90-vuotta sitten murhattiin Suomessa ministeri kotiovelleen

14.02.2012

Tuosta 90-vuotta sitten tehdystä murhasta kertoi eräs sukulainen jo aikaisemmin, mutta mieleeni hänen puheensa nousi Iltalehden 18.02.2012 julkaisemasta koko sivun artikkelista, joka tuota murhaa käsitteli.

Tuo sukulaiseni oli silloin 14-vuotias Töölössä asuva koululainen. Tapaus oli silloin herättänyt suunnattomasti huomiota.

Murha oli Helsingin Sanomissa heti murhaa seuranneena päivänä 15.02.1922 otsikolla "Kamala valtiollinen verityö Helsingissä.

Suomen ainoa ammuttu ministeri, Heikki Ritavuori,
kansanedustaja ja sisäministeri,
tuli ammutuksi kotiovelleen kolmella laukauksella kohti.

Ampuja oli ruotsinkielisen aktivisti-liikkeen jäsen.

Tuona kohtalokkaana iltapäivänä Heikki Ritavuori lähtee töistään ja matkustaa raitovaunulla kohti Etu-Töölössä sijaitsevaa kotiaan. Jäätyään pois pysäkillä hän jatkaa jalan lyhyen loppumatkan kohti Nervanderinkatua.

Saavuttuaan kotiovelleen häntä ammutaan yllättäen lähietäisyydeltä kolme kertaa selkään. Kuolettavasti haavoittunut Heikki R. kaatuu verissään maahan.

Murhalla on useita silminnäkijöitä.
Yksi heistä on samaa katua kävellyt kokoomuksen kansanedustaja ja Uuden Suomen päätoimittaja Ernst Nevanlinna.
- Ottakaa kiinni roisto! huutaa Nevanlinna ja lähtee juoksemaan roiston perään. Murhaaja kääntyy ja osoittaa aseellaan Nevanlinnaa, mutta saadaan kiinni.
Myös Risto Rytin vaimo Gerda Ryti on silminnäkijänä.

Hän vie suruviestin uhrin Heikki Ritavuoren kotiin.

Murhaajaksi paljastui 46-vuotias ruotsinkielisen aktivisti-ryhmän jäsen.
Vankilassa ollessaan tuo murhaaja paljasti ruotsinkielisen aktivisti-ryhmän, joka oli ollut murhan takana.

...

Bobrikov on noussut nyt puheisiin jonkun verrattua Olli Rehniä häneen. Bobrikovin murhasi ruotsinkielinen Eugen Schauman.


---

14

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruotsinkieliset nuo

      molemmat murhaajat!

    • Mielenkiintoista.

      Mielenkiintoista että Suomen kaikki terroristit ovat ruotsinkielisiä. Tietävätköhän Biaudet, Thors ja Wallin tuota ?

      • suomenkielinen ..

        Aika moni arvostaa aktivisteja Suomessa, ei nyt silti ehkä tuota Ritavuoren ampujaa. Ei sillä väliä, mikä oli äidinkieli, vaikka ruotsinkielisissä näitä isänmaan miehiä oli monia. Typerää yrittää nostattaa tästä jotain kielikiistaa.


      • Arvelisin

      • apulias aatu
        Arvelisin kirjoitti:

        tietävän. Olihan Wikipedian mukaan, muuan tuon aktivistiryhmän johtajista nimeltään Henry Biaudet.
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Ernst_Tandefelt

        Tähän ei vissiin RKP tarvinnut apua saksalaisilta?


      • oikein menee...
        apulias aatu kirjoitti:

        Tähän ei vissiin RKP tarvinnut apua saksalaisilta?

        Olet oikeilla jäljillä....


      • Svemska fondet,
        apulias aatu kirjoitti:

        Tähän ei vissiin RKP tarvinnut apua saksalaisilta?

        RKP, säätiöt, jotka eivät maksa vera, niilä on rahaa, joka on otettu suomalaisia sortamalla,
        niillä voitiin maksaa Lipponen runnomaan pakkoruotsi kouluihin lastenlastemme kiusaksi.


    • oi aikoja
    • MYÖHEMMIN:

      Heikki Ritavuoren tyttärenpoika Pekka Tarjanne oli ministerinä, kansanedustajana ja Posti- ja Lennätinlaitoksen pääjohtajana.

    • syväkurkku...

      Miksi Nevanlinna ei kävellyt yhdessä Ritavuoren kanssa vaan 10 askeleen päässä takana? Olivathan he kollegoita ja kohteena sama talo ja Nevanlinna tiesi sen. Oliko Nevanlinna takamiehenä varmistamassa Ritavuoren murhaa vaikka esiintyikin yhtenä "kiinniottajana"?

      Miksi Tandefelt palasi jalkaansa ampuneena takaisin murhapaikalle paettuaan ensin 50 metrin päähän Nervanderinkadun päähän vaikka taksi odotti toisessa suunnassa ja meni vielä Ritavuoren rappukäytävään? Jäikö jotain kesken?

      Paljon kysymyksiä jäi auki tuosta tapauksesta, mutta ruotsinkielisten aktivistien osuus on kiistaton ja osallisia oli EK:ssa ja Suojeluskuntien ylimmässä johdossa.

      Tekopaikka on muuten tuossa raitiovaunun kohdalla sen oikealla puolella
      http://aijaa.com/006129306902

    • Nouse, Suomi!
      • Verisesti eteenpäin!

        Kun siihen kristinuskoon on oman "iäisen autuuden " (HA-HA) ehdoksi pantu "lähetyskäsky", niin sitähän on sitten sodilla verisesti viety eteenpäin varsinkin, kun on samalla saatu laskettua valtansa alle uusia maita, verotettavaksi ja sotilaat omiin tarkoituksiin, kuten Suur-Ruotsia tekemään, sotiin pitkin Eurooppaa. Hulluja kuninkaita on Ruotsissa riittänyt.


    • Suomalaiset uskoivat

      Luojaan, Taivaan Isään, - ja se onkin oikea uskonto.
      Eikä sitä tarvitse sodalla "viedä" minnekään, koska se on ihmisessä itsessään sisäänrakennettuna.

    • Hyvä loppu!

      Verinen sota yllättäen v. 1155:
      Suomalaiset asuivat rauhassa maassaan 1100-luvun alkupuolella vielä
      runoillen kalevalaisittain, asuen järviensä ja jokiensa rannoilla rauhassa, laulaen laulujaan,
      metsästäen ja kalastaen, maata viljellen, hoitaen lapsiaan, rakentaen talojaan...

      Suomalaiset uskoivat Ukko Ylijumalaan, Luojaan, Taivaan Isään, - ja se onkin oikea uskonto.
      Eikä sitä tarvitse sodalla "viedä" minnekään, koska se on ihmisessä itsessään sisäänrakennettuna.

      Sitten yllättäen tulivat sotajoukot aseineen, piispat mustinen kaapuineen ja hiippoineen pedofiliat ja raiskaukset motiivinaan, sillä heillä oli selibaatti, seksuaalisuuden KIELTO, joka sitten kieroutuneena purkautui. Syfilis eli kuppa tuli Suomeen heidän mukanaan.
      Onneksi yksi voitettiin kaksintaistelussa Köyliön järven jäällä!

      Hyvä Suomi!

      Lalli kosti vaimonsa ja pikku poikansa raiskauksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3607
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2647
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2363
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      262
      2205
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      45
      1943
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1501
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe