Suomeen tuodaan Adrian retkeilyautoa, jossa on erilliset pitkittäisvuoteet takana. Lieneekö jo Rapidonkin suhteen niin? Mutta Pössl/Globecar-merkin kohdalla tuo ei vaan millään tunnu onnistuvan, vaikka se myi vastaavaa mallia ulkomailla jo aikaisemmin kuin ensiksi mainitut. Ei kuulemma löydy riittävästi neliösenttejä, joiden kohdalla sisäkorkeus olisi vähintään 190 cm. Jotenkin ei vaan tuo selitys vakuuta.
Mikä Pössl:n maahantuonnissa mättää?
Ahtautuja
112090
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Osta siis Adria....
Adria olisi muuten kyllä OK, mutta sen vessa on mitoitettu korealaiselle kääpiölle. Pössl on siltä(kin) kohtaa tilavampi.
Älä tänne valita vaan valita suoraan Eduskuntaan, siellä ne päätökset tehdään.
Suomi on jälkijunassa monessa autoiluun liittyvässä lainsäädäntöasiassa. Joko jonkun ministeriön neuvoksen yksipäisyydestä johtuen tai valtion ahneuden vaikutuksesta. Tuon pohjattoman ahneuden ilmentymä on ollut jo 50 vuotta tilapäiseksi luvattu auton hankintaan liittyvä autovero. Sen seurausta ovat nuokin neliösentti ja millin tarkat korkeusvaatimukset. Ettei vain mahdollisesti kierrettäisi Suomen autoveroa vaikka auto olisikin toisessa EU maassa selkeästi matkailu- tai retkeilyautoksi valmistettu ja sisustettu. Ja lisää maksuja ja veroja on autoilijoille tulossa.
En valita, vaan kysyn. Eduskunta päättää lait, mutta nyt on kyse siitä, tekevätkö tehdas ja maahantuoja autolle mitään.
Näinhän se on. Tässä Pösslin tapauksessa oletan, että tehdas ei halua tehdä edes mitättömän pientä muutostyötä Suomen minimarkkinoita varten, kun mallia myytäisiin täällä vain muutama kappaletta vuodessa. Ei näet tarvitsisi montaa senttiä sahata lastulevyn reunasta, kun olisi jo lain kirjain täytetty.
Oikea vastaus on siinä yllä. Toisaalta tuskin maahantuoja täällä päivystää mahdollisten kysymyhsten toivossa. Kannattaa kysyä aktiivisesti suoraan maahantuojalta. kai niilläkin on nettiosoite.
Onhan meillä vastaava suomalainen Casa Car, valitse se.
Tramobil valmistaa haluamasi auton. He tekivät retkeilyautoja ja ennen Pössliä ja Adriaa.
Se miksi Pösslin pitkittäisvuoteellista ei tuoida maahan ei johdu maahantuojasta vaan Suomen autoverosäännösistä. Niissä kun määrätään se vähintään 190 cm sisäkorkeus tietyllre prosenttiosuudelle matkustamoa.
Noissa pitkittäisvuoteellisisssa Pössleissä on se iso suihkutila, joka tehdään leventämällä vessaa käytävälle. Tuon levennyksen kohdassa on sekä lattiassa korotus että katossa alaslasku. ja sillä osalla sisäkorkeus jää vähän alle 190cm. Eikä jäljellejäävä osa eli tuon etupuolellaoleva osa 190 cm korkeata tilaa ole riittävän pitkä osa koko matkustamoa.
Selvää on että siihen ei mitään muutosta Suomea varten tehdä koska samalla tuhottaisiin koko suihkutilasysteemi.
Tämä on taas hyvä esimerkki meidän verosäännöksistä. Niiden takia tuo ei täytä sääntöjä. Mutta jos autoon lauitetaan väliseinä niin saadaan rewtkeikyauton irvikuva mallia Finten ja vastaavat. Ja koska matkustamon pituus on paljon auton sisäpituutta lyhyempi niin säännökset täyttyvät.
Adrian pitkittäisvuioteellisissa on normaali sivuvessa/suihkutila joten niissä lattian pituus riittää ja siksi ne saa meillä rekisteriin.
Tuossa se rakenne näkyy hyvin. Sivulla 13 on pitkittäisvuoteellinen malli ja sama käytävää hyödyntävä suihkutilan rakenne on useammassa muussakin mallissa. Mitään niistä ei tuoda Suomeen.
http://www.poessl-mobile.de/download/kunde/2011/folder/Poessl_Prospekt_EN.pdf
Noin se varmaan on. Pössl näkyy muuttaneen 2Win Style -mallin suihkun keskilattiasuihkuksi ja se puuttuu ainakin Jyväs-Caravanin uudesta hinnastosta (Globescout Style). Ainakin pari vuotta sitten noita vielä myytiin täälläkin. 4Family-malli (Familyscout) on hinnastossa, vaikka siinäkin on keskilattiasuihku. Kai siinä sitten lattian sentit riittävät.
Rinta-Joupin myyntitykki kehui viime syksynä Lahden messuilla, että nyt on tosi yritys päällä saada tuo Pösslin pitkittäisvuodemalli Suomen markkinoille. Lupaili jo tammikuun messuille. Eipä tainnut tulla?
Kotimaiset merkit kiinnostavat myös, mutta laiskottaa ryhtyä itse kauppaamaan nykyistä alta pois. Onkos millään kotimaisista retkiauton tekijöistä jo vaihdokkimahdollisuutta? Retkiauto on tämä nykyinenkin.