Autojen rahoituksesta

Henkka

Kellään mitään tietoo autojen rahoituksista? Mitä kaikkee pitää ottaa huomioon?
Kiitos jo etukäteen!

8

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahari

      Jonku näkönen työpaikka tietysti olis hyvä olla ja luottotiedot talles

    • Näinsemeneee

      No joo eli rahoituksen saa ihan hyvin slle 5 vuotiaaseen autoon. Muista että sen yli 5 vuotiaan myyminen taas 3 vuoden päästä ei ole niin helppoa kun siihen ei saa sitä rahoitusta niin helpolla ja autoliike tietää tämän=hyvitys sen mukainen. Työpaikka ja mitä paremmat tulot sitä parempi maksukyky. Oletko ihan varma työpaikastasi? Halvoissa 10-20 autoissa ei nyt niin väliä jos sellasen ostaa velaks niin sen voi saada työttömyyden satuttua myytyä vielä yksityisellekkin. Mutta 40-60 tonnia on jo vaikeampi myydä pois. Yksi tärkeä asia on korko! Eli tuossa esim laskin ja nämä noin summia kun ei ole nyt papereita kädessä. 1.veho tarjous auton hinta 33tonnia ja korko 5,95% plus kulut on 8,15% todellinen vuosikorko niin tässä tuli 60kk maksuajalla 10% käsirahalla luottokustannuksia yli 6000e. 2. Tarjous länsiautosta 45 tonnin auto 1% korolla ja todellinen vuosikorko 1,59% ja tässä 0% käsiraha ja 72kk maksuaika. Luottokustannukset .vajaa 2000e. Eli toisen auton hinta lopulta 39000e ja toisen vajaa 47tonnia. Veholla maksat siis halvemmasta autosta lyhemmällä ajolla 4000e enemmän korkoja. Tämä sama tilanne on monissa muissa paikoissa joissa todellinen vuosikorko on järisyttävä 8% . Tuollaisella korolla ei osta kuin totaali idiootti. Sitä on turha luulla että se isomman korkotason liike myisi jotenkin halvemmalla auton...näin se ei valitettavasti ole muutakun autokauppiaan mielessä. Etsi siis liike joka myy autoja pienillä rahoituskuluilla niin säästät tuhansia euroja.

      • Niimpäniiiin

        Aivan niin. Laskekaa rahoituksen hinta tarkkaan. Kamux, veho,laakkonen jne melkeen poikkeuksetta iso korko ja se tarkoittaa äkkiä että se päälle 30 auto onkin ostettu 40 autona. Tätä ei moni tajua.


    • 34757573

      Kokeile laskea laskureilla joita löytyy esim autoliikkeiden sivuilta. Hyvin nopeasti tajuat että on paljon järkevämpää säästää itse kuin maksaa niitä huimia korkoja.

      Aja jollain varmatoimisella vanhalla halpisautolla (Mazda, Toyota, Honda), kunnes saat säästettyä rahat uudempaan.

      Kaikista tyhmintä mitä voi tehdä on ostaa auto lainalla/rahoituksella. Autojen arvo tippuu erittäin jyrkästi mutta vielä vuosien päästä maksat niitä huimia korkoja ostohinnasta.

      • Siinäsitäoneroa

        Ellet osta pienellä korolla. Monista paikoista saa rahoituksen todellisen vuosikoron ollessa 0-2% . Mä ostin juuri länsiautosta ja siinä vaihtoauton tod.vuosikorko oli vain 1,59%. Muistakaa että iso korko tarkoittaa myös sitä että maksat kuukausittain kymmeniä euroja enemmän korkoja kuin pienikorkoisessa lainassa ja näin myös kuukausieräsi on kuukausittain turhan iso. Älkää menkö tähän lankaan kun automyyjä väittää 5,9%=8% korkoa normaaliksi koroksi sillä se on nyt halvan rahan aikaan ryöstökorko hota ei käytä kuin todellinen elämänsä tapio. Oikeen pahaa tekis maksaa kuukausittain autosta joka ei edes lyhene kunnolla pitkään aikaan. Laskekaa ihan paperille niin näette että isokorkoisessa liikkeessä maksat autosta tuhansia euroja enemmän. Ja pyyntihinnat ovat useasti pienikorko liikkeissä vielä halvempia.


      • Tuontiromujs

        Iso liike hoitaa useimmiten myös vastuunsa eikä ala kitisemään virhevastuusta kuten pienet yrittäjät joilla maine on jo ajat sitten menny jos sitä ollutkaan. Iso liike haluaa vaalia mainettaan. Pienillä liikkeillä jos autot on halvempia niin kyse on usein tuontiautoista joita ei tietenkään normaali kaveri halua ostaa.


      • Nsnsnsnsndn

        Pienliikkeestä osto on iso riski juuri siksi etteivät he välttämättä tule mukaan maksuihin kun tulee ongelmia. Lisäksi pienliikkeillä ei ole korkotarjouksia joten maksat äkkiä 5 tonnia autosta enemmän jo 30 hintaluokassa kuin siellä missä korko on normaali 1-2% todellisena vuosikorkona.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      75
      842
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe