Seurakunnat murtuvat ja puhdistuvat - Missio ja nyt adventistit

Yeshua my LOVE

Kyllä tämä Jumalan pyhien puhdistaminen on alkanut. Minusta prosessi alkoi jo noin vuosi sitten, kun uskovat kaikkialla rupesivat itkemään parannustaan ja kesällä Markku Koiviston syntilankeemus tuli ilmi ja on vain ajan kysymys, milloin Nokia missio lakkaa toimimasta, sillä opetus siellä ei taida olla vieläkään oikealla tolalla.

Itse olen myös ollut valtavassa puhdistusmyllyssä, omia pahoja syntejäni on alettu Jumalan ja itseni yhteistyöllä hiomaan oikein urakalla.

Tai siis Jumala on tehnyt työn ja minä olen suostunut tuohon puhdistukseen, joka ei aina ole kovin mukavaa, mutta olen niin iloinen, että Jumala näkee tähteni NIIN paljon vaivaa.

Morsiamen puhdistustyö on elintärkeää, sillä pitäähän ihanalle Sulhaselle, Jeesukselle saada täydellinen morsian, jossa ei ole tahraa eikä ryppyä.

Rakkaat, te jotka myös "puhdistustyön " alla olette, PIAN Jeesus tulee noutamaan oman rakkaan seurakuntansa, MEIDÄT tuuliin ja pilviin.

Pysytään lujina Herrassa ja viettäkäämme kaikki vapaa-aikamme Raamattua lukien ja Jumalan ja Jeesuksen rakkaudellisessa läsnäolossa ja toisistamme seurakunnissa. Iloitaan, riemuitaan ja kiitetään meidän Jumalaamme, joka meitä niin rakastaa. Hallelujaa!!!

4

93

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 898

      " Jättäkää pois kaikki mikä painaa..." sillä kun hengellisyys menee älyttömyyksiin, niin siinä sielu kärsii ja tuskat lisääntyvät.

    • Hes. 16:49
      "Katso, tämä oli sisaresi Sodoman synti:
      -ylpeys,
      - leivän yltäkylläisyys ja
      -huoleton lepo hänellä ja hänen tyttärillään;
      mutta kurjaa ja köyhää hän ei kädestä ottanut".
      ---
      Kumpaan joukkoon kuulummekaan:
      1) ".....minä olin alaston, ja te vaatetitte minut; minä sairastin, ja te kävitte minua katsomassa; minä olin vankeudessa, ja te tulitte minun tyköni.' ( Matt. 25:36)

      2) "... minä olin outo, ja te ette ottaneet minua huoneeseenne; minä olin alaston, ja te ette vaatettaneet minua; sairaana ja vankeudessa, ja te ette käyneet minua katsomassa.' (Matt. 25:43)

      Eikö olisi meidän itse kunkin hyvä rukoilla:

      Oi sinä kaikkein armollisin,
      ristiinnaulittu Herra Jeesus Kristus.
      Armahda minua, vaivaista syntistä,
      ja katso puoleeni laupeutesi silmin,
      niin kuin sinä katsoit Pietariin, kun hän oli kieltänyt sinut,
      ja niin kuin sinä katsoit syntiseen naiseen fariseuksen kodissa
      ja ryöväriin ristinpuulla.
      Anna minulle pyhä armosi,
      että minä niin kuin Pietari itkisin syntejäni,
      niin kuin syntinen nainen sinua sydämestäni rakastaisin
      ja ryövärin kanssa saisin katsella pyhiä kasvojasi
      taivaassa iankaikkisesti.

    • yksin armosta

      "Tai siis Jumala on tehnyt työn ja minä olen suostunut tuohon puhdistukseen, joka ei aina ole kovin mukavaa, mutta olen niin iloinen, että Jumala näkee tähteni NIIN paljon vaivaa."

      Tämä onkin ihanaa: kun me tajuamme, kuinka suuri kärsivällisyys ja uskollisuus Herralla on ollut meitä kohtaan, meidän tulee osoittaa samaa kärsivällisyyttä ja uskollisuutta myös toisillemme.

      Niin suuri Hän on - en ole koskaan ollut esimerkillinen, mutta "itseänsä kieltää Hän ei saata": Hän o n uskollinen.

      Kiitos Isä, mitä olet meissä tehnyt. Auta meitä olemaan yhtä uskollisia Sinulle ja lohduttamaan ja jakamaan sitä, mitä olet antanut meille.

    • sama juttu täällä

      Puhdistaminen alkoi kohdallani 14 kuukautta sitten ja paljon on muuttunut. Eikä todellakaan ole ollut kovin mukavaa. Kyllä tämä on nyt sitä lopun ajan loppua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2284
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      85
      1513
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      958
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      745
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      682
    6. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      666
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      637
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      602
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      598
    10. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      42
      562
    11. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      561
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      559
    13. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      556
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    15. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      138
      521
    16. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      508
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      504
    18. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      500
    19. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      498
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      14
      490
    Aihe