Mikä ois hyvä vaunu? kokonais massa sais olla enintään 1600kg.
uusi vaunu
aloittelijax
14225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aattelin tarjota Hobby Nordic mutta painaa turhan paljon. Mutta joku Hobby on kummiskin se paras. Siinä on raha ja laatu sopivassa määrässä.
Mutta jos löytyy " hilloa " niin Kabe mutta turhasta maksat.
Solikka Finlandia 560 on hyvä, itselläni vm: 2011 ja ei kyllä moittimista, kaikki on pelittänyt ainakin tähän asti.
Onko solikka pelittäny kohta vuoden, upeeta, mahtavaa.
Mutta kyllä kannattaa ostaa kunnon vaunu niin ei tule suurta pettymystä heti ensialkuun, Cabby tai Kabe, siinä merkit. Tällä hetkellä Kabe mutta ajattelin itse kokeilla välillä Cabbyä.
Vaan Hobby on silti paras vaunuista!
Kyllä Dorotean vaunu pitää hankkia, muualla tehdään vähän heikompaa laatua.
Eikö sinulla ole vuotovesikaukaloa vielä kun Solikan sihvilää kaipaat.
En ole ongelmallisempaa koppia nähnyt kun Solikka on, no jos ei viitsi vettä kantaa niin siinä Solikka on hyvä, ämpäri vaan lattialle niin se on sateella äkkiä täys.
Hobby on taas kesävaunu, eli taas tultiin siihen tulokseen että on kaksi merkkiä Cabby ja Kabe joista pitää valita.
Sori vaan kaveri oli mullakin vm 2010 Kabee mut oli tosi paljon ongelmia. Etuikkunasta tuli vesi sisään , Ilman piti vaihtua selkänojan takaa mut tässä vaihtui suoraan lattian rajasta, kyllä tarkeni istua kun oli villasukat jalassa. Voisin kyllä luetella vikoja muitakin mut en viitsi moittia kun sattuu niitä Maanantai vaunuja muitakin olemaan kuin Solikat. Jos haluut tietää mitä muita vikoja oli niin voihthan jättää puhelin numerosi niin soitan kyllä takaisin?
Tokkopa noita vikoja ihan niinpaljoa on, ainakaan omassani vm -06 ei ole ollut ns valmistajan vikoja ensimmäistäkään, ellei siihen lasketa yhtä palanutta tuorevesipumppua jäätymisen vuoksi, jääkaapin lukitus muovilipuskojen katkeaminen (surkeat lipuskat) yksi palanut halogeenilamppu, vetopään uusinta päälle kaatuneen puun vuoksi. Alkuperäinen akku on vielä, saattaa mennä keväällä vaihtoon kun elkeet on sellaiset. Ja kaasua tietenkin palanut kymmeniä pullollisia. Näillä vioilla on vaunua käytetty vuosittain n. 50-150 vrk. No viime vuonna tuli n. 170 vrk. Siis yöpymisineen.
Eli kokonaisuudessaan sanoisin että parempaa ei heti tule mieleen. Mutta paljon huonompia, esim Solifer, -90 luvulla oli ensimmäinen ja viimeinen Solikka, neljässä vuodessä siinä mätäni takapää, muurahaiset muuttivat vaunuun, hometautikin tuli kaupan päälle (ikuinen nuha ja hengitystiesairaus).
Onnea hyvän vaunun omistajalle, jokainen varmaan kehuu omaansa niin kuin tietysti pitääkin sulle oikein hyviä vaunuilu päiviä. Olis kyllä hienoa kuulla joltain Solikan nykyseltä omistajalta miten heillä on mennyt vaununsa kanssa. Asiallisia vastauksia kiitos??
Kokeile Kuule seuraavaksi Solikkaa , siinä on vaunuu sille joka vaunuu tarvitsee
Elä hyvä mies osta Cabbyä on kyllä kokemusta.
Hobby on hyvä perseaukisille, näyttää hienolta, vaan ei kestä vetämistä. Halvalla tehty. Hyvä kausipaikalle, jos ei talvella käytä. Siellähän niitä makaa 80 -luvun solihverien vieressä joka alueella.
Jaa ettei kestä vetämistä. Kokemusta on kahden hobbyn omistaneena että hyvin kestää, ei ole mitään ongelmia ollut rakenteissa. Uskallan suositella Hobbya, noin muutenkin.
Ainoa ero taitaa olla että hobby ei ole vielä mädäntynyt.
Muuli. Ehdottomasti kipillä, jos ei kuomuun ole varaa. Saa lattian sateen jälkeen nopeesti kuivaksi.