Miksi yrmy Lipponen ei juhlinut uutta presidenttiä?

Yrmeä ja äreä

Presidenttiehdokkaana ollut äreää yrmynaamaa näyttänyt Lipponen ei kestänyt nähdä kilpailijaansa presidentin käädyissä. Häntä ei näkynyt juhlassa eikä edes sen liepeillä. Mitä tämä kertoo Lipposesta? Ei ainakaan hänestä olisi ollut presidentiksi.

13

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wepow

      Pöö sinne tai tänne.

    • hmph...,.,.

      Lipposta en äänestänyt, mutta ymmärrän vilpittömästi hänen taholtaan suuttumuksen, jos vaikka ärsyyntyisikin: on suorastaan luokatonta, että joku surkea STT:n kuvaaja pakotetaan palkkaa vastaan ottamaan mahdollisimman epäedustava kuva entisestä eduskunnan puhemiehestä Lipposesta HS:n, missä oikein maha korostuu ja Stockmannnin ruokakasst tms. mikä lie vilkkuu Lipposen yksityiskansalaisena odottaessa risteyksessä, koskei Hesari koskaan julkaissut Sauli Niinistöstä yhtään vastaavan kaltaista kuvaa, vaan antoivat hänen olla aivan rauhassa tämän hävittyä vaaleissa- 2006 Haloselle.

      Ymmärrän kokoomuslaisten riemujuhlat nyt, mutta vähän rajaa sille vahingoniloisuudellekin. Itse en koskaan oikeastaan ole ymmärtänyt, että mitä niin kertakaikkiseb erityistä Sauli Niinistössäkin olisi, että oikein pitäisi palvoa; vaikka pätevä presidentiksi hän toki on. Niinistö on mielestäni melko epäselvä mumisija. Kirjallisesti lahjakas, mutta persoonana ei mikään erityinen erityisen hieno sosiaalisen lahjakkuuden ihme.

      Ilmeisesti suurin osa Suomen kansasta kannattaa uusliberalismia ja mikäs siinä jos sitten kannattaa. Ihmeellistä vaan ulina siinä sitten, että jos köyhiej etuuksia viedään, koska ihan jon antiikkisten filosofian perusoppaiden ja valtio- opin perusopintokirjojenkin kansainvälinen tiedenäkemys jo kertoo, että oikeisto- ideologia on sellainen, missä markkinoiden toimintaa pyritään mahdollisimman vähän rajoittamaan, koska oikeisto uskoo, että siinä niinkuin taivaasta karkkia, muka yhtäkkiä tippuisi köyhillekin mystisesti parempi elintaso. Itse en siihen ideologiaan koskaan ole uskonut, mutta jos Suomen kansa muka uskoo, niin sitten uskoo ja se hyväksyttävä - katsotaan!

      Onneksi se Niinistö ei vaikuta siltä, että vaikka se Natoa kannattaakin, että sentään Pohjoismaisen hyvinvointivaltion täysin haluaisi kaataa...

      Nimettömään aloitukseen vastasin ja ehdottomasti tsemppiä Paavo Lipposelle. Ei yhtään sen huonompi valtiomies, kuin Ahot ja ja "jalkaleikkaus"- eroan- kummallisesti- ja- puhumatta- pääministerin- virasta- yhtäkkiä- Vanhaset ja Kiviniemi- mut- tilalle- ja- en- edusta- kehismaakuntienliittisnuorisoseuraSukarit-...jne. muut ihanat "kansan" edun ajajat.

    • Sisäsiitos SUOMESSA!

      koska SE = KADE.....

      90-luvulla NIINISTÖN "bestis"....... Eli niitä luultiin tai pidettiin jopa PARISKUNTANA kun olivat alati lähes "käsi kädessä"..... Eivät siis kattoneetkaan muualle......

      ELI molemmat KÄÄNSI SELKÄNSÄ ONGELMILLE. Mutta niinhän se on, että SITÄ NIITTÄÄ MITÄ KYLVÄÄÄ....

    • oli hiukka

      muita kiireitä,,mm.putkihommia.

    • kateus ...

      ja tuskin oli Väyrysilläkään telkku auki kun häviö otti lujille. Ei voi kattoo ...kateus se on paha tauti eikä siitä toivu..

      • Ajat ovat oudot

        Väyrynen voi vielä pelata itsensä vaikka pääministeriksi. Ei kannata luovuttaa niin kauan kuin henki kulkee.


    • ohi on SDP

      Lipposessa ei ollutkaan sen verran miestä, että olisi osallistunut tilaisuuteen, niinkuin kaikkien entisten puhemiesten kuuluu jo protokollan mukaan. Osoitti nyt käytöksellään, ettei hänessä olisi ollutkaan ainesta valtion päämieheksi. Olipa nolo päätös poliittiselle uralleen.

      • Lipponen on oikeassa

        Niinistö ei ole juhlimisen arvoinen. Meillä on ollut jo yksi osaamaton pressa Ahtisaari. Nyt Niinistöstä tulee toinen.

        Jännää on enää se, tuleeko Niinistöstä kaikkien aikojen huonoin pressa vai vain tokaksi huonoin.


      • Sammaa mielipuolta. Kansa valitsi tosiaan oikein kun jätti Lipposen kauas taakse. Ei tuommoisella persoonalla varustetusta ihmisestä mitenkään olisi ollut koko kansan presidentiksi. Niinistö oli siinä mielessä kyllä paljon parempi.


    • hevon hanuriin

      Itse olen varmassa työpaikassa, mutta naurattaa (ja vituttaa) ihmisten tyhmyys. Otetaan asiaa kravatista ym.. Toivottavasti ne Saulin teot ei jää iltapäivälehtien varaan. Jotain konkreettista pliissss..
      Mitä Sauli on oikeasti saanut/tehnyt aikaiseksi?
      Ei mtn.
      UGH

    • sairasta mutta totta

      Tavjan yrmeys tuli siitä kun oli lapsia vierailulla ja ei ollut jäätelöä ja tuhahti siitä, niin kookomuslaiset everstinlesket ja muut iltapäiväkeisarit kirjoitteli 6 vuotta samaa kökköä ja hyvin pesi aivot ajattelemattomalta kansalta.
      Göbbels olisi kateellinen
      Ja tää sama palsta on sitä myös.
      jos muistatte Hitmanin sairaita kirjoituksia: peitetehtävistä irakissa, aamiaisella Bushilla ym.. skeidaa

    • Näin se meni

      Kaipa se ajaa takaa jungneria, joka sai Lipposen sanomaan kaikkien näden, että' "PÖÖ".

      Ja sai jo kravatista kiinni, siksi Jungneri sanoi kravattien olevan vaaraksi ympäristölleen :))

    • aasdfasd

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      328
      7121
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4338
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3165
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2967
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      149
      1800
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      212
      1746
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1577
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1438
    Aihe