Viranomaiset kokevat seurakunnat vihollisinaan

ihmisoikeus

Laosin hallinto kontrolloi voimakkaasti kaikkia yhteiskunnan osia, myös seurakuntien toimintaa. Pienet itsenäiset seurakunnat kokevat voimakasta painostusta ja niille ei anneta virallista hyväksyntää. Paikalliset viranomaiset pitävät seurakuntia vihollisinaan, myös buddhalaiset johtajat ja kylien shamaanit tarkkailevat seurakuntien toimintaa.

Monet kristityt kuuluvat maan etnisiin vähemmistöihin. Katin ja Hmong heimojen kristittyjä on vangittu, painostettu luopumaan uskostaan ja jopa murhattu, yleensä armeijan hyökkäyksissä. Vuonna 2011 armeija tuhosi kirkkorakennuksia ja otti haltuunsa kristittyjen omaisuutta. Ainakin neljä Hmong-heimon kristittyä tapettiin huhtikuussa ja useita pidätettiin.

Tammikuussa 2011 poliisi hyökkäsi kotiseurakunnan tilaisuuteen pääkaupungissa Laosissa ja pidätti 11 kristittyä. Kolme seurakunnan johtajaa vangittiin syytettynä ”salaisista kokoontumisista”.

Laosilainen pastori kertoo omista kokemuksistaan: “Poliisi sitoi kätemme ja jalkamme kiinni seinään kun he pidättivät meidät. Emme voineet istua, maata tai käydä vessassa. Seuraavana päivänä poliisi kaivoi kuopan maahan ja pakotti meidät kuoppaan. Kätemme ja jalkamme olivat yhä sidottuja. Meitä pidettiin kuopassa kuukauden ajan.”

http://ihmisoikeus.blogspot.com/2012/02/laosin-viranomaiset-kokevat-seurakunnat.html

0

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 99
        1736
      2. Mitkä asiat

        tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
        Ikävä
        74
        1494
      3. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        50
        1427
      4. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        58
        1346
      5. Miltä se tuntuu

        Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
        Ikävä
        104
        1308
      6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        10
        988
      7. En mahda sille mitään

        Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
        Ikävä
        36
        847
      8. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        60
        781
      9. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        49
        774
      10. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        41
        755
      Aihe