Tuollapa löytyy selitys sille, miksi Ruotsi pärjää - eikä selitys ole se, että niillä on oma valuutta.
http://www.hs.fi/politiikka/Vattin johtaja Suomen seurattava Ruotsin porvarihallituksen politiikkaa/a1305556937905#kommentit
http://www.hs.fi/politiikka/Vattin johtaja Suomen seurattava Ruotsin porvarihallituksen politiikkaa/a1305556937905#kommentit
Vastaukset 3
Vanhimmat
Suomi pärjää parhaiten heittämällä tuollaiset " vartiaiset" pois loisimasta maasta. Kuinkahan paljon tuollekin pitää maksaa, miljoona vuodessa?
Paskapuhetta! Ja ihan tyypillistä muuten korruptio ja hyväveli sdp:lle.
Ruotsissa menee huonommin kuin ennen. Mutta täällä ei ole sitä €uro paskaa sotkemassa kaikkea, ja siksi ainakin pintapuolisesti menee "hyvin"...
Rååtsissa on myös niitä tilastonkaunistelu projekteja, joihin juuri Reinfeldt&co on erikoistunut. Köyhimmiltä otetaan pois kaikki j akaikki yksityistetään.
Eriarvoisuus lisääntyy maassa ihan huimaa vauhtia, ja vain vahvimmat (lue rikkaimmat) selviytyvät.
Tosiasiassa koko rååtsin hyvinvointivaltio, joka tosiaan oli sitä alkaen -60 luvulta, aina -90 luvun alkuun, loppui moderaattien (kokoomus) tuloon.
Sen jälkeen menee hyvin vain joillakin harvoilla ja valituilla. He ovat kaikki koplattuja moderaatteihin tavalla tai toisella.
Suomessahan on jo niitä 9€päiväpalkkalaisia, jotka kaunistavat tilastoja,mutta kaikki on täyttä kusetusta,
Silkkaa kusetusta jos joutuu töissä käymään. Jokainen pärjää hyvin ilman töitäkin, kunhan annetaan kaikille rahaa tarpeeksi. Tarpeeksi on vähintään 5000€/kk.