Miten kauan lasta oikein saa rääkätä ilman että kukaan puuttuu tai välittää?
Tämmöinen pitää kerrassaan saada loppumaan! Tuhansia lapsia kärsii joka päivä samalla tavalla!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/15-vuotiaan-elisan-paivakirja-paljasti-itsemurhan-syyn/art-1288453641466.html
"15-vuotias tyttö kärsi hiljaa eikä kertonut kiusaamisestaan kenellekään ennen kuin ahdistuneena riisti oman henkensä."
15-vuotias tyttö surmasi itsensä koulukiusauksen päätteeksi
57
626
Vastaukset
- yksi-vaihtoehto-
Kiusaajien nimet ja kuvat pitäisi laittaa lehtiin isoilla otsikoilla niinkuin muidenkin rikollisten. . (TÄSSÄ ON VAARALLINEN KIUSAAJA! VAROKAA!) luulen että kiusaaminen loppuisi siihen. kun henkilöiden nimet julkaistaisiin.
- USAssa tuosta
tehtäisiin monta dokumenttia ja kiusaajat joutuisivat oikeuteen,
Mutta ei Suomessa - rikollisen paratiisissa. - Kaikki tutkimukset
kyllä todistavat toisin eli itse asiassa huono koulumenestys periytyy.
Jenkeissä ei jää rankaisematta kiusaaminen.
http://en.wikipedia.org/wiki/Suicide_of_Phoebe_Prince - Tuhoudu kommari!
Sieg heil kommunisti!
- Kokoomus
USAssa tuosta kirjoitti:
tehtäisiin monta dokumenttia ja kiusaajat joutuisivat oikeuteen,
Mutta ei Suomessa - rikollisen paratiisissa.koulukiusaajien äiti.20 vuotta valehtelua ja terrorismia.venäjän solvaamista ja arvostelemista.Toisten asioihin puuttumista.kasvata tässä sitten lapset aikuisiksi .Ainoa tapa on kertoa lapsille totuus maasta missä me elämme ja sen järjettömyydestä ja ihmisten sydämen kovuudesta.kuinka kalliosta tai kivistä voidaan tehdä ihmisiä.Tuo on mahdottomuus johon vain Jumala pystyy.Kokoomuslainen ei viisastu.
- raakkuna1
Raakkuna voi kertoa että tuo 15 vuotias tyttö oli hyvin surullinen, ja hänen sydämmensä rukous oli että "Kunhan joku tulis ja hakis poies" Niin Jeesus kuulee kyllä hyvä sydämmistä ja kilttiä tyttöä. Aamen
- raumanmeri
Kiusaukset loppuu siihen, kun kiusattu tulee puukon tai aseen kanssa kouluun ja listii kiusaajansa luokan nurkkaan.
Huuto ja parku on kauhea, mutta kiusaajia ei enää ole olemassa.- &&&
Näitäkin keissejä on muutama tässä tainnut olla eikä yhteiskunta suhtaudu kovin myötämielisesti liiallisen voiman käyttöön kiusauksen lopettamisessa. Yhteiskunta jotenkin edellyttää, että jo lapset opettelevat suhteutettua itsepuolustusta. Omalla ajallaan. Surullista.
- Kiusaajat hirteen
&&& kirjoitti:
Näitäkin keissejä on muutama tässä tainnut olla eikä yhteiskunta suhtaudu kovin myötämielisesti liiallisen voiman käyttöön kiusauksen lopettamisessa. Yhteiskunta jotenkin edellyttää, että jo lapset opettelevat suhteutettua itsepuolustusta. Omalla ajallaan. Surullista.
Muutos vaatii ilmeisesti 5 vuoden sisällä 50-100 koulupuukotus- ja ampumistapausta, jotta lainsäätäjien suomut putoaisivat silmiltä. Kiusaajia pitäisi oikeasti alkaa lahtaamaan joukolla.
- kiusaajat ovat
jo seuraavan uhrin kimpussa.
Suomi= rikollisen paratiisi.
Sosialidemokratian kehto.- fukk,jghgl
Hmm kokoomus se täällä valtaa pitää. jyrki boy pääministeri ja pahvi-Sauli pressana. Eläköön kokoomus
- SDP oli
fukk,jghgl kirjoitti:
Hmm kokoomus se täällä valtaa pitää. jyrki boy pääministeri ja pahvi-Sauli pressana. Eläköön kokoomus
viimekin vaaleissa se ainoa puolue, joka ei ollut valmis kiristämään rikoslakeja.
Etkö seuraa asioita? - jykäjasale
SDP oli kirjoitti:
viimekin vaaleissa se ainoa puolue, joka ei ollut valmis kiristämään rikoslakeja.
Etkö seuraa asioita?Hmm. Jos sossut on niin vahva puolue, että he vievät kokoomusta kuin kuoriämpäriä, silloinkin kun kokoomuksella on pääministeriys ja presidentinpalli, ihmetyttää, että pitäisikö Suomeen keksiä lisää korkeita virkoja, jotta kokoomuskin saisi jotakin aikaan?
Pitäisikö Suomeen saada kokoomuksen nössöjä varten vaikka keisarin virka, jotta nuo munattomat sällit saisivat kokeilla kolmistaan, että miten pärjäävät Jutalle?
Kuka tollaisia saamattomia nahjuksia viitsii enää äänestää? - Kiusaajat hirteen
fukk,jghgl kirjoitti:
Hmm kokoomus se täällä valtaa pitää. jyrki boy pääministeri ja pahvi-Sauli pressana. Eläköön kokoomus
Demarit ovat miehittäneet oikeuslaitoksen ja jakavat pahoinpitelijöille, raiskaajille aj pedofiileille ehdollsia tuomioita. Demarit ovat Suomen pedofiilipuolue numero 1.
- Viisas Mies.
Elämä oli ihan kivaa Suomessa aikoinaan. Sitten tuli vihervasemmistohihhulointi, joskus 60-70-luvuilla ja silloin elämä lähti ihan perseeseen, sananmukaisestikin. Vasemmisto toi Suomeen setan, homouden, lesbouden, loisimisen, pummaamisen, epärehellisyyden ja kaiken pahan mitä tällä hetkellä on.
Joten;
VIHERPUNKKILOISET TULEE KARKOITTAA SUOMESTA !! - no excuse
Opettajat vastuussa kouluissa tapahtuvassa kiusaamisessa. Mutta kun ovat niin älyttämän välinpitämättömiä ja kylmiä etteivät viitsi tehdä asialle mitään ...usein itsekin kiusaavat.
- Kyllä vastuussa
ovat kiusaajat, joita tulisi rangaista rikoslakien mukaan.
Rikoslait tulisi myös uudistaa, mutta demarit vastustavat,,, - 12+13
Tuo on ihan totta. Ei muka huomata ja vähätellään kaikkea tapahtunutta.
- kammonen
Tämä totta kun puhut kiusaamisesta opettajalle niin eikös se heti hyökkää lasta solvaamaan.Kiusattuapitäisi aina uskoa kuka sitäturhaan valittelee.
Kyllä se niin päin oli että Suomen sisällissodan jälkeen kansankynttilät, opettajatkin sortivat näkyvästi punaisten puolella sotineiden lapsia.
Myös silloiset seurakunnat eivät sallineet 'punaisia' haudattavan yleisille hautausmaille. Heidän vainajilleen osoitettiin pieni erillinen alueensa.
Toivo Lång
Inkeroinen- Änkyräkommunisti
Ja syystä.
Punakapinahan se oli... - Aivan kamala juttu.
Eikö olekkin kamalaa että kirkkoon kuuluvat (ja kirkollisveroa maksavat) haudataan eri paikkaan kuin kirkollisveroa maksamattomat ?
- Kärsimys elämää
Lapsilla on aivan epärealistinen todellisuudesta uloskytkeytynyt käsitys elämästä ja elämisestä. Elämään kuuluu erilainen tuska ja erilaista kestämystä ja kiusaamista. Jos vähänkin kiusataan tai nimitellään niin sitä ollaan välittömästi hyppimässä kerrostalojen katoilta tai viiltelemässä ranteita auki. Melkoista paskahousua koko sakki (siis nykynuoriso). Kärsimys kuuluu elämään, elämä ei ole mitään hollywoodkuplaa kuten televisio kertoo!
- uydnhmv
Tee palvelus kaikille ja tapa ittes
- Mitä mitä
uydnhmv kirjoitti:
Tee palvelus kaikille ja tapa ittes
Miitä se pullapetteri siellä kirjoittelee, tietääkö äiti, että pullapetteri on tähän aikaan koneella?
- lijhkkjhölj
Mitä mitä kirjoitti:
Miitä se pullapetteri siellä kirjoittelee, tietääkö äiti, että pullapetteri on tähän aikaan koneella?
Ota tiskiharja pois rektumista vie se äitilles
- stop.
Outoa puolustautumista. Olet tainnut itse olla pahemman sortin kiusaaja. Ko. tapauksessa henkisen kiusaamisen jälkeen oli tullut kuvioon mukaan myös fyysinen pahoinpitely. Sääli, että tyttö teki itsemurhan, olisi ennen vaihtanut koulua tai ollut menemättä kouluun kiusattavaksi. Mielestäni ihmisellä on oikeus olla menemättä paikkaan, jossa kiusataan henkisesti ja fyysisesti.
- Kiusaajaa=homo
lijhkkjhölj kirjoitti:
Ota tiskiharja pois rektumista vie se äitilles
Kiusaajat ovat usein piilohomoja, jotka yrittävät estää muita huomaamasta omaa puhkeamaisillaan olevaa homoseksuaalisuutta. Hämätäkseen muita he kiusaavat muita ikäänkuin huutaen:"En minä ole se homo, vaan tuo!!!"
Kiusaajat ovat usein myös tulevia raiskaajia ja pedofiileja. Teistä monet päätyvät
lopulta tarkoituksella vankiloihin karjujen suihkuseurapiireihin - Tässä tapauksessa
Kiusaajaa=homo kirjoitti:
Kiusaajat ovat usein piilohomoja, jotka yrittävät estää muita huomaamasta omaa puhkeamaisillaan olevaa homoseksuaalisuutta. Hämätäkseen muita he kiusaavat muita ikäänkuin huutaen:"En minä ole se homo, vaan tuo!!!"
Kiusaajat ovat usein myös tulevia raiskaajia ja pedofiileja. Teistä monet päätyvät
lopulta tarkoituksella vankiloihin karjujen suihkuseurapiireihinniin kuin hyvin usein yleensäkin, pitäisi sitten puhua piilolesboista, vaikka eiköhän nuo enimmäkseen ihan heterotyttöjä liene.
Naiset ja lesbothan ne väkvaltaisimpia ovat aikuisinakin.
- Kiusatun isä
Opettajia ei ainakaan kiinnosta paskan vertaa. Kokemusta on. Ne lähettää kiusatun kuraattorin juttusille, että mikä siinä on vikana kun sitä kiusataan.
Sitten se kiusattu pistetään ääritapauksessa vaihtamaan koulua
No onneksi sitä e itapahdu enää.- Siis mitä
ei tapahdu?
- Kiusatun isä
Siis mitä kirjoitti:
ei tapahdu?
Meidän likan kiusaamista
- Kannustusta sinulle
"Ne lähettää kiusatun kuraattorin juttusille, että mikä siinä on vikana kun sitä kiusataan"
Nimenomaan! Kiusatun vikahan se on. Varsinkin heikon nuoren tytön omaa syytä, kuraattorille vain ja hoitoon. Kiusaajat saavat rellestää ja ottaa seuraavan uhrin.
Pienemmissä kyläkouluissa opettaja saattaa valita jo aikaisessa vaiheessa, ketkä ovat eliittioppilaita ja kenestä ei tykätä. Auta armias jos joudut sen opettajan epäsuosioon, siitä syöveristä ei nouse. Pahinta tuossa on se kun pieni lapsi joutuu kitumaan.
Jenkeissä on vankilatuomioita tullut niille koulukkaille, jotka ovat syösseet uhrinsa itsemurhaan. Jotain hyvää siinä maassa kuitenkin, saisi ottaa suomalaiset oppia. Tyypit käräjille! Väärin on sekin, että alle 15-vuotias ei ole rikosvastuussa, pitäisi kyllä olla.
- x-kiusattu
Kiusatun on pakko voittaa pelkonsa ja tapella kiusaajaa vastaan.
On pakko ylittää se kynnys ja tapella......pakko.
Mutta jos alistut, olet kaikkien hampaissa.
Ole peloton ja urhea ja vaikka raivohullu, mutta on tapeltava, käyköön vaikka miten.
Kiusaaja ei ota riskiä, että ottaa köniinsä jos näytät sille hulluutesi.
Vain näin selviät kuiville, sanokoon muut mitä hyvänsä.- Ex-masentunnu
Kiusaus on myytti, ei sitä oikeasti tapahdu, se tapahtuu kiusatun korvien välissä korkeintaan. Heh-heh. T. ex-"kiusattu".
Hei kamaan, mä oon vähän MASENTTUNU!!! - Ex-masentunnu
Ex-masentunnu kirjoitti:
Kiusaus on myytti, ei sitä oikeasti tapahdu, se tapahtuu kiusatun korvien välissä korkeintaan. Heh-heh. T. ex-"kiusattu".
Hei kamaan, mä oon vähän MASENTTUNU!!!Niin, lisättäköön vielä että kinkkukiusaus ei ole myytti. Sen sijaan kiusaaminen kyllä on. HEHHEH
- TÄMÄ ON TOSI !!!
OLISKO VAPAAN KASVATUKSEN HEDELMIÄ NE KIUSAAJAT ???
AINAKIN TÄSMÄLLEEN SAMASSA SUHTEESSA ON ONGELMATKIN KASVANEET!!!
PENNUISTA TULEE MIELISAIRAITA,ja aivan TÄYS APINOITA,.- kun vanhemmilta on kielletty aivan järkevä kurinpito ja HÄPEÄMISEN KYVYN ja ÄLYN kasvatus !!!- kaikkea on
On siinä sitäkin, että näissä kiusaajien perheissä ei itselläkään ole asiat kohdillaan. Monessa kiusaajaperheessä voi olla alkoholismia, huumeidenkäyttöä, eli siellä ei välitetä ollenkaan mitä kersa puuhaa päivät.
Toisekseen ulkoiset puitteet saattaa olla oikein hyvät, vanhemmat hyvässä asemassa, rahaa ja omaisuutta, mutta luonnevikaisuus jyllää ja lapsi ammentaa siitä oppinsa.
Ja niinhän se on jotta minkä nuorena oppii sen vanhana taitaa. - Tulee vielä
kaikkea on kirjoitti:
On siinä sitäkin, että näissä kiusaajien perheissä ei itselläkään ole asiat kohdillaan. Monessa kiusaajaperheessä voi olla alkoholismia, huumeidenkäyttöä, eli siellä ei välitetä ollenkaan mitä kersa puuhaa päivät.
Toisekseen ulkoiset puitteet saattaa olla oikein hyvät, vanhemmat hyvässä asemassa, rahaa ja omaisuutta, mutta luonnevikaisuus jyllää ja lapsi ammentaa siitä oppinsa.
Ja niinhän se on jotta minkä nuorena oppii sen vanhana taitaa.aika kun roskasakin ei anneta lisääntyä.
Ja hyvä niin.
- Kummallinen akka.
SYYNÄ OVAT KOMMUNISTIT JA ALICE MILLER, joiden mukaan elämässä ei ole arvoja vaan kaikki ovat yhtä ja samaa passkaa..
Alice Miller tuhonnut ihmisiä enemmän kuin A Hitler.- Kansalainen
Samoin ajattelee suomen oikeuslaitos,tuomiovalta on vain tuomareilla.
Toisin sanoen sulla ei saa olla edes minkäänlaista itsetuntoa,jotta voisit edes arvostella väärintekijöitä,ainoastaan ilmoitusoikeus viranomaisille,mutta ei mitään tunteenpurkaus oikeutta pahikseen,näin suomenoikeuslaitos on ajatellut koko olemassa olon ajan .Tämä,jos mikä on hyvin sairasta.
- Kokomuksia on
ihan samanlaista on työ elämässäkin ja siitä ei puhuta.monesti olet ulkopuolella muuten työ porukasta ja siinä on mukana määrätyt pomot ja työn tekijät .
välillä tunnet että et kuulu joukkoon.
Jos jotain hävisi tavaraa olet ensimmäisenä mustalla listalla vaikka sitä ei suoraan sanota ja epäily jäi ilmapiiriin.ja välillä muut kun isuu aamukahvilla niin pomo on jo sinua hätistämässä töihin ja muut jää viellä sinne kahville ja kaikki paska hommat mitä muut ei halua tehdä niin sinun pitää käydä tekemässä ne .Pomo välillä haukku muille työntekijöille ja muille esimiehille.ja kun olit sairaslomalla niin kimpassa tulivat toisen pomon kansa haukkumaan työmaalle.
Itse olen tätä paskaa kokenut 10 vuotta nyt ole sairaslomalla.Loppuun palanut....- Kokemuksia on
Sitten viellä työpaikka lääkärit että pitäisi mennä takas sinne duuniin koska ikää rupee olemaan jo niin ei vältämättä enään työlisty ja kun on noita sairauksia paljon.
Minähän en sinne mene maksakoon vaikka himaan sitten palkkaa kun ovat saaneet minut jo tähän pisteeseen.Luulisiettä työnantajallakin olis joku vastuu tässä asiassa. - ymmärretävää,
Kokemuksia on kirjoitti:
Sitten viellä työpaikka lääkärit että pitäisi mennä takas sinne duuniin koska ikää rupee olemaan jo niin ei vältämättä enään työlisty ja kun on noita sairauksia paljon.
Minähän en sinne mene maksakoon vaikka himaan sitten palkkaa kun ovat saaneet minut jo tähän pisteeseen.Luulisiettä työnantajallakin olis joku vastuu tässä asiassa.älä unohda syyttä elintarvikefirmoja, moni sairaus johtuu huonosta ruokavaliosta.
- yksityisyrittäjä
Kaikki kotikatu ja salkkarisarjat pitäisi lopettaa ja alkaa kertoa lapsukaisille elämän tosiasioita.Ei mitään p.skaa vaan asiaa.Mutta täytyy sanoa,että jossakin kodeissa kannustetaan lapsia puolustamaan itseään ihan väkivaltaan asti,mikä on myöskin kyseenalaista.Mutta kodista se joka tapauksessa lähtee.
- kiusaajat hirteen
Älä nyt viitsi. Itsensä puolustaminen tarpeen tullen väkivallalla pitäisi olla jokaisen perusoikeus. Jos hyökkääjiä on monta yhtä vastaan, pitäisi kaikki keinot olla sallittuja. Vaikka sitten hengiltä puukotus. Joukkoylivoimalla hyökkääjillä ei pitäisi olla mitään (ihmis)oikeuksia. Kuonasakki on alinta saastaa, jota ihmiskunta ei tarvitse.
- Opettajat ovat
tapahtuneeseen tyytyväisinä. Kiusattu, liian heikoksi elämään todettu tappoi itsensä, ja kiusaajat tulivat kouluun tänäänkin ihan normaalisti. Kuten tulevat edelleen. Vain kiusattu ei tule enää kouluun, koska hän on kuollut.
Hänet tappoi sosiopaattien julmuus ja opettajien välinpitämättömyys. Jokainen heistä on murhaaja.
Mikään muu ei tästä muutu kuin se, että kiusaajat joutuvat etsimään uuden uhrin. He ovat jo yhden lapsen ajaneet kuolemaan, eikä koulun kiusaamista kannattava opettajajuntta näe tarvetta puuttua asiaan käytännössä millään tavalla. Korkeintaan pahoitellaan, pyöritellään silmiä ja syyllistetään vielä tapetun vanhempiakin sillä että "kun ette hakenut apua".
Kaikki on siis mennyt rehtorin ja opettajien kirjoissa IHAN OIKEIN.
Vasta sitten olisi syntynyt melua ja poliisitutkintaa, jos itsemurhaan ajettu 15-vuotias olisi jotenkin oireillut kiusaajiaan vastaan. Jos kiusatulta olisi vaikkapa löytynyt taskusta lista kiusaajistaan, niin kyllä sitten olisi riittänyt poliisia virka-ase viuhuen ja psykiatria huumeruiskuineen hyökkäämään kiusatun kimppuun. Kyllä sitten uutisoitaisiin "TAPPOLISTASTA" ja kiusattua rääkättäisiin vielä lisää että oikein varmasti tekisi itsemurhan.
Tämmöinen on se meidän saa-tanan "hyvinvointivaltio". Ja sitten vielä ihmetellään että kas kummaa kun ihmisten mielenterveyden oireilu ei kun pahenee. - luonnon laki
Ihan hyvä että surmasi, muuten hän olisi vain syrjäytynyt ja näin tuhlannut valtion varoja.
- kato heikkopoika
Saatn,n talousteiteilijä, katsot asiaa vain rahan näkökulmasta. Tulee aika että te riistoökyt häviätte
- ei pelkästään rahan
kato heikkopoika kirjoitti:
Saatn,n talousteiteilijä, katsot asiaa vain rahan näkökulmasta. Tulee aika että te riistoökyt häviätte
näkökulmasta, vaan nykyisin tuo on presidentillinen näkökulma.
- Kiusaajat hirteen
kato heikkopoika kirjoitti:
Saatn,n talousteiteilijä, katsot asiaa vain rahan näkökulmasta. Tulee aika että te riistoökyt häviätte
Ei tuo mikään taloustieteilijä ole, kun osaa kirjoittaa edes luonnonlakia yhteen.
- psykot hoitoon
Ai että,smile or die. Mitäs jos sinut heitettäs jenkkiläiseen tappeluhäkkiin lausunnoistasi, kaksi sisään, yksi ulos? Mites suu sitten menis? Luulisi tervejärkinen vähän pelkäävän, mtta tietysti jos olet psyko, et luonnollisestikaan pelkää mitään.
- Saatana meissä.
Yhteiskunnalle koituu valtavia menetyksiä jo siitä että kouluissa kiusaajat kokoavat hovinsa jonka seurauksena moni menettää mielenkiintonsa opiskella tulevaisuuttaan varten.
Kiusaajiakin on monenlaisia niin kuin kiusattujakin.
Pienellä osalla kiusaajista on psykopaatin piirteitä he ovat sairaita jotka olisi saatettava hoitoon jo varhaisessa vaihessa toinen ääripää kiusaajista on ne jotka eivät vaan tajua että joku voisi tosissaan loukkautua kiusaamisesta he itse ovat hyvinkin paksunahkaisia he eivät katkeroidu tai jää hautomaan kuulemiaan loukkauksia.
Kiusaaminen on pahimmillaam julmaa henkistä väkivaltaa joka tuhoaa sen kohteeksi joutuneita.
Ehkä yllättävä teoria mutta musta voi olla oikeasti hyvääkin kiusaamista mutta ehkä sitä kohde ei tajua kuin vuosien päästä kuten mulle kävi .Todella voi olla kiusattua auttavaa kiusaamista esim. kun hyvin sulkeutunutta ja estoista ihmistä (esim .ei ilmaise vihaansa ehkä jo kotona alistettu?) yritetään saada suuttumaan.
Joskus vaan vaarana on se että kiusattu käpertyy yhä enemmän itseensä ja alkaa elämään omassa "haavemaailmassaan" ehkä keräten sisäänsä valtavasti vihaa joka sitten joskus purkautuu itseä tai muita tuhoavasti.
Kiusaamista ei voida koskaan lopettaa se on niin syvällä ihmisessä mutta siihen suhtautumista voidaan muuttaa. - nimet julkisuuteen
ja jampat saunan taakse muilutettavaksi, niin täällä aiemminkin on toimittu.
- Tarkoitiko
jaanat, vaikka olihan siinä joku poikakin mukana, mutta tytöthän ne aloittavat tyttöjen kiusaamisen.
- kynnös
Sisko *1952 oli perheen hyvä osainen, jo ennen syntymää päätetty vain kuopus koulutetaan kotoa maksaen.
Hän oli opettaja kiusaaja, sai vallan tunneilla siten että opettaja aina kysyi, mitä Taru haluaa tästä sanoa. Se oli pakko koska muuten ei mikään opettajan puhuminen ehtinyt luokassa hiljenemään, kun sisko jo kiisti ihan kaiken. Sosiaalipolitiikka ja kansantalous olivat taistelutantereita. Liikunta musiikki ja käsityöt eivät kiinnostaneet sisko pinnasi tunnit.
Rimaa hipoen pääsi ylioppilaaksi haki sairaanhoito oppilaitokseen ei päässyt haki nuoriso-ohjaajaksi ei päässyt no kävi talouskoulun lisäpisteitä saadakseen keskiarvo oli tyydyttävä (Kävin saman koulun edellisen kurssin, keskiarvo kiitettävä) nämä lisäpisteet auttoivat pääsi röntgenhoitaja kouluun..
Valmistuttuaan kävi junareissulla Euroopassa ja tapasi miehen Sveitsissä jonne avioitui.
Kävi siis koulut Suomen valtion laskuun ja kotoa maksettuna teki yhden työharjoittelun Suomessa ja avioitui maahan jossa naiset eivät käy työssä.
Sisko oli kiusaaja ja vähättelijä ja taitava siinä.
Minulla on kuin avain, jota kääntämällä kuulen tarkkaan siskon mielipiteen asiaan kuin asiaan, vaikka en ole tavannut häntä yli kolmeen kymmeneen vuoteen.
Hänen luokan opettajansa jäi varhaiseläkkeelle, paras kaveri erosi silloin mutta palasivat yhteen kun sisko oli poistunut maasta..
Toinen kaveri joutui todella vaikeuksiin, siskon levittämien arvostelujen vuoksi, kun siskon ihastui iski silmänsä tyttöön alkaen jopa seurustella tämän siskon määrittämän panopuun kanssa.
Olin talkooleirillä henkilön kanssa joka tunsin jo ennestään, hän kertoi olleensa koulukiusaaja, meitä oli leirillä yhdeksän kaikki muut olimme olleet kiusattuja. Totesimme henkilön hakevan kaveruutta vain kalvamalla tai irvimällä aina jotain kolmatta osapuolta.
Jos on hyvä, että kiusatut tappavat itsensä, koska tulevat yhteiskunnalle niin kalliiksi, ei se kiusaaja tule yhtään halvemmaksi.
Mistä lasket ihmisen hinnan?
Paljonko hän kuluttaa ?
Mitä hän tuottaa?
Minkä verran häneen investoidaan koulu, hoito, elättäminen, kun tuotos on vain uloste kummastakin päästä?
Mikään ei elämässä ole varmaa, ei edes tänäsen iltaan, huomiseen, tai vuosien päähän.
"Viisaus on kaksiteräinen miekka,
joskus voi olla paljon sanottavaa,
mutta aina ei kannata sitä sanoa."
Kaikkein eniten hätää kurjuutta ja sotia maailmaan on tuonut mielipide. - Kiusaajat linnaan
Noin vakavat kiusaajat kuuluisivat vankilaan. 15 vuoden suojaikäraja rikosoikeudellisesta vastuuttomuudesta pitää laskea 10 vuoteen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645604Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4411349Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110961Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389775Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908618Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2776654Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23105Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.132394Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys442350Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle22213