Kuinkahan on kun juurihoidettu hammas lohkesi ja lohkesi niin syvältä, että saako ne sen enää paikattua, näkyy juuritäyte.
ja kun kyseessä juurihoidettu hammas, niin sattuuko poraaminen kun juuritäyte näkyy?
ja kun kyseessä juurihoidettu hammas, niin sattuuko poraaminen kun juuritäyte näkyy?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minullakin lohkesi aikoinaan juurihoidetusta hampaasta iso pala. Kyseessä on kuollut hammas, joten jatkossa sen operoinnin ei pitäisi sattua. Itse en ainakaan tuntenut mitään.
Minulle tehtiin juuren päälle posliinihammas. Maksoi 500 euroa muutama vuosi sitten yksityisellä, mutta tuli silti huomattavasti halvemmaksi, kuin jos olisi joutunut ottamaan koko hampaan pois ja laittamaan nastan tilalle. Hyvin on pysynyt tähän asti.
En ole ammattilainen, joten voihan olla että hyvässä lykyssä riittää kun hampaasi vain paikataan.
" kun kyseessä juurihoidettu hammas, niin sattuuko poraaminen kun juuritäyte näkyy? "
Ei satu, mutta jos haluat oikein varman päälle pelata, niin saat toki varmasti puudutuksen jos pyydät, vaikka sitten kesken hoidon jos tulee jotain tuntemuksia ja muutat mielesi.
" Minulle tehtiin juuren päälle posliinihammas. Maksoi 500 euroa muutama vuosi sitten yksityisellä, mutta tuli silti huomattavasti halvemmaksi, kuin jos olisi joutunut ottamaan koko hampaan pois ja laittamaan nastan tilalle. Hyvin on pysynyt tähän asti. "
Sinulle on nimenomaan tehty "nastahammas". Jos hammas olisi otettu kokonaan pois, niin silloin sinulle olisi sen paikalle voitu laittaa implantti joka toimii hampaan juurena ja siihen päälle sitten se itse "hammas" eli kruunu.
" En ole ammattilainen, joten voihan olla että hyvässä lykyssä riittää kun hampaasi vain paikataan. "
Ammattilainenkaan ei voi tietää näkemättä ja tutkimatta mikä on tilanne, eli hammaslääkärille aikaa varaamaan.