Tällä palstalla on nyt monta kirjoitusta jossa Raamatunlausein tuodaan esille että nainen on tyhmä, yksinkertainen... ja että mies on perheen pää.
Syrjiviä kommentteja, joiden mukaan vain mies saa opettaa "Jumalan Sanaa". Nykyaikana. Mitään perusteluja syrjinnälle ei ole, vain miesuskisten typerä, sokea raivo puhuu.
Ihmisoikeusaktivisti Pekulle olis töitä...
Syrjiviä kommentteja, joiden mukaan vain mies saa opettaa "Jumalan Sanaa". Nykyaikana. Mitään perusteluja syrjinnälle ei ole, vain miesuskisten typerä, sokea raivo puhuu.
Ihmisoikeusaktivisti Pekulle olis töitä...
Vastaukset 12
Vanhimmat
Raamatun mukaan nainen on miehen omaisuutta. Voiko sen tulkita jotenkin väärin?
Itse pidän Raamattua satukirjana ja pidän miehiä ja naisia tasavertaisina.
Niin ja mies vaimon omaisuutta yhtälailla. Sinä se olet sellainen silppuri, että luet vaan ne sinulle kivat kohdat Raamatusta.
Taivaassa ei ole miestä eikä naista, vaan kaikki ovat Kristuksessa.
haluaisi enään, että mies olisi joku perheenpää. Tasa-arvo, tai se että nainen määrää on monessa perheessä se tosiasia jonka mukaan mennään.
>>>Tasa-arvo, tai se että nainen määrää on monessa perheessä se tosiasia jonka mukaan mennään.
kehittyä mukana. Pitää löytää uusia harrastuksia, niin niitä ongelmia ei pääse syntymään.
Mies on perheenpää ja kun on huono sää,on nainen perheenpää
hahaaaaah heko heko
Suomalais-naiset ovat usein niin ärjyjä riivinrautoja, että miehet ihan pelkää niitä, siksi monissa perheissä nainen karjahtelee kapiaisena.
Iranissa ja Afganistanissä näemme miten uhteiskunta toimii kun nainen on alistettu.
Kun Raamattua lukee on hyvä lukea asiat niiden yhteyksissään, ei tule vääriä käsityksiä ja tulkintoja. Jos nyt hahmotan mainitsemasi kohdat oikein niin kohdassa "nainen on tyhmä, yksinkertainen" puhutaan tietynlaisesta naisesta, ei yleistäen kaikista naisista. Kohdassa "mies on perheen pää", sana "pää" voidaan myös suometaa "alkuperä", jolloin tulkinta muuttuu.Toisaalta, jos se tulkitaan "pää"-sanaksi siinä myös sanotaan kuinka "päänä" oleva toimii, ei alistaen.
Pekusta en saa oikeen "ihmisoikeusaktivistia", sen verran hän syrjii ja postaa negatiivisia uutisia ja kommentteja yhtä ryhmää koskien.
Jep. Se on näköjään persoonasta kiinni kuka tulkitsee Sanaa mitenkin. On ollut ikävä lukea niitä joiden mielestä Jumala on luonut kaksi sukupuolta ja toisen vähempiarvoisemmaksi kuin toisen. Esim.nainen ei saa puhua ollenkaan seurakunnassa. Siinä ei oikein ole mitään järkeä. Miksi jumala olisi niin tehnyt?
Ei Jumala olekaan tehnyt niin. Vallanhimon ja ylemmyydentunteen riivamat miehet tulkitsevat raamattua niin että se tukee heidän omia etujaan.