Mitkä ovat mielestäsi suurimpia yllätyksiä, asioita joita juuri kukaan ei osannut ennakoida? Olisiko joku osannut kymmenen vuotta sitten ennustaa että Amerikkaan valitaan musta presidentti?
1900-luvun suurimmat yllätykset
Laittaa listaa
22113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ensimmäinen maailmansota. Kukaan ei olisi uskonut edes Euroopan sisäsiittoisia kuninkaallisia niin tyhmiksi että noin mitättömästä asiasta päästivät sellaisen suursodan valloilleen.
Toinen maailmansota. Kukaan ei voinut 1920-luvun lopussa kuvitella sellaista teurastusta, ensimmäinen maailmansota oli sota jonka piti lopettaa kaikki sodat.
Niih nooh liekö noilla venäläisillä ja saksalaisilla oikeus aloittaa toka erä. Olihan Länsi aika heikko ja Venäjää sekä Saksaa nöyryytetty aika tavalla vaikka toiselle antoivatkin tunnustuksen. Yhdysvallat ei tunnustanut Hitleriä koska toisin kuin Ranskalla ja Britannialla sillä ei ollut suurlähettilästä Berliinissä vuodesta 1939 lähtien. Moskovassa oli.
Itse asiassa ensimmäiset ennakoivat suursodsn tulevan jo 1880-luvulla. 1ms ei ollut yllätys. Itse sanoisin M-R sopimus ja saksan aselepoanomus 1918
WTC-iskut, niitä ei maailman ainoan supervallan valtava tiedustelukoneista ennakoinut saati estänyt!
Jos ennakoi, ei estänyt, koska tiesi mikä valtava hyöty tapahtumasta olisi moraalin kannalta. Amerikkalaiset saatiin provosoitua kostonhimoon ja sotakiihkoon jonka varassa USA on sittemmin hyökännyt Afganistaniin, Irakiin ja muihin maihin.
Al-Qaida on alunperin USA:n ja CIA:n luomus, 9/11 oli USA:n (ja vielä enemmän Israelin) kannalta hyödyllinen, tälläkin hetkellä Al-Qaida ja USA ovat Syyriassa samalla puolella...
Niih kaippa se Dostojevski Riivaajissa ennakoi sekasortoa. Engels ja Bloch höpisi jotain. Tärkeää on kuitenkin muistaa että ensimmäisen yhteenoton germaanien ja slaavien välillä germaanit voitti turkkialaisten liittolaistensa kanssa. Muulla ei ole väliä.
tämä tapahtuma siirtyi 1900-luvulle?
Suomen loistava pärjääminen Talvisodassa. Länsimaiset sotilasasiantuntijat olivat sitä mieltä että puna-armeija murskaisi käden käänteessä huonosti varustetun Suomen armeija. Meni yli kolme kuukautta eivätkä päässeet edes Viipuriin, se oli kaikille yllätys!
Mannerheim, Mannerheim...
N-liiton luhistuminen vuosisadan lopussa, taisi olla yllätys useimmille poliitikoille.
Toisaalta Suomen selviäminen itsenäisenä kansakuntana, oli yllätys naapureillemme lännessä ....
Ruotsin pääasiallinen tavoite oli kokoajan, varmistaa se, että kun Suomi vallataan niin se samalla saa Ahvenamaan haltuunsa ja voi liittää sen itseensä.
Ruotsin toimista on yllätys jokaiselle historiaa tuntevalle.
Suomen säilyminen itsenäisenä oli koko ajan Ruotsille tärkeä tavoite.
Tuollaista hölynpölyä ja kaunan purkamista palsta kyllä on tulvillaan.
Näin se vaan meni ....
Revi siitä.
Minä veikkaisin että keskitysleirit
Tuskin kukaan olisi voinut uskoa että näin hienona aikana niitä olisi niin paljon harrastettu
Ja Venäjän maan kielto uskontoa vastaan. Siellähän oli yli tuhatvuotinen kristillinen perinne
Ja tietenkin gulag
Jopa tsaarin aikana ei vankeja noin kohdeltu. Siperiaa pidettiin kaukaisena ja kauniina, mutta ei hirvittänä paikkana
Ehkä se että Stalinin kaltainen murhaaja koskaan edes pääsisi valtaan.
Tai se että tsaarin perheen tappokäskyn antaja pääsisi uuden jumalan kaltaiseen asemaan
Ja se että liittoutuneet päättivät lopettaa Hitlerin, mutta ei Stalinia
Venäjän historia tän vuosisadan aikana olisi voinut olla jotain muuta
Internet on se mikä mullistaa maailmaa. Sen avulla kansat pystyy puhumaan toisille, ja tiedotus tulee vapaaksi. Veillä 30v sitten tuntui mahdottomalta.
Suomen luhistuminen panaanivaltioksi kahdessakymmenessä vuodessa.
Kekkosen kuoltua, ja tästä "diktatuurista " päästyä kuviteltiin, että nyt alkaa Suomen ja "demokratian" nousu. Toisin kävi.
Kun Kokoomus pääsi Lipposineen hallitusvastuisiin alkoi Suomen alasajo, ja tässä on nyt lopputulos.
Suomella on valtion velkaa kohta saman verran kuin muillakin etelän mailla, entisen nollan sijasta.
Maata johtaa pääministeri diktaattorina, ja oppositiolla ei ole mitään mahdollisuutta vaikuttaa mihinkään.
Valtion omaisuus on yksityistetty, ja nyt ollaan aloittamassa yksityisomaisuuden yksityistämistä, joka on naamioitu nimikkeellä "eläkeiän nosto".
Jos joku tämän pystyi ennustamaan Kekkosen kuoltua, niin aika profeetta
Pistät se vodka pullon piiloon ja katsot niitä oikeita lukuja etkä keksimiäsi korppi.
tarinoihin profeettaa tarvita, vaan aidon stallarin valehtelu.
Suomi on paljon demokraattisempi kuin ennen NL:n luhistumista. Se tietysti jurppii näitä stallarivalehtelijoita.
Se, että pääministeri johtaa enemmistöhallitusta, on juuri demokratiaa parhaimmillaan. Oppositio pääsee valtaan, jos kansa vapaissa vaaleissa niin haluaa.
Voimille kun ei Suomella mene yhtä huonosti kuin entisillä itäblokin jäsenillä mutta antaa ääliön purkaa höyryjä täällä ei sinänsä että tuomoinen paskalle ja mahorkalle haiseva reppana kenellekään vaaraksi internetin ulkopuolella olisi.
"Suomi on paljon demokraattisempi kuin ennen NL:n luhistumista"
Totta. Panee ajattelemaan: Onko se demoktattia todella niin hyvä, kun sitä mainostetaan.
Ainahan voit painua vironvenäläinen takaisin sinne Narvaan ja testata.
No, kun siellä on demokraattia ja. Testattu on.