Hei. Olen 14v poika ja vain 160cm pitkä. Ajattelin käyttää kasvuhormoneja, mitä haittaa niistä on? Ja mitä jälkivaikutuksia? Tarvitsen apua niin vastatkaa.
Kasvuhormonit
lyhyt
375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kasvuspurttisi on vasta tulossa, luomuhormoneja tulee siis jylläämään kropassasi yllin kyllin 2 vuoden kuluessa ja venyt sellaisen 15 cm 18 ikävuoteen mennessä.
Jos nyt alat käyttää kasvuhormoneja, laitat vaan oman kroppasi hormonituotannon sekaisin ja pituuskasvuun voi tulla tyssäys. Lisäksi kasvuhormonit tekevät pitkässä käytössä sinusta ns. tuhkamunan, eli et kykene saamaan lapsia. Tuntuu nyt varmaan yhdentekevältä, jos muksuja ei tule, mutta 15vuoden kuluttua voi moni parisuheesi kaatua siihen, että et kykene siittämään lapsia. Lisäksi kun kivekset lakkaavat tuottamasta testosteronia kasvuhormonipillerien vaikutuksesta, ulkonäkösi voi jäädä naismaiseksi, kun mieshormoni ei kiveksistä erity. Parta jää kasvamatta, rinat saattavat alkaa kasvaa ym ym.
Ja nämä kaikki ovat ihan todellisia haittavaikutuksia, ei tuulesta temmattuja arvailuja. Mieti siis, onko kasvuhormonien käyttö noin nuorella iällä todellakaan järkevää, kun oma kroppasi hoitaa kaiken kasvuun tarvittavan vuoden parin sisään ilman haittavaikutuksia
Odota ainaski 10 vuotta ja mieti sit uusika. Mä olin 47 ku päätin testaa senkin homman. No joo olihan siinä puolensa mut sä oot nii nuori et sun kroppa menee sekasin ku rton ikäsenä alotat, ja se on huono, pitkä ja kivinen tie et sä pääset taas kuntoon.
Voi olla et joku on eri mieltä mut hänellä on oikeus siihen.
Mullon raaka huume tausta ja siltä kantilta kelilen asioita varsin usein.
mut hei treenaa natuna 10v, syö paljon ja treenaa lisää, Nii ja syö runsainmitoin.
Eiköhän tuo poika ole tämän lähes 9 vuoden aikana kasvanut sen mitä tarvitseekin eikä enää kaipaile neuvoja (eikä varmaan lue tätä ketjua enää). Miten osasitkaan kaivaa esiin näin vanhan viestin?