Kapselin tyhjääminen

Voiko Venlafaxinin ottaa ilman kapselia, pelkän jauheen??
5172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • Juu, mutta miksi näin, mitä haittaa on jos tyhjentää, eikö siihen löydy perustelua?

    Äänestä

  • Kaipaan perustelua kirjoitti:

    Juu, mutta miksi näin, mitä haittaa on jos tyhjentää, eikö siihen löydy perustelua?

    Siksi on niin koska se on _depot_ valmiste, sen tarkoitus on imeytyä muualla kuin mahalaukussa.

    Äänestä

Apteekkia voi nätisti kysymällä pyytää selvittämään lääkkeen valmistajalta, vaikuttaako kapselin avaaminen lääkkeen tehoon. Kaikki Suomessa markkinoilla olevat venlafaksiinivalmisteet ovat depotkapseleita, joiden imeytymiseen kapselin avaaminen usein vaikuttaa. Puhelimitse voi kokeilla vaikka Yliopiston apteekin (maksullista) tietopalvelua numerosta 0300 20200 tai Kuopion lääkeinformaatiokeskusta (KLIK) numerosta 0600 1 8888.

Äänestä
  • Sinulle kiitos!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liivatekammo kirjoitti:

Voiko Venlafaxinin ottaa ilman kapselia, pelkän jauheen??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu