on oltava suunnannäyttäjiä.
Muistuttaisin, että 1970 luvulla herättiin jenkkilässä saasteiden kasvuun ja Kalifornia oli ensimmäisenä vaatimassa katalysaattoreita silloisiin jenkkiautoihin ja sillä tiellä ollaan, mutta pirun hitaasti asiat etenee parempaan suuntaan!!
Juu todellakin "pirun hitaasti" tässä on mies jota ei ymmärretä vieläkään, talostellaan vaan kaikenlaisten katalysaattorien kans ja parannetaan maailmaa!
http://www.netikka.net/mpeltonen/tesla.htm