Kuinka minusta tuli pers´aukinen.

:)hymyilevä mies

Kaikkihan alkoi lapsena kun synnyin rutiköyhään perheeseen. Isukilla oli sarkahousut, äityllä risainen hame ja minä jouduin elämään alasti ensimmäiset viisi vuotta. Tutti oli lainana Pelastusarmeijalta. Tutti palautettiin kun läksin kouluun. Kun menin kouluun, sain ensimmäiset housut, ettei tarvinnut tappi paljaana opiskella. Housut sain Pelastusarmeijalta.

Havahduin jo alaluokilla, että miksi minun pitäisi miettiä mikä minusta tulee isona. Niin sitten päätin, ettei tule mikään.
Pidin huolen että todistukseni oli täynnä nelosia ja etten selvinnyt yhdeltäkään luokalta. Neljännen luokan kevätjuhlissa minut erotettiin koulusta koska täytin 16 vuotta. Päästötodistuksessa ei ollut yhtään numeroa, mutta paljon huokailevia hymiöitä.

Armeijaan yritin, mutta koska minulla ei ollut sivistystä eikä peruskoulun läpäissyttä todistusta ja kutsunnoissakin ammuin kumiritsoilla pihlajanmarjoja kapiaisten otsaan, minut luokiteltiin Ö papereilla mappiin Ä.

Työvoimatoimisto yritti kursittaa ja kouluttaa mutta kaikki yritykset venähtivät maksimissaan kahden päivän mittaisiksi, kun oli jo kouluttajien tai työkohteiden henkilöiden pinnat kireällä. Minä sentään yritin, en tiedä mitä, mutta kaikkeni.

Vihdoinkin huomasin, että Sossu oli pyhä ainutkertaisuus joka ei hyljeksinyt minua. Vaikka pitkät oli hampaat ja nuttura sillä etuuksien päättäjällä, joka asioitani käsitteli. Tuloksena oli, että jouduin edunvalvontaan. Minulle määräsivät holhoojan. En tiedä mitä tuo tarkoittaa, enkä välitäkään tietää. Pääasia, että rahaa tulee säännöllisesti ja talouselämä toimii.

Kelaan pommitin aikoinaan työmarkkinatukianomuksia, jopa uhkaavaan sävyyn, että rahaa ei näy tililläni, että alkaisi olla aika ja pian tai tapahtuu kummia.
Sain lähetteen tutkimuksiin kriminaalisairaalaan. En tiedä mikä tuollainen kriminaalisairaala on sielultaan. Mutta siellä oli ruoka hyvää ja henkilökunta mukavia, eikä ollut moittimista potilaissakaan.

Lopulta minut vapautettiin työmarkkinavelvotteista rauhan aikana ja Kela keksi korvaavan toimenpiteen pysyvän kansaneläkkeen. He myös yllättivät minut totaalisesti ehdottamalla, että ottaisin vastaan asumistukea.

Nyt olen kolmen asian loukossa, kansaneläke (kykenemätön ansaitsemaan omaa elantoaan), asumistuki ja Sossu.
Tämä takasi loppuelämän ajaksi pers`aukisuuden mutta onnellisen elämän.
Naapurikin nauraa kun naureskelen yksikseni.

2

251

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sohvi

      näin hyvän tarinan sais varmaan kirjaksi ja menis paljon... heti vaan yhteyttä kustantamoihin...tiedä vaikka finlandia palkinto pamahtais...

    • Hyppyrotta

      Hymyilevämies. BUXP on sivusto jolla voi saada jonkun kokoisen omaisuuden klikkailemalla linkkejä. Se tosin kyllä on hidasta mutta rahaa tulee kuukaudessakin jo 50e ja sitä paitsi tämän todella helppoa ja nopeaa! Rahat voi siirtää PayPal tilille ja tässä ei tarvitse kertoa salasanoja/pankkitunnuksia. Eniten rahaa kerännyt on saanut 1,560.33$. Rekisteröitykää tästä http://buxp.org/?r=okku

      Sieltä voisit saada rahaa lisää :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      37
      523
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe