Uskovien vainot lopunajassa!

kyseleväoon

Hei netissä on tällänen juttu;

http://koti.phnet.fi/petripaavola/lopunajanvainot.html

alussa siel lukee näin;

Tämä kirjoitus on syntynyt siksi, että osaisit varautua ja kasvaa Herran Jeesuksen tuntemisessa, että Hänen armostaan saat pysyä pelastuksessa myös lopunajan vainon päivinä. En pakota ketään uskomaan sitä mitä tuon esille, mutta kehotan sinua kuitenkin vakavasti tutkimaan ja koettelemaan kirjoitukseni, että voiko sanoma olla Jumalasta tai ei.

Monet uskovat luulevat, että ylöstempaus tapahtuu ennen antikristuksen vihan aikaa. Tämä on kuitenkin väärä opetus ylöstempauksesta. Väärä ylöstempaus oppi on tuudittamassa monia uskovia ruususen uneen ja valmistautumattomaan tilaan lopunajan vainojen koittaessa. Ylöstempaus tapahtuu vasta aivan ihmiskunnan armotalouskauden historian loppumetreillä.

Jos uskot ylöstempaukseen ennen antikristuksen vihan aikaa, niin silloin sinun on syytä lukea tämä kirjoitus, sillä se saattaa pistää sinut ajattelemaan, että oletko sittenkin rakentanut uskoasi väärille perustuksille.

Sanon sinulle rehellisesti sen, että olen vajavainen ja erehtyväinen ihminen, mutta koen kuitenkin, että kirjoituksen päärunko on se mitä Jumala on puhunut sydämelleni ja yksityiskohdissa on minun tulkintaani, joka voi osua oikeaan tai sitten ei. Aika tulee näyttämään hyvin pian onko kirjoitukseni Jumalasta vai itsestäni.

ps, mitäs ootte muut mietlä?

23

257

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turvaJumalassa

      Kyllä noi uskovien vainot Raamatusta löytyy. Lukekaas Jeesuksen sanat Matteus 24!

    • akseli79

      Samaa mieltä olen.

    • Jeesus opetti

      iloitsemaan vainoista ja jopa hyppimään ilosta.

    • aaamen

      aaamen

    • Voi mokoma!

      "Monet uskovat luulevat, että ylöstempaus tapahtuu ennen antikristuksen vihan aikaa. Tämä on kuitenkin väärä opetus ylöstempauksesta."

      Ja minä kun olen jo nyt yrittänyt pitää puhtaita ja ehjiä kalsareita.

      • 66666666666666666666

        Antikristus on jo täällä.


      • ...
        66666666666666666666 kirjoitti:

        Antikristus on jo täällä.

        Ja päivi räsänen on hänen nimensä.


    • Mietteliäs etsijä
    • rapturerules

      Ylöstempaus on totta! Tapahtuu tulevaisuudessa!

      • --------------------

        Niin on, paljon muuta ei enää puutukaan Raamatun ennustuksista, melkein kaikki muut ennustukset ovat jo tapahtuneet.


      • .
        -------------------- kirjoitti:

        Niin on, paljon muuta ei enää puutukaan Raamatun ennustuksista, melkein kaikki muut ennustukset ovat jo tapahtuneet.

        Niinkuin se että ne samat ennustukset tapahtuvat jatkuvasti uudelleen ja uudelleen.


    • paikanetsijä

      kyllähän uskovia jo nyt vainotaan. jopa suomessa on vaikea olla kristitty tänä päivänä. raamattuun uskovat ihmiset ovat työyhteisöjen pohjasakkaa joita myös media kohtelee käsittämättömän typerästi.

      meidän kristittyjen on siis syytä tiivistää rivimme - tulevaisuudessa elämä ei ainakaan helpotu

      • true believer!

        vainoissa on tosiaankin se hyvä puoli että sillon tippuu pois kirkkokuntarajat...ja aina on sitten niitä rutisijoita jotka väittää että uskovien verkostoituminen raivaa tietä antikristilliselle maailmanlaajuiselle kirkkoinstituutiolle...eikös se ole näin että antikristus julistautuu itse messiaaksi ja koroittaa itsensä Jumalan vertaiseksi tehden ihmeitä ja tunnustekoja ja eksyttää...niin kauan kun painopiste on Jeesuksessa Kristuksessa Jumalan poikana ja syntien sovittajana ja välimiehenä Hänelle kunnia annettuna niin perustushan on tällöin oikea ja totuudellinen...


    • Olette pellejä

      Aikamoista martyrismiä kristittyjen taholta jos ajattelee että Kristinusko on verisin uskonto kautta historian maailmansotinenne,orjuutenne,apartheidinne,noitavainojen ja ristiretkien jälkeen.

      Pidätte itseänne syrjittynä kun teikäläisten jatkuva toisten syrjintä on loppumassa.

      Itse tulitte suomeen uskonnon kanssanne ja lahtasitte saamelaisia surutta!

      • ------

        Minuapas vainoavat uskovaiset. Mitä pitäisi tehdä?


    • nimimerkki 10

      Oppi tempauksesta ei ole uskon perustus. Petriseni :)
      Voi olla että valmistautuminen jää leväperäiseksi mutta käsitys lopunajoista ei ole pelastuksen PERUSTA. vaan Jeesuksen sovitustyö :)
      "Hän ei ole määrännyt meitä vihaan". "vaan pelastaa meidät tulevasta vihasta".
      "Neuvon sinua ostamaan minulta silmävoidetta että näkisit".
      Jeesus siis käskee valmistautumaan oli tempaus milloin tahansa.
      10 neitsyttä joista toiset olivat tyhmiä ja toiset viisaita..........menkää ennemmin ostamaan itsellenne.

    • Hezekiel tiesi

      Ei mikään ihme sillä Kristitythän vainoavat uskovaisia sen minkä kerkeävät,

    • Jumalan sanan totuus

      Jos olet aito etsijä ja haluat tietää mitä Raamattu sanoo ylöstempauksesta, niin voin suositella sinulle Pekka Sartolan kirjaa 'Seitsemän sinettiä'. Siinä kerrotaan monilla, monilla Raamatunkohdilla perustellen missä vaiheessa tempaus tapahtuu. Se on muutenkin mahtava kirja ja pääaiheena on tietenkin Ilmestyskirja, kuten ehkä nimestä saatoit päätellä. Kirja on kyllä pian loppuunmyyty mutta ehkä voit saada sellaisen jostain.
      Ylöstemaukselle ahdistuksen ajan lopussa ei ole mitään todellista Raamatullista perustetta. Päinvastoin, se on monessa kohdassa ristiriidassa Raamatun kanssa. Ja Raamattu on se mitä meidän pitää uskoa, ei ihmisten selityksiä, kuinka hyviä lienevätkään.
      On totta että kristitytkin joutuvat kokemaan vainoja asuinpaikastaan riippuen, mutta puhuessaan vainoissa lopunaikaa käsittelevissä kohdista, hän puhuu ei messiaanisille juutalaisille, jotka eivät pääse mukaan tempaukseen vaan jäävät vihan aikaan.

      • (:>

        Minullekin on aikoinaan uskoontullessani opetettu tämä kristittyjen tempausoppi ennen antikristuksen ilmestymistä ja tässä opetuksessa pysyn ja siksipä myös ilolla yhdyn tämän Sartolan kirjan väittämiin minullekin tuttuihin Raamatun totuuksiin.


    • Uskovia on vainottu kautta aikojen. Tämä lopunaika on pitkä odottajalle, kun se on jatkunut jo tuhansia vuosia. Tulisi jo se tempaus.

    • rtkl

      Natsit, nuo mustiin pujkeutuneet , ammuskelevat kulkiessaan taskusta pikkutussareillaan vaatteiden läpi ohikulkevia!

    • albertokova

      Kohta rytisee ja kovaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 153
      2016
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      355
      1472
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      176
      1034
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      279
      744
    5. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      271
      639
    6. 33
      631
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      12
      621
    8. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      573
    9. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      21
      534
    10. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      42
      512
    Aihe