Sodan mielettömyys, kansallisuho, oikeassa olemisen pakko...
"Shindler's List"
http://www.youtube.com/watch?v=dwfIf1WMhgc
Shindler's List Theme by Itzhak Perlman
http://www.youtube.com/watch?v=SAJmPBL-EmQ
Jumala lupaa:
Miika4:1-3
...Niin he takovat miekkansa vantaiksi ja keihäänsä vesureiksi;
kansa ei nosta miekkaa kansaa vastaan,
eivätkä he enää opettele sotimaan.
"Shindler's List"
http://www.youtube.com/watch?v=dwfIf1WMhgc
Shindler's List Theme by Itzhak Perlman
http://www.youtube.com/watch?v=SAJmPBL-EmQ
Jumala lupaa:
Miika4:1-3
...Niin he takovat miekkansa vantaiksi ja keihäänsä vesureiksi;
kansa ei nosta miekkaa kansaa vastaan,
eivätkä he enää opettele sotimaan.
Vastaukset 16
Vanhimmat
*jaakobista*
>>Jumala lupaa: Miika4:1-3
...Niin he takovat miekkansa vantaiksi ja keihäänsä vesureiksi;
kansa ei nosta miekkaa kansaa vastaan, eivätkä he enää opettele sotimaan.>>
Vaan mitä onkaan oikeuttanut satojen vuosien ajan tuo sama jumaluus:
http://dwindlinginunbelief.blogspot.com/2010/04/drunk-with-blood-gods-killings-in-bible.html
Kuinka todennäköisenä pitäisit sellaisen tahon lupauksia oikeudenmukaisesta rauhasta, joka on halki historian reagoinut kunniansa ja valtansa kyseenalaistamiseen uhkailemalla ja tappamalla? Joka on ratkaissut ristiriidat teurastuttamalla miljoonia ihmisiä; hänen kanssaan eri mieltä olleet sekä myös täysin syyttömät yksilöt siinä samalla?
""Kuinka todennäköisenä pitäisit sellaisen tahon lupauksia oikeudenmukaisesta rauhasta, joka on halki historian reagoinut kunniansa ja valtansa kyseenalaistamiseen uhkailemalla ja tappamalla? Joka on ratkaissut ristiriidat teurastuttamalla miljoonia ihmisiä; hänen kanssaan eri mieltä olleet sekä myös täysin syyttömät yksilöt siinä samalla?""
Niin no tässähän sitä viimeistä massamurhaa odotellessa tulee mieleen, että mitä tässä kukaan jumaluus on tehnyt ihmiskunnan "hyväksi" muuta kuin tappanut ja ilmeisesti samalla linjalla jatketaan?!?
Jo Aikojen "alussa" syntiinlankeemuksen jälkeen jumala piti mullikoiden elämää niin vähäarvoisena, että tappoi ne vaatteiksi, että Aatami sai munansa piiloon. Eikö kaikkivaltiaalla tosiaan ollut muuta keinoa vaatetukseen.
Se hyväksytään, mutta minä saan toruja kun astun hämähäkin päälle..
(niiden pitää antaa elää ja päästää ulos)
No... kaikista uhripässeistä ja lampaista puhumattakaan, kun rasvan tuoksu on jumalan mielestä "mieluista".. siis oikeesti hei... henkiolento täällä haistelemassa ku rasva tirisee... mitä helevettiä...
aletaan ensin siiä, että mistä jumaluudesta nyt puhut ?-
Raamattuhan puhuu siitä ," Joka tulee Maan päälle täynnä suurta vihaa ...,"
ja sitten siitä viimeisestä hallitsijasta, " rauhan ruhtinaasta," joka hävittä Sodan , eivätkä kansat enää opettele sotimaan , "
Kummankohan aikaa nyt elämme? .
Nytkin puhutaan ihmiskunnan hävittämisestä, harmassa tai muissa. Kummankohan suunnitelmia se on ?
tarkoitatko että tämä jumaluus "joka tulee maan päälle täynnä suurta vihaa " ja " rauhan ruhtinas" on eri jumala JA onko seuran mukaan kyse eri jumalista?
.." Mukaan kyse on eri jumalista.?" -
Se ensimmäinen on , kirjoituksen mukaan sama "Tämän maailman hallitsija, joka sanoi Jeshualle ; Tämä maa on minun ja se on minun valtaani annettu ,"
Mitenkään väheksymättä natsien tuohoja, jehovan todidtajien unelma todellisesta teurastuksesta harmagedonissa on aivan eri tasoista tappamista. Natsien julmuuten verraten harmagedon on jumalan todellista vihaa, opettaa tämä rakkauden lahko.
Niin, no palstalla jossakin vaiheessa voivoteltiin kuinka loppu on lähellä, viitaten tähän norjalaiseen/tanskalaiseen ampujaan. (unohtumassa historiaan tuokin tapahtuma kun en edes muista nimeä.)
jokatapauksessa voivoteltiin tätä julmaa tekoa kuitenkaan käsittämättä sitä, että itse odottaa jotakin vielä julmemaa tekoa.
tämän ampujan tempaus ei ole mitään verrattuna tulevaan julmuuteen, mitenkään väheksymättä ampujan tekoa. Sairashan hänen täytyy olla.
Toisen teko on sairasta ja toisen tekoa odotellaan innolla... jokin on kyllä nyt vinossa...
..." Natsien Julmuuteen verraten ..."-
Muta natsithan olivat oikein uskonnollisia ja humaaneita.
Treblinkan keskitysleirin polttouunille vievän tienkin nimi oli " Himmelveg ", Taivastie .
Ja Suomessakin kirkko vaahtosi verisen valloitussodan puolesta. Ei vieläkään tiedetä, kuinka monta ali-ihmistä täältäkin toimitettiin " Taivastielle.
Niitä ei vain kirjattu suomalaisiksi .
Raamattu on täynä Jumalan osoittamaa rakkautta ja Jeesus itse on sula hyvyys ja rauha, hänessä on "ansaitsematon rauha".
Tällä palstalla on tuhannen kertaa tuotu esille se persoona joka on tämän kaiken väkivallan takana, hän joka sanoo: " onko Jumala todellakin sanonut".
Mitä voimme todeta Jumalan " kiivaasta tuomiosta" muuta kuin että se on oikeudenmukainen.
Emme voi muuta kuin tyytyä siihen asiaintilaan, sillä taistelu Jumalaa vastaan on turha, senhän tietää itse " per..kelekkin".
"Mitä voimme todeta Jumalan " kiivaasta tuomiosta" muuta kuin että se on oikeudenmukainen."
Opetus, jossa vt-seuraan kuulumaton ansaitsee "kiivaan tuomion" eli kuoleman on oikeudenmukainen?
Kenties seuran oppinäkemys on hieman väärä?
En esitä "todistajien" järjestön näkemyksiä.
www.heraldmag.org
www.biblestudents.net
... " Ja sanottakoon vielä natsien puolesta se, että Reichsbahn , joka laskutti kaikista Auschvitziin kuljetettavista juutalaisista ja muista tarkan maksun , päästi lapset aivan ilmaiseksi. Ja niin Treblinkassa kuin Auschvitzissa soitti orkesteri "taivastielle" menijöille tangomusiikkia.
*jaakobista*
>>Raamattu on täynä Jumalan osoittamaa rakkautta>>
itse asiassa huomattava osa Raamatusta on Jumalan oman kunnian voimaan saattamista väkivaltaisin ja julmin keinoin.
>>Tällä palstalla on tuhannen kertaa tuotu esille se persoona joka on tämän kaiken väkivallan takana>>
Raamatun mukaan nimenomaan Jumala vaati, järjesti tai oikeutti miljoonien ihmisten väkivaltaisen tappamisen:
http://dwindlinginunbelief.blogspot.com/2010/04/drunk-with-blood-gods-killings-in-bible.html
>>Emme voi muuta kuin tyytyä siihen asiaintilaan, sillä taistelu Jumalaa vastaan on turha>>
Eihän olematonta vastaan tarvitse edes taistella.
"En esitä "todistajien" järjestön näkemyksiä."
Et niin mutta sitähän minä en kysynytkään. haluatko vastata siihen mitä kysyin?
Kaikki tuo karmea ja kieroutunut "kolmannen valtakunnan" ideologia vetosi kuitenkin miljooniin aivan täysijärkisiin ja lahjakkaisiin ihmisiin.
- näin se "päämestari" operoi valtakuntiaan.
Kun rikos kasvaa "liian suureksi" ei sen syyllisyyttä voi kantaa ellei sitä kiellä tapahtuneen ja selittele itselleen parhain päin.
Kun ihminen herää painajaisesta, hän miettii, mitä oikein tapahtui, oliko tämä totta lainkaan...
Kun rikos kasvaa liian "suureksi "..."-
Olennaista natsiopissa oli se, etteivät siinä toimineet yleensä koskaan muuttaneet ajatuksiaan , riippumatta siitä, että aate oli tallattu maahan . Rudolf Höss, Auschvitzin komendantti, jonka pikkutarkan tunnustuksen perusteella natsijohto joutui hirteen Nurnbergissa , kirjoitti sitä ennen vaimolleen , ettei hän kadu mitään . . Adolf Eichman oli tietenkin , pahoillaan siitä , että jäi kiinni, mutta hän puheillaan vain koetti tekeytyä niin pieneksi kuin suinkin .
- "..Näin se " päämestari operoi valtakuntiaan , "-
-Jos ajattelet päämestarilla tätä Vanhaa tuttua herra karvanaamaa, niin ihmiset ovat olleet taipuvaisia heittämään vastuun jonkun yliluonnollisen niskaan ,
Tuota -mestari" - sanaa Uskonto käyttää nimenomaan Jeesuksestakin , silloin kyse on aina Teosofiasta, jonka -Adepti,eli mestari ja valo- olento Jeesus kuulemma oli .
Mestari- sana esiintyy mm, johannes Greberin Ut- käännöksessä, jonka Greber sanoo saaneensa automaattikirjoituksella -henkimaailmasta .