Miksi pitää puhua puumanaisista? Miksi kullihaukkaa ei voisi sanoa kullihaukaksi niinkuin on iät ja ajat tässä maassa sanottu?
Miksi "puuma"?
14
1125
Vastaukset
No, voinhan minä sanoa, että olet kullihaukka. Onks nyt hyvä?
- Se iso ero
Kullihaukka voi olla minkä ikäisen kanssa tahansa, itseään nuoremman, samanikäisen tai vanhemman. Siis metsästää kullia, iästä riippumatta.
Puumanainen puolestaan nussii nimenomaan itseään nuorempia, miehiä; mitä nuorempi sen parempi. Metsästään siis yksinomaan NUORTA kullia.
Kyse ei siis ole synonyymeistä. - chicken shit
Puumia on Amerikassa. Joku tietäväinen voisi selvittää mikä juju siinä on. Ei ainakaan tee oikein mitään järkeä suomeksi.
Niin, että miksi juuri PUUMA? Onhan niitä muitakin elukoita viitteeksi.- 20
Oikea termi englanniksi on cougar. Ei kukaan ymmarra jos kaytat puumaa englanninkielisessa keskustelussa.
20 kirjoitti:
Oikea termi englanniksi on cougar. Ei kukaan ymmarra jos kaytat puumaa englanninkielisessa keskustelussa.
Nythän oli kyse suomen- eikä englanninkielisestä kekustelusta.
Miksi suomeksi sanotaan puuma? Siksi että nykyisin kaikki nimitykset muka täytyy hakea englannista (amerikasta), vaikka suomessa olisi kuinka hyviä perinteisiä sanoja ja ilmaisuja tahansa. Tämä on sitä kielellistä ja henkistä köyhtymistä, joka ilmenee tälläkin palstalla valitettavan monin tavoin.
- aru saanud
Kannattaisiko jälleen lukea vähän kalevalamittaa, koska Kalevalan päiväkin lähestyy.
http://kalevalamitta.blogspot.com/2008/09/k-u-l-l-i-m-u-n-d-p-i-l-l-u-t-s-i-n.html
Haukka ja ****** on sama asia viron kielessä...- Rumia puhuva
>Haukka ja ****** on sama asia viron kielessä...
Tarkkoja ollaksemme: haukka on viroksi kull. Ultrahäveliään Suomi24:n sensuroima i-päätteellinen muoto on sen genetiivimuoto.
En kerta kaikkiaan ymmärrä, mitä tuon sensurointipäätöksen tehneen portaalipöljän päässä on liikkunut! Sanojen tähdittäminen ei palvele ketään eikä mitään.
- heikkci helpbo
Kerro ydin. Ei kai sitä hullukaan jaksa lukea tuollaista puutaheinää.
- Tässä syy
Felis concolor on nykysuomeksi vain ja ainoastaan puuma. Synonyymit kuguaari, vuorileijona, amerikanleijona, amerikkalainen pantteri, puuleijona ja hopealeijona ovat jääneet likimain unohduksiin.
Puuma ja kiima sopivat runollisestikin hyvin yhteen. Usko Eevertti Luttinen onnistuisi epäilemättä kehittelemään puumasta saannoksia vaikka minkälaisia. - itsekin innokas
Mitä sillä väliä millä nimellä kutsutaan naista joka pitää erotiikasta?
Muuttuuko erotiikan sisältö jotenkin nimen perustella?
Muuttakaa Servon kylään, jos asia siellä valkenisi:D - fbdfbadbf
On esimerkki siitä, miten tämänkin alan sanasto kehittyy miesten näkökulmasta. Mikä ilmaisu merkitsee nelikymppistä hyvännäköistä miestä, joka jahtaa parikymppisiä naisia?
Furthermore, huorittelusanoja on suomessa ja muualla selvästi enemmän kuin huoripukkisanoja.- Tuo "cougar"
on tietääkseni naisten itsensä keksimä sana itselleen ja ovat ylpeitä "saavutuksistaan". Miehet sen sijaan harvemmin ylpeilevät paljon nuoremmista naisista itsellään, saati toisilla miehillä, julkisuudessa ainakaan.
Naisten touhujahan alaikäisten poikienkin suhteen katsotaan yleensä läpisormien, "opettamisena", kun taas miehillä automaattisesti raiskaus.
- 3x5
Tämä on kielipalsta. Mitä ne jossain Servossa tietää muuta kuin savoa?
Toisekseen joku tuolla aikaisemmin väitti, että cougar-nimitystä ei kukaan tunne.
Amerikanenglannissa se on varsin tuttu ilmaisu ja sieltä se on Suomeenkin tullut.Luultavasti cougarilla on englanniksi joku syvempikin merkitys kuin mitä puumalla on suomenkielessä. - tarinanjuuri
Puuma on siis käännös englannin sanasta cougar.
Cougarin yleistyminen slangisanana tulee vuonna 2001 julkaistusta kirjasta nimeltä Cougar, joka oli vanhemmille naisille tarkoitettu opas nuorten miesten kanssa deittailuun. Sitä ennen sanaa oli käytetty pariutumissivustolla nimeltä Cougardate, joka oli tarkoitettu vanhempien naisten ja nuorempien miesten saattamiseen yhteen. Sivuston nimi puolestaan tuli siitä, että sivuston toisen perustajan (molemmat perustajat naisia) sisarenpoika vertasi toimintaa puolustuskyvytöntä riistaa saalistaviin puumiin. Tämä kyseinen sisarenpoika oli puolestaan kuullut ilmauksen joukkuetovereiltaan jääkiekkojoukkueessa.
Sanan käyttö tässä merkityksessä on jäljitetty Kanadaan 1990-luvun alkuun. Alun perin tällainen cougar tarkoitti vanhempaa vähemmän viehättävää naista, joka vaanii baarissa valomerkin aikaan humalassa olevia nuoria miehiä, jotka olivat jääneet ilman naisseuraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463202Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232718- 442553
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871495- 391330
- 821199