Hallituksen näennäisreformien muodostaman savuverhon takana Burman etnis-uskonnolliset vähemmistöt kärsivät enemmän kuin koskaan ennen. Burma Campaign Australia -järjestön Zetty Braken mukaan näiden vähemmistöjen tilanne on itse asiassa huonontumassa: konflikti syvenee ja ihmisoikeusrikkomukset lisääntyvät, kun n. 60 000 kristittyä kachin-heimoon kuuluvaa ovat edelleen ilman humanitaarista apua. YK vahvistaa tämän ja arvioi että 55 000 kachin-heimoon kuuluvaa maan sisäistä pakolaista yli 20 sisäisessä pakolaisleirissä yrittävät pysyä hengissä ilman elintärkeitä tarvikkeita.
Ihmiset kuolevat helposti torjuttaviin, kylmyyden ja terveyshaittojen aiheuttamiin tauteihin. Useimmat lapset kärsivät likaisen juomaveden aiheuttamasta ripulista ja loisista. Keskenmenot ovat lisääntyneet huomattavasti. Nyt pelätään tarttuvien tautien leviämistä kauas ympäristöön. Tilanne on vakava.
Christian Solidarity Worldwide -järjestön Ben Rogers palasi äsken Kiinan ja Burman väliseltä raja-alueelta. Hänkin sanoi kuulleensa vierailunsa aikana niin vakavista ihmisoikeusrikkomuksista, ettei hän ole kuullut vastaava, vaikka on työskennellyt Burmassa jo 15 vuotta.
http://ihmisoikeus.blogspot.com/2012/02/burman-kristityt-ihmisoikeusrikkomusten.html
Myös kristityt kärsivät Burman diktatuurista
ihmisoikeus
0
164
Luetuimmat keskustelut
- 2542144
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2641276- 211231
- 41816
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125733Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤237709Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa231683- 54530
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell45467- 38458