Tupakoinnin lopettaminen

Virittelen keskustelua tupakoinnin lopettamisesta, en siis lakkoilusta, joka on vain itsensä kiusaamista. Oletko saanut lopetettua ja miten onnistuit?

Itse lopetin 2½ vuotta sitten kertalaakista. Käryttelyä oli tullut harrastettua 27 vuotta eli olihan tuo jo aikakin lopettaa. Olin hiljalleen vähentänyt siten, että lopulta yksi aski riitti kolme päivää. En käyttänyt mitään apuvälineitä lopettamisen apuna. Palkitsin kyllä itseäni kerran viikossa ravintolaruokailulla monen kuukauden ajan.

Laskin, että silloisen savukeaskin hinnan (5 e) mukaan aloin säästää kuukaudessa 50 e. Kun 'säästettyjä kuukausia' on kertynyt tähän mennessä 30 kpl, olen tienannut kaikkiaan €1500 käytettäväksi johonkin mielekkäämpään touhuun. Kuten vaikka kahvileivoksiin :-)

Haju- ja makuaisti ovat herkistyneet, eivätkä vaatteet enää löyhkää tympeästi. Aluksi ajattelin tupakointia joka päivä, kunnes se alkoi unohtua. Nykyään tulee aina iloinen mieli, kun muistuu mieleen, että olen onnistunut lopettamaan. Välillä kyllä omista keuhkoista pääsee vielä nousemaan jonkinlaista katkua nenään, mutta se kai vaatii sen toisen 2½ vuotta, että keho toipuu ihan kokonaan ennalleen. Mutta hyvä näin!
14211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Onneksi olkoon! Töissä on muutamat innostuneet sähkötupakasta. Eräskin luetteli varmaan lähemmäs 10 muuta aputuotetta, mutta totesi viimein, että sähkötupakka on hänen juttunsa. Maksaa varmaan about 1/10 osan oikean tupakan kuluista ja vähemmän haitallisia myrkkyjä.

Äänestä
  • Myöhäinen kiitos onnitteluista:-) Hyvää kevään alkua!

    Äänestä

Lopetin 14 vuotta sitten. Päätin vaan että tää oli tässä ja uutta askia en osta.
En palkinnut itsenäni mitenkään tai käyttänyt mitään korviketta.

Totta kyllä että maailma alkoi pikku hiljaa tuoksua, ja haista. Itse asiassa pakokaasut ja muut paskat peittivät aika hyvin alleen puistojen tuoksut, ellei sitten lähde varta vasten metsään.

2 vuotta myöhemmin minulla todettiin astma. Olisi varmaan käynyt huonommin jos olisin jatkanut polttamista.

Lihoin nopeasti 10 kiloa kunnes paino jäi paikalleen.

Nykyään kuvottaa astua sisätilaan tai autoon jossa on poltettu. Itse en aikaisemmin tajunnut kuinka pahalta tupakoitsijan ympäristö haisee.

Säästyneitä rahoja olen käyttänyt matkusteluun.

Äänestä

Voi voi teidän säästämiset kun kuka helkkarin pitkäaikaistyötön nyt askitupakkaa ostaa ja maksaa siitä 5eur,saakura itselläni menee 10eur sätkätarpeisiin viikossa joopa juu enkä laske mitä se tekee miljoonassa vuodessa.
Rautalangasta vääntäen ihmisille tarvii opettaa asioita.
Se on kyllä aivan tosi että lopettaa kannattaisi kokonaan.

Äänestä
  • Lopetin siinä vaiheessa, kun oli kulunut vuosi työttömäksi jäämisestä ja puolet ansiosidonnaisista päivistä. Eli tavallaan en pitkäaikaistyötön ollutkaan lopettaessani, sillä usein työttömyys katsotaan pitkittyneeksi vasta vuoden tultua täyteen.

    Sätkiä kokeilin joskus nuoruudessani - tiedä vaikka sätkäkone vielä jostain lokosesta löytyisikin. Vaihdoin kuitenkin tehdassavukkeisiin, kun ne ovat heti käytettävissä eivätkä murusta kuten sätkät käärittäessä. Aski menee myös pienempään tilaan taskussa kuin yhdistelmä sätkäkone, tupakkapussi & sätkäpaperi.

    Äänestä

lopetin kertalaakistan,30v.sitten, se vaan alkoi maistua p.kalle ja ajattelin että miksi pitää itseään kiusata imemällä jotain p.kan makuista ainetta . Oli helppo juttu ei ole tehnyt mieli kertaakaan, eli aloite on tultava ihan itseltä niin onnistuu ilman mitään ponnisteluja ja taistelua., jollet ole itse siihen valmis on se varmasti vaikeaa väkisin lopettaa.

Äänestä

Olen vasta "nuori"tupakoinnin lopettaja. Joka vuosi olen viettänyt tipatonta tammikuuta ja se venyi huikattomaksi helmikuuksi ja meinaan tiukentaa korkkkia ja samalla koettelen lopettaa tupakointia.Mulla on mennyt aski/1-2 päivässä.
En ole säästyneitä tupakkirahoja mihinkään kahvipurkkeihin laittanut, mutta olen havainnut, että rahaa riittää ja sikäli , että olen pystynyt säästämään.
Olo on kohentunut ja en ole mikään paha happonaamari ollut, mutta viiniä on tullut latkittua , samoin kuin kaljaa ja siideriä ajoittain.
En tiedä miten kauan tätä riemua kestää, mutta on ollut loistava olo ja ei ole paino noussut vaan päinvastoin olen kiinteytynyt ja maut maistuu paremmilta ja uni on parempaa.
alkaa olla niin hyvä olla ettei halua pilata hyvää oloa millään.

Äänestä
  • Hyvä kun muistutit unen parantumisesta. Unohdin jo, että hengitys alkoi kulkea kevyemmin, kun nythän olen jo tottunut tähän uuteen olemiseen.

    Kolmen kuukauden kuluttua lopetuksesta tuli yllättäen aika kovat tupakanhimot, että oli iskeä epätoivo 'eikö tämä nikotiinihimo koskaan hellitä'. Kyllä se hellitti, mutta repsahdus oli tosi lähellä. Tsemppiä sulle.

    Äänestä

no niin minäkin lopetin 1,5 vuotta sitten polttamisen kerta laakista ilman apu välineitä mulla oli syynä keuhkokuume henki ei kulkenut ja olin yrittänyt jo monta kertaa .en ole savuakaan vetänyt sen jälkeen,ehdin sentäs 40 vuotta käryttää itseäni ja muita. kaikki on paremman hajusta ja makusta tsemppiä kaikille lopettaneille ja sen yrittäjille.

Äänestä

Juu kritisoin hinnasta ketjun aloittajalle ja vastas asianmukaisesti,totta maar tulee varmaan jokaiselle joka sauhutellut toi että jos lopettas,itse aloitin 19v ja nyt 44v.
Isäni lopetti tupakoinnin sillon kun Pohjois-Karjala projekti alkoi ja eikös se ollut joskus 1970 luvulla.
Hän täyttää huhtikuussa 70v.Empä usko että koskaan kaduttaa lopettaessa tupakointi.

Äänestä
  • Elikkä siis sulla on sellaiset 25 vuotta tupakointia takana. Rahanmeno ei sulla ole merkittävä lopettamismotiivi, mutta kai se oma terveys jonkin arvoinen on? Onko sulla muuta syytä jatkaa kuin nikotiiniriippuvuus?

    Äänestä

Kyllä se riippuvuus tuohon nikotiiniin on varmaan päälimmäinen,joskus koitin että vähennän niin hitto muuta kun lisäänty.

Äänestä
  • Jostain kaukaa menneisyydestä tulee mieleen muistuma, että irtotupakassa olisi selvästi enemmän nikotiinia kuin valmissavukkeissa. Mahtaako pitää paikkaansa tai onko pitänytkään? Jos pitää, riippuvuudesta irti pääseminen saattaa olla vaikeampaa ja jonkinlainen nikotiinikorvaussysteemi ehkä paikallaan.

    Sätkien pyörittelyssä oli nuorena sellainen etu valmiisiin verrattuna, että sai käsillensä jotakin tekemistä. Varsinkin jos tyttöjä oli läsnä, niin ujostelevana poikana oli olevinaan jotakin mihin keskittyä. Muutenhan sitä ei oikein tiennyt miten käsiänsä pitäisi :-)

    Hmm... mutta toisaalta tuli paineita siitä, että saako kokemattomana sätkän onnistumaan :-D

    Äänestä

Lopetin 15 vuotta sitten uudenvuoden aatonaattona hetken mielijohteesta. Elämä oli päin helvettiä, siinä samallahan se sitten jäi. Ilman apuja, kerrasta poikki. Mitään ei ole jäänyt säästöön mutten ole yrittänytkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pitkäaikatyötön kirjoitti:

Virittelen keskustelua tupakoinnin lopettamisesta, en siis lakkoilusta, joka on vain itsensä kiusaamista. Oletko saanut lopetettua ja miten onnistuit?

Itse lopetin 2½ vuotta sitten kertalaakista. Käryttelyä oli tullut harrastettua 27 vuotta eli olihan tuo jo aikakin lopettaa. Olin hiljalleen vähentänyt siten, että lopulta yksi aski riitti kolme päivää. En käyttänyt mitään apuvälineitä lopettamisen apuna. Palkitsin kyllä itseäni kerran viikossa ravintolaruokailulla monen kuukauden ajan.

Laskin, että silloisen savukeaskin hinnan (5 e) mukaan aloin säästää kuukaudessa 50 e. Kun 'säästettyjä kuukausia' on kertynyt tähän mennessä 30 kpl, olen tienannut kaikkiaan €1500 käytettäväksi johonkin mielekkäämpään touhuun. Kuten vaikka kahvileivoksiin :-)

Haju- ja makuaisti ovat herkistyneet, eivätkä vaatteet enää löyhkää tympeästi. Aluksi ajattelin tupakointia joka päivä, kunnes se alkoi unohtua. Nykyään tulee aina iloinen mieli, kun muistuu mieleen, että olen onnistunut lopettamaan. Välillä kyllä omista keuhkoista pääsee vielä nousemaan jonkinlaista katkua nenään, mutta se kai vaatii sen toisen 2½ vuotta, että keho toipuu ihan kokonaan ennalleen. Mutta hyvä näin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu